Porady ogrodnicze

Róże pnące - pielęgnacja, cięcie i nawożenie na wiosnę

Aby róże pnące pięknie prezentowały się latem w ogrodzie i obficie kwitły, wiosną należy je odpowiednio przyciąć i odżywić. Wyjaśniamy, na czym polega wiosenna pielęgnacja róż pnących.

Róże pnące - pielęgnacja, cięcie i nawożenie na wiosnę
Wyjaśniamy, na czym polega wiosenna pielęgnacja róż. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Róże pnące — odmiany

Róże pnące charakteryzującą się długimi pędami przypominającymi pnącza, jednak tak naprawdę pnączami nie są, ponieważ nie posiadają organów "czepnych", za pomocą których mogłyby owijać się wokół podpór. Dlatego podstawową zasadą uprawy róż pnących jest sadzenie ich w pobliżu altan czy ogrodzeń lub zapewnienie im specjalnych podpór np. pergoli i kratek, do których można byłoby je przywiązać.

Róże pnące najlepiej prezentują się na stanowiskach południowych. Wtedy ich kwitnienie jest najbardziej obfite. Gdy chcemy stworzyć w ogrodzie pionową ściankę pełną różanych pąków kwiatowych, musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. Sadzonki róż pnących będą potrzebować minimum 4-5 lat, by wspiąć się wysoko w górę.

Istnieje wiele odmian róż pnących, różniących się od siebie wielkością i kolorystyką kwiatostanów, jak również zabarwieniem liści. Jakie odmiany róż pnących warto posadzić w swoim ogrodzie? Oto nasze propozycje:

  • Aloha — wyróżnia się przede wszystkim morelowo-łososiowym odcieniem kwiatów, które mają imponujący rozmiar i owocowo-słodki zapach. Dorodne kwiaty kontrastują z błyszczącymi liśćmi o ciemnozielonej barwie. Krzew dorasta do 250-300 cm wysokości i około 100 cm szerokości.

  • Amadeus — znakiem rozpoznawczym tej odmiany są przede wszystkim krwistoczerwone kwiaty, które pojawiają się wczesnym latem i kwitną intensywnie do późnej jesieni. Amadeus osiąga około 250 cm wysokości i 100 cm szerokości, a jego pędy łatwo się wyginają.

  • Dukat — jej kwiaty charakteryzują się żółtym ubarwieniem, przez co okaz wygląda nietuzinkowo i dodaje ogrodom czy tarasom ciepłego, energetyzującego wyglądu. Kwiaty są półpełne i mają średnicę około 8 cm. Róża osiąga 300 cm wysokości  i 100-150 cm szerokości. Jej pędy są sztywne i stosunkowo grube, dlatego wymagają silnych i stabilnych podpór.

  • Laguna — jest jedną z najbardziej popularnych odmian pnących róż w Polsce. Zyskała sławę dzięki intensywnie fuksjowym kwiatom, które nie bledną pod wpływem promieni słonecznych. Sam okaz dorasta do 250 cm wysokości i 100 cm szerokości. Szybko się rozrasta, a pędy można dowolnie formować, ponieważ mają elastyczną strukturę. 

  • Golden Gate — kwiaty mają złoto-żółtą barwę i około 9 cm średnicy. Pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Kwitną do września. Imponujący jest fakt, że pojawiają się gęsto na całej długości krzewu, który sięga 300 cm wysokości i około 100 cm szerokości.  

Róże pnące stanowią piękną ozdobę ogrodu. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również: Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże — najlepsze i proste metody

Cięcie róż pnących na wiosnę

Przycinanie róż pnących różni się znacznie od sposobu przycinania róż rabatowych. Kiedy ciąć róże pnące? Najlepszy termin cięcia róż pnących przypada w połowie marca, już po ustąpieniu przymrozków. Zabieg ten należy wykonać w suchy i pogodny dzień. Konieczne będzie użycie ostrego i zdezynfekowanego sekatora lub nożyc ogrodniczych, które nie spowoduje zainfekowania czy zmiażdżenia pędów. Ze względów bezpieczeństwa cięcie róż zaleca się wykonywać w rękawicach.

W pierwszej kolejności należy wyciąć suche, połamane i przemarznięte pędy. Następnie usuwamy wszystkie cienkie gałązki wrastające do środka. Przycinamy również końcówki pędów, co pobudzi kwitnienie na całej długości pędów. Usuwamy również gałązki cienkie o drobnych rozgałęzieniach.

Chcąc odmłodzić różę pnącą i sprawić, by kwitła również na dolnych pędach, warto część gałązek przyciąć nisko przy ziemi. To pobudzi je do wzrostu i rozgałęziania się oraz wytwarzania nowych pąków kwiatowych.

Szczegółową instrukcję przycinania róż pnących można obejrzeć na poniższym filmie:

Źródło: Cięcie róż pnących. Kanał: Hubert Lamański. Youtube.com

Nawożenie róż pnących na wiosnę

Wiosenne nawożenie róż pnących można rozpocząć na przełomie marca i kwietnia. Po przycięciu róż można rozsypać wokół bryły korzeniowej warstwę nawozów mineralnych, które dostarczą krzewom niezbędnych do wzrostu substancji odżywczych.

Zamiast nawozów mineralnych do dokarmiania róż pnących można wykorzystywać również obornik, ziemię kompostową, gnojówkę roślinną lub uniwersalny biohumus.

Przeczytaj również: Poradnik nawożenia róż. Oto najlepsze naturalne nawozy do róż, które przygotujesz w domu

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.