Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rozplenica japońska - królowa letnich traw. Ciekawe odmiany, uprawa i pielęgnacja

Kwiatostany rozplenicy japońskiej (Pennisetum alopecuroides) mają postać długich, walcowatych ciemnych kłosów, które wyglądem przypominają rozczochrane kity. W pełni wzrostu stworzy mglistą fontannę, a delikatne podmuchy wiatru sprawią, że wciąż będzie w ruchu, łagodnie wachlując inne rośliny na rabacie. To ciekawa roślina, której niewiele potrzeba. Podpowiadamy, jak i z czym sadzić rozplenicę w ogrodzie, by w sierpniu i wrześniu była jego największą dekoracją.

Rozplenica japońska - królowa letnich traw. Ciekawe odmiany, uprawa i pielęgnacja
Rozplenica japońska, nazywana też piórkówką należy do rodziny wiechliniowatych. Tworzy fontannę kłosów, których zwieńczeniem są mgliste, rozczochrane kitki. Fot. ruckszio/123rf.com

Spis treści:

Rozplenica japońska – królowa letnich traw

Rozplenica japońska wywodzi się z Australii i wschodniej Azji. To jedna z najpopularniejszych traw fontannowych ozdobnych. Roślina dorasta do 60-80 cm wysokości, ale dostępne są także mniejsze jej odmiany, tj. karłowe, np. Little Bunny. Ma pokrój kępiasty, liście smukłe, szarozielone, przewieszające się. Na jesień liście przebarwiają się na żółtawy kolor. Rozplenica japońska, królowa letnich traw dość późno wybija, bo dopiero wiosną – w maju z nisko przyciętych przy ziemi kęp wyrastają pierwsze, młode listki. Później rośnie już coraz szybciej, ciesząc oczy nietypowym kształtem fontanny przez cały letni sezon.

Charakterystyczna budowa rozplenicy sprawia, że jest ona dobrze widoczna na tle innych roślin. Wyróżnia się pokrojem, jednocześnie wzniesionym, rozłożystym i półkolistym, oraz delikatnymi kłosami, które poruszane wiatrem cicho szeleszczą wśród liści. Dzięki nim roślina jest w nieustannym ruchu, a łagodne kołysanie sprawia, że ogród latem jeszcze bardziej tętni życiem.

Zimą trawy wymagają ochrony, ponieważ nie wszystkie odmiany równie dobrze radzą sobie ze spadkiem temperatur. Jednak moja ulubiona odmiana, tak zwana 'Lady U', świetnie znosi spadki temperatur do nawet -23°C, a dodatkowego okrycia ochronnego wymaga wyłącznie w skrajnych warunkach i w najchłodniejszych rejonach m.in. północno-wschodnich województwach oraz u stóp wysokich gór.

Sposobem na bezpieczniejsze przezimowanie rozplenicy japońskiej jest pozostawienie zaschniętych liści na zimę i przycięcie ich dopiero wiosną. Zabieg ten ma wiele innych zalet, np. tworzy jesienno-zimowe schronienie dla wielu stworzeń, a przy tym wyjątkowo wypełnia pusty, surowy ogród, gdy inne rośliny tkwią w spoczynku.

Przeczytaj również: Te rośliny potrzebują nawożenia w lipcu. Będą bujnie rosły i długo kwitły

Ciekawe odmiany rozplenicy japońskiej

Odmiana 'Lady U' to tylko jedna z propozycji, jakie możesz znaleźć w szkółkach ogrodniczych i sklepach. Ta urokliwa roślina występuje w naprawdę wielu odmianach, które różnią się wielkością kwiatostanów, ich kolorami czy wysokością liści. Mogą kwitnąć na beżowo, fioletowo lub brązowo i to już od czerwca. Gdy kitkowate kłosy wznoszą się ku górze, liście rozplenicy przewieszają się, delikatnie poruszając się w rytmie wiatru.

Większość okazów dorasta do 90 cm wysokości, jednak ostateczny rozmiar rośliny zależy od odmiany oraz tego, jak zadbasz o jej wzrost oraz kształt. Niezależnie od tego, którą z poniższych propozycji wybierzesz do swojego ogrodu, pamiętaj, że fontannowe rozplenice potrzebują przestrzeni, w której swobodnie rozłożą się na boki, dlatego planując nasadzenia, już wtedy uwzględnij większe odległości między poszczególnymi kępami.

