Spis treści:
- Rozsada warzyw na zbiór jesienny - zasady
- Jakie warzywa sadzić na zbiór jesienny?
- Pielęgnacja rozsady warzyw na zbiór jesienny
Rozsada warzyw na zbiór jesienny - zasady
Zamierzasz maksymalnie wykorzystać potencjał swojego warzywnika i nie chcesz, żeby zagony stały puste? Nic straconego! Możesz przedłużyć okres korzystania z własnych warzyw nawet do późnej jesieni. To proste. Wystarczy odpowiednio wcześnie przygotować rozsadę roślin, czyli wysiać je do doniczek i poczekać aż podrosną, zanim trafią na grządki.
Jak zrobić rozsadę warzyw?
Robienie rozsady warzyw na zbiór jesiennych nie jest skomplikowane. Wymaga znacznie mniej pracy niż przygotowywanie sadzonek wiosną. Latem jest więcej światła, a więc nie ma ryzyka, że rośliny zaczną się wyciągać. Ponadto rozsadę można spokojnie trzymać na zewnątrz w zacisznym miejscu i nie trzeba jej hartować przed posadzeniem do gruntu. Jednak nie wystarczy wysiać nasion do doniczek i poczekać, aż urosną. Trzeba przestrzegać kilku zasad.
- Przed wysiewem umyj dokładnie wszystkie doniczki czy multiplety - w resztkach ziemi mogły rozmnożyć się bakterie czy grzyby, które tylko czekają na to, aby zaatakować młode rośliny. Zatem, jeśli chcesz, żeby rozsada się udała, koniecznie zadbaj o czystość pojemników. Możesz je umyć po prostu wodą. Warto jednak użyć odrobinę mydła potasowego, które zawiera składniki pomagające usuwać patogeny.
- Przygotuj pulchną ziemię - nasiona do wykiełkowania nie mogą mieć zbyt zbitej i wilgotnej gleby. W takich warunkach zaczną gnić i nie uda się uzyskać dobrych sadzonek. Podłoże do wysiewów powinno być lekkie i przepuszczalne, aby woda nie gromadziła się w doniczkach. Najlepiej sięgnąć po ziemię uniwersalną i wymieszać ją z piaskiem. Dobrze się sprawdzi także kompost, który zapewni nasionom wszystkie składniki potrzebne do rozwoju.
- Wsyp podłoże do doniczek i lekko uklep - pojemniki warto wypełnić w całości, aby nie pozostało pustych przestrzeni, które mogą utrudniać roślinom kiełkowanie.
- Umieść nasiona mniej więcej w połowie doniczki - dzięki temu nie będą wysychać zbyt szybko w ciągu dnia i nie będą narażone na działanie wiatru czy intensywnych promieni słonecznych. Ponadto będą mieć chłodniej, co ułatwi ich kiełkowanie.
- Przykryj doniczki folią lub plastikowymi opakowaniami - dodatkowa osłona pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgoci podłoża. Dzięki temu nasiona nie wyschną i nie będą narażone na szkodliwe warunki atmosferyczne od samego początku. Jednak, gdy tylko wykiełkują, trzeba pamiętać o tym, żeby zdjąć osłony. Jeśli wilgotność powietrza będzie podniesiona, istnieje ryzyko rozwoju chorób grzybowych.
W ten sposób można przygotować rozsadę nie tylko warzyw, ale także kwiatów, np. dwuletnich bratków, naparstnic i goździków brodatych.
Przeczytaj również: Co siejemy, sadzimy i rozsadzamy w sierpniu? Nie przegap ważnych terminów
Jakie warzywa sadzić na zbiór jesienny?
Zastanawiasz się, jakie warzywa warto siać na rozsady, aby móc zbierać plony jesienią? Lista jest bardzo długa.
