Porady ogrodnicze

Róże okrywowe, które warto mieć w ogrodzie. Najpiękniejsze odmiany

Róże to ponadczasowe kwiaty, które znajdą dla siebie miejsce w każdym ogrodzie. Jeżeli chcesz, możesz je posadzić w tradycyjny sposób. Miej jednak na uwadze, że mnogość gatunków i odmian pozwala na stworzenie ogrodu niemalże z samych róż. Poznaj róże okrywowe, które dają bardzo dużo możliwości aranżacyjnych.

Róże okrywowe, które warto mieć w ogrodzie. Najpiękniejsze odmiany
Róże okrywowe doskonale chronią teren przed pojawianiem się chwastów. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Róże okrywowe – charakterystyka

Róże okrywowe należą do grupy odmian roślin mrozoodpornych, które idealnie nadają się do nasadzeń na obszarach dobrze nasłonecznionych. Będą doskonale się prezentować na skarpach, wszelkich pochyleniach terenów oraz na siatkach lub też starych murach, które warto, chociaż częściowo zakryć.

Róże okrywowe doskonale chronią teren przed pojawianiem się chwastów. Raz posadzone, rozrastają się szybko i gęsto. W ten sposób tworzą zielony dywan obsypany kwiatami w naprawdę różnych odcieniach.

W zależności od odmiany róże okrywowe będą się od siebie nieco różnić pod względem wymagań i wyglądu. Odmienne są szczególnie ich kwiaty.

Róże okrywowe – odmiany

Róże okrywowe bardzo szybko pokrywają teren, na którym zostaną posadzone. Mogą to robić poprzez pokładające się pędy lub też dzięki szybkiemu rozrostowi korzeniowemu. Poniżej przedstawiamy odmiany, które są najbardziej godne uwagi.

 • Smart Roadrunner – ciemnoróżowe, półpełne kwiaty o wyjątkowo intensywnym zapachu.
 • Candela – żółte kwiaty z czerwonymi rumieńcami, krzew bardzo odporny na choroby i szkodniki.
 • Matador – krwistoczerwone kwiaty, które pojawiają się przez cały okres wegetatywny, duża odporność na choroby,
 • Larissa – różowobiałe, pełne, duże kwiaty ze spiralnie ułożonymi płatkami,
 • The Fairy – jasnoróżowe, pełne, zebrane w kiście kwiaty,
 • Lavendal Dream – kwiaty w kolorze lawendowym, lekko pachnące,
 • Sunny Rose – kwiaty jasnożółte, pachnące, powtarzające kwitnienie,
 • Dagmar Hastrup – kwiaty jasnoróżowe, pojedyncze. Krzew nie przemarza.

To tylko przykłady, jednak już po nich widać, jak różnorodne mogą to być krzewy. Decydując się na konkretną odmianę, zwróć uwagę na:

 • czas kwitnienia,
 • kolor kwiatów,
 • wysokość pędów,
 • kolor i wielkość liści.

Wymagania uprawowe i pielęgnacyjne róż okrywowych

Róże okrywowe wymagania mają dosyć umiarkowane. Warto je jednak spełnić, aby kwitły możliwie najbardziej obficie. Gdzie najlepiej sadzić róże okrywowe?

To, co warto mieć na wszelkiego rodzaju ciepłych, nasłonecznionych skarpach, to właśnie róże okrywowe. Sadzenie ich to jednak nie tylko stanowisko. To również podłoże. Powinno być ono dobrze przepuszczalne, najlepiej piaszczysto-gliniaste. Ponadto warto, aby miało pH w granicach 6-6,5, dzięki czemu rozwój rośliny będzie optymalny. Gleba przeznaczona do uprawy róży okrywowej powinna być żyzna. Jeśli taka nie jest, ważne jest nawożenie jej zarówno przed posadzeniem sadzonek, jak i w trakcie sezonu wegetatywnego.

Co trzeba wiedzieć o różach okrywowych, poza znajomością warunków uprawowych?

Oto kilka najważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przy pracy z tym gatunkiem.

 • Rozmnażanie róż okrywowych nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Sadzonki róż pobiera się wczesną wiosną, kiedy na roślinie matecznej pojawią się pierwsze młode pędy. Wybrane gałązki zielne ścina się pod kątem tak, aby miały długość około 15 cm. Następnie moczy się je w substancji ukorzeniającej i umieszcza w podłożu o cechach wypisanych powyżej. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu aż do momentu, w którym sadzonki wypuszczą korzenie.