Oto ciekawe odmiany rozplenicy japońskiej, uznawane też za najpiękniejsze okazy:

  • 'Hamlen'  jedna z najstarszych odmian, która szybko rośnie i obficie kwitnie. Dorasta do 1 m wysokości, jej kłosy przebarwiają się z beżowego na ciemnobrązowy. Kępy mierzą do 75 cm średnicy.

  • 'Rubrum'  wyróżnia się liśćmi i kwiatostanami o nietypowej fioletowopurpurowej barwie, które zachowują ładny wygląd przez cały sezon. Dorasta do ok. 1,2 m wysokości, zakwita latem. Rozplenice 'Rubrum' nadają się na rabaty oraz do upraw w pojemniku. Pięknie komponują się w bukietach kwiatów ciętych.

  • 'Moudry'  jej atutem są grafitowe kwiatostany, które osiągają długość ok. 20 cm. Pojawiają się już w sierpniu i dodają rabatom wrażenia przytulności i lekkości.  Roślina ma fontannowy kształt i dorasta do ok. 70 cm wysokości. Liście rozplenicy japońskiej 'Moudry' jesienią stają się żółtosłomkowe.

  • 'Red Head'  to jedna z większych odmian, która osiąga 1,5 m wysokości i 80-90 cm szerokości. Jej liście przewieszają się, a na ich tle strzeliście rosną łodygi z kwiatostanami zakwitającymi w sierpniu. Początkowo mają czerwonawy kolor. Z upływem czasu ciemnieją i stają się intensywnie bordowe.

  • 'Black Beauty'  ma fontannowy pokrój i z łatwością przerasta 1  m wysokości. Odmiana ozdobna z ogromnych, ciemnych, niemalże czarnych kwiatostanów, które pojawiają się w sierpniu. Jesienią jej liście przybierają żółtoczerwony kolor.

  • 'Little Bunny'  jedna z najmniejszych odmian; dorasta do 45 cm. Kwitnie już od lipca, podobnie jak odmiana 'Hamlen', przebarwiając się z delikatnej zieleni na kremową biel.

  • 'Lady U'  osiąga wysokość 1,2 m. Kwiatostany są beżowofioletowe. Są widoczne od sierpnia do września.

  • 'Viridescens'  odmiana o gęstym pokroju i wysokości ok. 1 m. Jej kwiatostany są ciemnopurpurowe.

rozplenice Rozplenica wyrzuca na boki setki źdźbeł trawy, rozkładając się po rabacie. Zapewnij jej odpowiednio dużo miejsca, a będzie główną dekoracją ogrodu i to cały rok. Fot. gabriela0168/123rf.com

Ze względu na podobne wymagania wszystkie te odmiany można przeplatać, łączyć ze sobą lub sadzić naprzemiennie. Możesz też wybrać kilka z nich i dołożyć je na mieszane rabaty bylinowe. Najpiękniej zaprezentują się w naturalistycznych kompozycjach trawiastych, łączone np. z wrzosami i wrzoścami, a także jako zwieńczenie ogrodów skalnych.

Rozplenice japońskie z powodzeniem rosną w pojemnikach, dlatego jeśli wciąż masz wolną przestrzeń na tarasie i nie masz na nią pomysłu, oto roślina wprost doskonała  rozłożysta, niezbyt wymagająca i dekorująca przestrzeń niezależnie od tego, czy słońce grzeje jak oszalałe, czy już śnieg zasypał ogrody.

Uprawa rozplenicy japońskiej

Roślina ta wymaga gleb przepuszczalnych, umiarkowanie suchych i dość żyznych. Nie lubi stać w wodzie, a nadmiernie zbite podłoże nie pozwoli jej na prawidłowy wzrost. Ten gatunek preferuje:

  • stanowiska słoneczne lub półcieniste,
  • regularne nawożenie w dawkach odpowiadających potrzebom gatunkowym,
  • obfite podlewanie w okresie letnim, co pozwala na szybsze i efektowniejsze zawiązywanie kłosów.