W czerwcu na zbiór jesienny można wysiewać:
- ogórki - okazy siane na początku maja zaczynają plonować już na początku lipca. Jednak po ok. miesiącu zdarza się, że sadzonki padają ofiarą mączniaka i przestają owocować. Wtedy warto je zastąpić nowymi okazami z rozsady. Ogórki siane w czerwcu będą plonować już w sierpniu. Dzięki temu będzie można się cieszyć pysznymi warzywami nawet do końca września/początku października;
- cukinie - wiele osób wysiewa te rośliny w kwietniu, ponieważ zaczynają wegetację już pod koniec czerwca. Jednak w wyniku zmian temperatury i obfitych deszczy w lipcu, wiele sadzonek może zacząć chorować na choroby grzybowe. Aby móc się cieszyć zbiorami aż do jesieni, warto wysiać cukinie ponownie w czerwcu. Dzięki temu będzie można zastąpić stare sadzonki nowymi, które będą plonować nawet do października;
- fasolkę szparagową - bardzo szybko kiełkuje i w krótkim czasie daje plony. Świetnie się sprawdza jako kolejne warzywo po bobie, koprze czy sałatach. Fasolka szparagowa w odmianie karłowej nie wymaga podpór, a więc nie musisz się martwić o budowanie skomplikowanych konstrukcji.
W lipcu również jest dobry czas na sianie wielu warzyw na zbiór jesienny. Są to np.:
- koper - nasiona można umieszczać bezpośrednio w gruncie. Jednak jeśli nie masz na niego miejsca, wysiewaj po 3-4 nasionka do komórek w multiplecie. Gdy rośliny wykiełkują i będą mieć liście właściwe, należy je umieścić na miejscach właściwych. Nie trzeba rozdzielać kępek. Koper nie potrzebuje dużo miejsca, aby dobrze się rozrosnąć. Do zbioru będzie gotowy po 45-50 dniach, a więc już na początku lub w połowie września;
- sałaty, np. krucha lub masłowa — postaraj się umieścić po jednym nasionku w każdej komórce multipletu lub siej rzutowo do pojemników. Jednak wtedy trzeba będzie je rozsadzić do pojedynczych doniczek, gdy podrosną. Sałaty dość szybko kiełkują. Mają delikatny system korzeniowy, dlatego należy się z nimi ostrożnie obchodzić podczas przesadzania. Wysiane w lipcu dadzą plony już na początku września;
- marchewki - aby były gotowe do zbioru, potrzebują ok. 12-16 tygodni. Dlatego, jeśli wysiejesz je w lipcu, będzie można je zjadać już pod koniec września, zanim nadejdą przymrozki. Aby zapewnić sobie duże zbiory, warto sięgnąć po odmiany o małym korzeniu, np. Pariser Markt.
W sierpniu na zbiór jesienny można wysiewać:
- warzywa liściowe, np. rukolę, szpinak, roszponkę, musztardowce — ich czas wegetacji wynosi kilka tygodni, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na zbiory;
- rzodkiewki - do zbioru są gotowe po 40-50 dniach, a więc będzie można je zbierać już pod koniec września/na początku października. Rzodkiew siana w sierpniu nie wybija tak szybko w kwiatostany i nie jest atakowana przez szkodniki;
- koper - jeśli wysiejesz go w sierpniu, będziesz go zbierać na początku października!
- buraki liściowe - ich czas wegetacji do od 60 do 70 dni. Zatem jeśli wysiejesz je w sierpniu, będziesz się nimi cieszyć już pod koniec września.
Pielęgnacja rozsady warzyw na zbiór jesienny
O warzywa na rozsadzie trzeba regularnie dbać. Przede wszystkim pamiętaj o ich systematycznym podlewaniu, ponieważ w małych doniczkach ziemia szybko wysycha. Ponadto zadbaj o osłonę od wiatru, aby silny podmuch nie wywrócił multipletów i nie uszkodził młodych sadzonek.
Rozsady nie wymagają nawożenia, ponieważ nasionka zawierają wszystko, co potrzebne na początek rozwoju. Jeśli grządka była dobrze nawieziona przed sezonem, nie trzeba dodatkowo dokarmiać gleby przed umieszczeniem w niej sadzonek.
Przeczytaj również:
Kalendarz ogrodnika na sierpień. Co trzeba zrobić w sierpniu w ogrodzie i na działce?
Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady
Zielone warzywa – moc witamin w jednym kolorze na INTERIA.TV.