Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rozchodnik karpacki pięknie zdobi rabaty i skalniaki. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i zastosowanie

Rozchodniki goszczą w wielu ogrodach. Są niewymagające i wytrzymałe, a do tego zachwycają swoimi kolorami i kształtami. Występują one w różnych gatunkach i odmianach, dlatego każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. rozchodnik karpacki, który wyróżnia się atrakcyjnym pokrojem, pięknymi kwiatostanami oraz dekoracyjnymi liśćmi. Efektownie zdobi nie tylko rabaty, ale również skalniaki. Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji rozchodnika karpackiego.    

Rozchodnik karpacki pięknie zdobi rabaty i skalniaki. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i zastosowanie
Rozchodnik karpacki wyróżnia się okazałym kwitnieniem i dekoracyjnymi liśćmi. Sprawdź, jak go uprawiać. Fot.TonyBaggett/CanvaPro

Spis treści:

Rozchodnik karpacki – ozdobna i trwała bylina

Rozchodnik karpacki (Sedum telephium), nazywany też rozchodnikowcem karpackim (Hylotelephium telephium), to okazała bylina z rodziny gruboszowatych, którą można spotkać w regionach górskich Europy Środkowej, Zachodniej i Wschodniej. Występuje też w Polsce, m.in. w Karpatach. Coraz częściej uprawia się ją w ogrodzie ze względu na swoje piękne kwiatostany i liście. Rozchodnik karpacki wyróżnia się gęstym pokrojem i osiąga 40-50 cm wysokości. Tworzy sztywne i grube pędy, na których wyrastają mięsiste i płaskie liście. W zależności od odmiany mogą one mieć barwę zieloną, szarozieloną lub purpurową. W sierpniu na roślinie pojawiają się drobne, purpurowo-różowe kwiaty, zebrane w płaskie, duże i gęste baldachowate kwiatostany. Utrzymują się one do września, niekiedy nawet do października. Kwiaty rozchodnika karpackiego są miododajne, a ich intensywny kolor przyciąga pszczoły, motyle i inne owady zapylające.      

Najpiękniejsze odmiany rozchodnika karpackiego   

Rozchodnik karpacki występuje w różnych odmianach, które różnią się między sobą przede wszystkim barwą liści. Rośliny te zachwycają swoim wyglądem i stanowią doskonałe urozmaicenie każdego ogrodu. Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze odmiany rozchodnika karpackiego.

  • ‘Dark Magic’ – wyróżnia się bordowymi liśćmi i pędami. Najpiękniej wygląda w okresie kwitnienia, gdy pojawiają się ciemnoróżowe kwiaty, zebrane w duże, zaokrąglone baldachogrona;

  • ‘Matrona’ – charakteryzuje się mięsistymi liśćmi koloru bordowego (mogą one też być purpurowo-oliwkowe). Od sierpnia do września na szczytach pędów pojawiają się jasnoróżowe kwiatostany;

  • ‘Autumn Joy’ – odmiana o twardych, oliwkowych liściach, która osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Od sierpnia do września tworzy kuliste, różowe kwiatostany;

  • ‘Purple Emperor’ – wyróżnia się mięsistymi, fioletowymi liśćmi. W okresie kwitnienia na roślinie pojawiają się jasnoróżowe kwiaty, które świetnie komponują się z barwą liści i pędów;

  • ‘Green Pink’ – odmiana o intensywnie różowych kwiatach, które świetnie współgrają z oliwkowymi, dużymi liśćmi. Nadaje to roślinie niepowtarzalnego wyglądu.

rozchodnik karpacki Istnieje wiele odmian rozchodnika karpackiego, które różnią się m.in. barwą liści. Fot.prestongeorge/CanvaPro

Uprawa rozchodnika karpackiego

Uprawa rozchodnika karpackiego nie powinna sprawiać kłopotu. Ma niewielkie wymagania glebowe, nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a dodatkowo bardzo dobrze znosi suszę i upały. Ponadto ogromną zaletą rośliny jest jej mrozoodporność, dzięki czemu doskonale poradzi sobie w polskich warunkach klimatycznych. Nie wymaga dodatkowej ochrony przed zimą, co jeszcze bardziej ułatwia jej uprawę. Mimo to należy przestrzegać kilku podstawowych wskazówek. Jak uprawiać i pielęgnować rozchodnika karpackiego, aby zachwycał swoim wyglądem? Sprawdź.

  • Sadzenie   

Sadzenie rozchodnika karpackiego najlepiej przeprowadzić wiosną (w okresie od kwietnia do maja) lub jesienią (w październiku i listopadzie). Odległość między roślinami powinna wynosić około 50 cm. Zanim je posadzimy, należy wcześniej przygotować dołki i dodać do nich trochę kompostu. Dzięki temu zapewnimy rozchodnikom niezbędne składniki odżywcze już na samym starcie.  

