Porady ogrodnicze

Reanimacja zgniłego storczyka krok po kroku. Wykonaj zabieg, po którym znów będzie pięknie kwitł

Storczyki to egzotyczne rośliny, które wyróżniają się pięknymi kwiatami i specyficznymi wymaganiami. Wielu osobom zdarza się je przelewać lub nieodpowiednio pielęgnować. Dlaczego storczyki gniją i co zrobić, by je wówczas odratować? Poznaj sposób na skuteczną reanimację tej rośliny.

Reanimacja zgniłego storczyka krok po kroku. Wykonaj zabieg, po którym znów będzie pięknie kwitł
Wyjaśniamy, jak odratować gnijącego storczyka kok po kroku. Fot. 123RF.com/Canva Pro:RomeoLu

Spis treści:

Dlaczego storczyki gniją?

Storczyki to byliny należące do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Preferują wilgotne powietrze, ciepło i lekki półcień. Storczyki mają efektowne kwiaty i są chętnie uprawiane jako rośliny ozdobne. Mają jednak specyficzne wymagania – trzeba im zatem zapewnić odpowiednie warunki i we właściwy sposób je pielęgnować. Dlaczego storczyki gniją? Najczęściej jest to efekt przelania i zalegania wody w doniczce. Sprzyja to rozwojowi infekcji grzybiczych. W efekcie liście i korzenie rośliny stają się miękkie, brązowieją i gniją. Wydzielają również dość nieprzyjemny zapach zgnilizny. Podlewając roślinę, absolutnie nie wolno zostawiać wody w kątach liści. To również może doprowadzić do jej gnicia.

Powodem gnicia storczyka może być też jego przenawożenie. Podłoże, w którym rośnie roślina, powinno być lekkie, porowate, przepuszczalne. Jeśli gleba będzie nieprzepuszczalna i zbyt ciężka, może uszkodzić delikatny system korzeniowy storczyka. W efekcie nie będzie on mógł pobierać z niej składników mineralnych i wody, co także doprowadzi do jego zgnicia i obumarcia. Najlepiej nadaje się dla niego podłoże umożliwiające napowietrzanie korzeni i odprowadzanie nadmiaru wody. Przyda się więc na przykład keramzyt, torf czy kora sosnowa. Można z nich skomponować odpowiednie podłoże.

Przeczytaj również: Storczyki pani Doroty ze Śląska aż uginają się od kwiatów. Zobacz, jak ona to robi

Kluczem do sukcesu w uprawie storczyków jest odpowiednia pielęgnacja i nawożenie. Fot. Dorota Kubica

Jak uratować zgniłego storczyka?

Gnijącego storczyka można bez trudu uratować, nawet jeśli liście zaczęły już brązowieć, a część korzeni zgniła. Najważniejsze jest ich osuszenie, pozbycie się zgniłych korzonków (należy je obciąć zdezynfekowanymi nożyczkami) i umieszczenie rośliny w świeżym podłożu. Miejsca po cięciu można posypać cynamonem, aby zapobiec ewentualnej infekcji.

Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że storczyki szybko się zregenerują. Istotne jest również, by w przyszłości ich nie przelewać, ponieważ znowu mogłyby zgnić. Podłoże musi przed kolejnym podlaniem wyschnąć. Powietrze w pomieszczeniu, w którym trzyma się storczyki, może być za to wilgotne.

Mieszanka wody i cynamonu pomoże uratować gnijącego storczyka. Fot. 123RF.com

Reanimacja storczyka krok po kroku

Storczyki można jeszcze odratować, choć pozornie wydają się całkiem zgniłe czy uschnięte. Nawet jeśli liście zwiędną, kluczowe dla reanimacji rośliny są jej korzenie. Jej resztki trzeba więc delikatnie wyjąć z doniczki i pozbyć się podłoża, w którym była umieszczona. Co robić dalej?

  • Należy przejrzeć korzenie storczyka. Jeśli choć część z nich jest świeża, storczyk przetrwa. Uszkodzone, zgniłe korzenie trzeba usunąć. Czasami większość jest właśnie taka. Nie przejmujmy się tym, bo storczyk i tak ma szanse odrosnąć i odzyskać swój dekoracyjny wygląd.

  • Miejsce cięcia powinno zostać zabezpieczone. Można do tego wykorzystać stopioną świecę. Wosk ochroni miejsce cięcia przed oddziaływaniem wody.

  • Następnie należy przygotować mieszankę wody i cynamonu. Do słoika wsypujemy 2 czubate łyżeczki cynamonu w proszku. Zalewamy je 1 litrem przegotowanej, ciepłej wody.

  • Zakręcamy słoik i czekamy na ostygnięcie mieszanki.

  • Kiedy woda z cynamonem będzie już chłodna, trzeba ją przefiltrować. Przelewamy ją przez sitko, wyłożone dodatkowo ściereczką czy ręcznikiem. Chodzi o pozbycie się większych pozostałości i grudek.

  • Gdy woda z cynamonem zostanie przefiltrowana, zalewamy nią umieszczonego w pojemniku storczyka. Powinien się w niej moczyć przez 30 minut. Jeśli zostanie nam trochę mieszanki, można jej użyć do spryskania innych storczyków. W tej sposób lepiej zabezpieczymy je przed atakiem szkodników i rozwojem grzybów.

  • Po 30 minutach moczenia w wodzie z cynamonem storczyk powinien zostać posadzony w świeżym podłożu. Można użyć kory sosnowej i suchego pumeksu, które wchłoną wilgoć z korzeni. Ochroni to korzenie rośliny przed zgniciem.

  • Wierzch doniczki warto wyłożyć suchym mchem. Następnie doniczkę ze storczykiem umieszczamy w jasnym, chłodnym miejscu na 7 dni.

  • Po upływie tygodnia spryskajmy storczyka wodą. Użyjmy do tego jednak pojemnika z rozpylaczem. Następnie doniczkę należy przykryć przezroczystym, plastikowym pojemnikiem. Pamiętajmy, by zrobić w nim otwory wentylacyjne.

  • Pojemnik powinien znajdować się na doniczce aż do momentu, gdy storczyk odżyje. Po 3 tygodniach powinniśmy dostrzec, że zaczyna rosnąć. Wówczas łodygę warto co 5 dni spryskiwać wodą, aby nie zabrakło jej wilgoci. Storczyka przykrywamy pojemnikiem po każdym podlaniu.

  • Po upływie 2 miesięcy storczyk powinien mieć już całkiem spore liście i prezentować się coraz lepiej.

Jak dbać o storczyki po takim zabiegu? Przede wszystkim nie można ich przelewać. Aby odżywić korzenie, można też przygotować domowy nawóz z herbaty i podlewać storczyka odżywczym naparem.

Przeczytaj również:

Jak uratować gnijącego storczyka? Tak reanimują storczyki specjaliści od kwiatów

Twój storczyk żółknie i gubi kwiaty? Wiemy, jak mu pomóc

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.