 • Sadzenie młodych roślin z tej grupy należy wykonać do gruntu lub do pojemników. W obu przypadkach róża poradzi sobie równie dobrze. Termin umieszczania sadzonki w miejscu docelowym określa się na wczesną wiosnę lub jesień, kiedy ziemia jest najbardziej wilgotna. Zacznij od wykopania dołka w ziemi, a następnie usyp na jego dnie niewielki kopczyk. Na tak przygotowanym miejscu ustaw sadzonkę w taki sposób, aby była możliwość równomiernego rozłożenia korzeni na usypanym kopczyku.

Po wykonaniu tej czynności możesz przysypać sadzonkę żyzną, przepuszczalną ziemią. Kiedy ziemia będzie już na właściwym miejscu, podlej sadzonkę. W ten sposób uzyskasz nowe róże okrywowe. Ściółkowanie to coś, co musisz wykonać w kolejnym etapie sadzenia. Dzięki tej czynności pozbędziesz się problemu, jakim są chwasty, ale też zapewnisz różom lepszy poziom wilgotności i sprawisz, że gleba zachowa swój optymalny odczyn. Możesz ściółkować drobną korą sosnową, dzięki czemu ziemia zachowa swoją kwasowość, a sama sadzonka będzie się prezentować niezwykle atrakcyjnie.

 • Pielęgnacja róż okrywowych to zadanie dla osób zaangażowanych i cierpliwych, jednak nie oznacza to też ogromnej ilości zajęć każdego dnia. Przede wszystkim należy pamiętać, że intensywnie kwitnące rośliny wymagają regularnego nawożenia oraz obfitego podlewania. Inaczej ilość kwiatów wśród licznych liści będzie naprawdę niewielka. Oprócz nawożenia i nawadniania oraz ściółkowania bardzo ważne jest przycinanie róż okrywowych. Zabieg ten wykonuje się około kwietnia i polega on na wycinaniu martwych z różnych powodów pędów. Mogą to być pędy przemarznięte, uszkodzone lub zaatakowane przez szkodniki. Wszystkie trzeba bezdyskusyjnie usunąć.

róże okrywowe Rozmnażanie róż okrywowych nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Fot.123RF.com

Choroby i szkodniki róż okrywowych

Niestety róże okrywowe są podatne na kilka groźnych chorób, które trudno zwalczać. Niektóre z nich wynikają ze złych warunków uprawowych, a inne z obecności na pędach i liściach patogenów grzybowych. Innym powodem niepokojących objawów mogą być też niedobory składników pokarmowych.

Dobrym rozwiązaniem są działania profilaktyczne, dzięki którym jesteś w stanie zapobiegać większości stanom chorobowym. Co robić?

 • Przede wszystkim zawsze uprawiaj róże okrywowe w takich warunkach, jakich potrzebują.
 • Druga kwestia to używanie preparatów ekologicznych, zanim pojawią się pierwsze objawy potencjalnych chorób.
 • Trzecia istotna czynność to pozbywanie się przekwitniętych kwiatów, przeschłych liści i wszystkich części rośliny, które zakończyły swój rozwój i z jakiegoś powodu stały się martwe.

Choroby, które najczęściej pojawiają się na róży to:

 • Mączniak prawdziwy. Porażone liście ulegają deformacji, przy czym ich brzegi zwijają się w charakterystyczny sposób. Pojawia się na nich biało szary nalot.
 • Czarna plamistość róży objawia się jasnobrązowymi plamami na liściach o owalnym kształcie.

Obie te dolegliwości musisz zwalczać szybko, najlepiej przy pomocy dostępnych w sklepach preparatów grzybobójczych.

róże okrywowe Niestety róże okrywowe są podatne na kilka groźnych chorób, które trudno zwalczać. Fot.123RF.com

Jeżeli chcesz mieć pięknie wypełniony ogród i dysponujesz przestrzenią na różnych płaszczyznach swojego podwórza, zdecyduj się na róże okrywowe. Zalety sadzenia tych kwiatów są naprawdę duże. Nie tylko nie musisz ich doglądać każdego dnia, ale też w zamian za podstawową pielęgnację otrzymasz naprawdę dużo wspaniałych kwiatów. Bez wątpienia nie przez przypadek różę zwykle nazywa się królową ogrodu. Zaproś ją także do swojej przestrzeni zielonej!

Przeczytaj również:

Złote zasady wiosennego cięcia róż. Sprawdź, jak zrobić to dobrze

Kamelia japońska: Uprawa w ogrodzie

przycinanie róż Przycinanie róż zawsze wykonuje się na wiosnę. Fot.123RF/PICSEL

Dlaczego kwiaty mają różne kolory? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Róże okrywowe, które warto mieć w ogrodzie. Najpiękniejsze odmiany"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.