Przeczytaj również: Najpiękniejsze odmiany jeżówki. Które z nich wybrać do ogrodu?

  • Stanowisko i ziemia

Aby móc obficie kwitnąć, rozchodnik karpacki wymaga stanowisk słonecznych i ciepłych. Im więcej słońca, tym bujniejsze kwitnienie i intensywniej wybarwione liście (dotyczy to okazów o purpurowych lub bordowych liściach). Jeśli chodzi o podłoże, jest to roślina o niewielkich wymaganiach glebowych. Doskonale poradzi sobie w przeciętnym podłożu ogrodowym, m.in. lekkim, kamienistym i słabo zasobnym w składniki pokarmowe. Aby rozchodnik karpacki rósł jeszcze piękniej i bujniej, warto zadbać o to, aby gleba była średnio żyzna i przepuszczalna, o pH zbliżonym do obojętnego. Nie znosi z kolei tej gliniastej, ciężkiej i podmokłej.   

uprawa rozchodnika karpackiego Rozchodnik karpacki jest odporny na suszę i dobrze znosi mrozy. Fot.Mikhail Kolomiets/CanvaPro

  • Podlewanie i nawożenie  

Rozchodniki karpackie nie potrzebują dużo wody, co ułatwia ich pielęgnację. Są odporne na suszę i źle znoszą nadmiar wilgoci w podłożu. Rośliny podlewamy rzadko (jedynie w czasie długo utrzymujących się okresów suszy). Czynność wykonujemy rano lub wieczorem, uważając przy tym, aby nie dopuścić do przelania bryły korzeniowej. Oprócz tego należy unikać moczenia liści i kwiatów. Rozchodnik karpacki nie wymaga nawożenia. W przypadku gleb ubogich raz na kilka lat można zastosować nawozy potasowo-fosforowe lub odżywki organiczne. Rozchodnikowiec jest wrażliwy na przenawożenie, które sprawia, że słabiej on kwitnie, a kolor jego liści jest znacznie mniej intensywny.     

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie rozchodnika karpackiego nie należy do trudnych czynności, dlatego poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Najpopularniejszym sposobem jest podział karp, co korzystnie wpływa również na kondycję rośliny. Najlepiej to zrobić w okresie od kwietnia do maja lub od sierpnia do września. Innym sposobem rozmnażania rozchodników jest sadzonkowanie pędów – wówczas z rośliny matecznej odcinamy pędy boczne i ukorzeniamy je w wilgotnym piasku. Nowe okazy można też pozyskać poprzez wysiew nasion.

odmiany rozchodnika karpackiego Rozchodnik karpacki najlepiej rośnie i kwietnie na stanowiskach ciepłych oraz słonecznych. Fot.Oleg Marchak/CanvaPro

  • Choroby i szkodniki  

Rozchodnik karpacki jest mało podatny na występowanie chorób i szkodników. W wyniku błędów pielęgnacyjnych może jednak paść ofiarą niektórych chorób grzybowych. Przykładowo, zbyt mokre podłoże może być przyczyną rozwoju zgnilizny korzeni. Wśród szkodników problem mogą stanowić m.in. mszyce i przędziorki.   

Gdzie sadzić rozchodnika karpackiego?

Choć rozchodnik karpacki nie jest jeszcze tak popularny w naszych ogrodach, jest rośliną o uniwersalnym zastosowaniu. Polecana jest do sadzenia na słonecznych rabatach. Efektownie prezentuje się w kompozycjach z takimi roślinami, jak floksy, goździki, żagwiny, smagliczki, macierzanki, a także z innymi gatunkami rozchodników i trawami ozdobnymi. Oprócz tego doskonale sprawdza się jako roślina obwódkowa, m.in. posadzona wzdłuż nawierzchni i ogrodzeń. Rozchodnik karpacki jest też świetnym wyborem do ogrodów skalnych – można go sadzić zarówno pojedynczo, jak i w grupach, tworząc barwne akcenty w ogrodzie. Natomiast uprawiany w pojemnikach zdobi balkony i tarasy pięknymi kwiatostanami.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Lilia św. Józefa nazywana jest magicznym kwiatem. Uprawa, pielęgnacja i właściwości

Górale nazywają go gośćcem. Uprawa i pielęgnacja powojnika alpejskiego

Jak zrobić własny nawóz do róż. Przepisy na cztery naturalne dokarmiacze przyspieszające kwitnienie róż

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.