Jeśli planujesz sadzenie rozplenicy japońskiej, pamiętaj, że najlepszy termin na jej wysadzanie do ogrodu przypada na czas od kwietnia do września. Pojedyncza kępa potrzebuje sporo miejsca, dlatego zapewnij im przestrzeń  duże odmiany sadzone w rzędzie potrzebują do nawet 1,5 metra przerw między sadzonkami. Na początku może to wyglądać tak, jakby w ogrodzie czegoś brakowało, jednak ani się obejrzysz, a z małych kęp wybiją wysokie fontanny kłosów, okolone prawdziwą gęstwiną liści.

rozplenica Kwitnące rozplenice dodają koloru rabacie, a przy tym są lekkie i finezyjne, gdy poruszają się w rytmie wiatru. Fot. llika/123rf.com

Jak sadzić rozplenice? Trzymaj się tej instrukcji, a roślina przyjmie się szybciej i rozrośnie w oczach.

  1. Wykop dołek o głębokości 20-45 cm i szerokości 20-30 cm.
  2. Na dno dołka wsyp warstwę żwiru, to zapewni niezbędny drenaż.
  3. Sadzonkę z bryłą korzeniową przed posadzeniem dobrze namocz.
  4. Korzenie skróć o 1/3 długości, aby pobudzić roślinę do wzrostu i wspomóc aklimatyzację w nowym stanowisku.
  5. Rozplenicę umieść w dołku i zasyp świeżą ziemią.

Rozplenica jest dekoracyjna także późną jesienią i zimą. Zaschnięte liście i kwiatostany są trwałe i stanowią efektowny akcent na pustych o tej porze roku rabatach. Szczególnie pięknie wyglądają, kiedy na pędach osiada szron lub mróz. Pozostawienie na zimę nieprzyciętych kęp to dodatkowa ochrona dla zimującej pod ziemią rośliny.

Rozkrzewione trawy rozplenicy należy przycinać wiosną, najlepiej na przełomie kwietnia i maja, linię prowadzenia ostrza wyznaczając dość nisko. Optymalna wysokość cięcia wynosi 3 cm ponad podłożem. Ważne, abyś zabieg wykonywał, trzymając się kierunku od zewnątrz do wewnątrz. Celem jest usunięcie suchych liści oraz pozostawionych na zimę źdźbeł.

Z czym sadzić rozplenicę?

Zastosowanie rozplenicy w ogrodzie jest bardzo szerokie. Świetnie sprawdzają się na rabatach, w zestawieniu z bylinami, krzewami i drzewami, jako uatrakcyjnienie ich wyglądu jesienią. Rozplenica jest doskonała jako konstrukcja rabat i roślina pośrednia pomiędzy wysokimi a niskimi roślinami na rabacie. Pasuje zarówno do ogrodów rustykalnych, jak i nowoczesnych.

rozplenica Rozplenicy wystarczy otoczka z kamieni i odrobina przestrzeni, aby prezentowała się efektownie. Fot. patrickato23/123rf.com

Świetnie prezentuje się też jako pojedyncza, wyeksponowana roślina, w której towarzystwie można posadzić wiosenne rośliny cebulowe. Takie połączenie jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ kwitnące wczesną wiosną tulipany lub żonkile stanowią wypełnienie pustego miejsca, kiedy rozplenica jeszcze nie wegetuje. Przekwitając i zamierając, cebulowe robią dla niej miejsce. 

Kępy traw rozplenicy doskonale znoszą mrozy, dlatego warto je sadzić tam, gdzie planujesz zapełnić pustkę zimowego krajobrazu. Wyjątkiem jest odmiana 'Rubrum', która gorzej toleruje mróz (znosi temperatury do -10 st. C). Na zimę należy ją okryć lub przenieść do cieplejszego, suchego pomieszczenia. Rozplenica może rosnąć nie tylko na rabacie, lecz także w odpowiednio dużym pojemniku. Ten jednak zawsze należy zabezpieczyć na zimę, najlepiej od wewnętrznej strony wykładając go styropianem tak, aby ochronić roślinę przed przemarznięciem, by na wiosnę znów rozpostarła kłosy, jak otwarte ramiona ku słońcu.

Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 19.07.2021 r.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak sprawdzić, czy różanecznik zakwitnie w przyszłym roku? Możesz mu pomóc tworzyć pąki kwiatowe

Ogniste mini słoneczniki na rabacie. Gailardia oścista – najlepsze odmiany i pielęgnacja

Jak uprawiać róże okrywowe? Najpiękniejsze odmiany, pielęgnacja i zastosowanie w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.