Porady ogrodnicze

Ogrodnicy nie rozstają się z tą przyprawą. Ma niesamowite zastosowania

Sól Epsom od kuchennej różni się smakiem i składem. Ze względu na zawartość magnezu i siarki, angielska sól ma wiele cennych właściwości, z których skorzystają przede wszystkim rośliny w ogrodzie i domu. Poznaj zastosowania gorzkiej soli. 

Ogrodnicy nie rozstają się z tą przyprawą. Ma niesamowite zastosowania
W składzie soli Epsom znajduje się magnez i siarka Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Sól Epsom, znana również jako sól angielska lub epsomit wywodzi się z Anglii, dokładniej z miejscowości Epsom, gdzie pierwotnie zaczęto ją uzyskiwać poprzez odparowywanie tamtejszych wód mineralnych. Od tradycyjnej i szeroko znanej przyprawy, soli kamiennej, różni się nie tylko smakiem (jest gorzka), ale też składem chemicznym — tworzy ją związek siarki i magnezu. Dzięki temu znajduje ona szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin.

Sól Epsom — co to jest i jaki ma skład?

Z chemicznego punktu widzenia, sól Epsom, znana również jako sól gorzka lub sól angielska, to uwodniony siarczan magnezu. Zawarte w jej składzie siarka oraz magnez to pierwiastki niezbędne do dobrego i zdrowego wzrostu roślin.

Sól Epsom dla roślin — właściwości 

Niedobór magnezu, który jest składnikiem chlorofilu, może prowadzić do zahamowania procesu fotosyntezy. Co więcej, wpływa on również na syntezę podstawowych makroskładników pokarmowych – węglowodanów, tłuszczy i białek. Wspomaga też pobieranie i przetwarzanie innych istotnych składników, w tym azotu i potasu. Jest niezbędny roślinom do budowy silnych ścian komórkowych i wytwarzania owoców.

Siarka jest składnikiem białek budujących rośliny, a także cennych enzymów i witamin. Pozytywnie oddziałuje na gospodarkę wodną roślin, a także sprzyja obfitemu plonowaniu. To właśnie dzięki siarce warzywa m.in. cebula i brokuły zyskują charakterystycznego smaku.

Gorzka sól — zastosowanie w ogrodzie

Zanim sięgniemy po sól Epsom, warto upewnić się, co do zawartości magnezu w glebie, na której uprawiamy rośliny. Stosujmy ją wtedy, kiedy występuje niedomiar tego pierwiastka. Pamiętajmy również, że część gatunków, jak np. groszek albo warzywa liściaste preferują ziemię, która jest raczej w niego uboga. Duże zapotrzebowanie na magnez wykazują róże, pomidory i papryki. Jeśli dostarczymy go roślinom w odpowiedniej ilości, warzywa psiankowe urosną większe i smaczniejsze, a róże wypuszczą zdrowe, zielone liście i obfite, aromatyczne kwiaty.

  • Oprysk z soli Epsom

Składniki odżywcze z soli angielskiej są najlepiej przyswajane przez rośliny, kiedy rozpylana jest ona na ich liście wraz z opryskiem. Jak go przygotować? Wystarczy rozpuścić 2 łyżki przyprawy w 4 litrach wody. Taki preparat stosujemy raz w miesiącu. Jeśli chcemy używać go częściej, np. co dwa tygodnie, można przygotować słabszy roztwór o niższym stężeniu – wówczas zamiast 2 łyżek substancji, w 4 litrach wody rozpuszczamy tylko jedną miarkę.

Aby sporządzić oprysk dla róż, pod uwagę musimy wziąć wymiary posiadanych krzewów. Na każde 30 cm wysokości krzewu w 4 litrach wody rozpuszczamy łyżeczkę soli. Możemy również podsypywać nią ziemię wokół róż (w ilości ok. ½ szklanki) wiosną, tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacyjnego. Podobny zabieg należy powtórzyć jesienią, zanim z krzewów opadną liście.

Z kuracji solą Epsom skorzystają róże Fot. 123RF/PICSEL

Stosowanie soli Epsom w ogrodzie

  • Poprawa kiełkowania w ogrodzie

Podsypując solą Epsom ziemię w ogrodzie tuż przed wysianiem nasion, wspomożemy proces kiełkowania. Magnez, który jest głównym składnikiem przyprawy, wzmacnia ściany komórkowe roślin, co sprawia, że formujące się sadzonki są silniejsze i trwalsze.

  • Na żółte i poskręcane liście

Rośliny, którym brakuje magnezu, poznamy po żółkniejących lub skręcających się liściach. Jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy u posiadanych egzemplarzy, nie wahajmy się sięgnąć po nietypową przyprawę.

  • Odstraszanie ślimaków

Ogród opanowały ślimaki? Wysypmy sól w miejscach, w których ich obecność jest szczególnie uciążliwa. Szybko przestaną być utrapieniem.

  • Środek owadobójczy

Gorzka sól znajduje zastosowanie także w pielęgnacji roślin doniczkowych. Działa jak naturalny pestycyd i odżywka w jednym. Raz na jakiś czas warto ją rozpuścić w niewielkiej ilości w wodzie przeznaczonej do podlewania zieleni. Po takiej kuracji będzie ona rosła bujnie i zdrowo, a insekty będą się od niej trzymać z daleka.

  • Usuwanie pieńka

Aby usunąć pieniek po ściętym drzewie z ogrodu, wywiercamy w nim kilka otworów, zasypujemy je solą Epsom i podlewamy wodą. Po kilku tygodniach pniak rozpadnie się sam.

  • Nawóz do trawnika

Soli można użyć także do odżywienia trawnika. Na każde 100 mkw wysypujemy ok. szklankę przyprawy. Następnie lekko podlewamy, by środek lepiej się wchłonął.

Sól Epsom warto dodawać do kąpieli Fot. 123RF/PICSEL

Sól epsom — zastosowanie w domu

Sól Epsom działa z korzyścią nie tylko dla roślin. Warto mieć ją pod ręką również w domu — przyda się zarówno w apteczce, jak i podczas wykonywania codziennych czynności. 

  • Sól Epsom do kąpieli

Ze względu na wysoką zawartość magnezu w składzie, sól angielska działa relaksująco i rozluźniająco. Po ciężkim dniu, pełnym wysiłku fizycznego lub umysłowego warto zafundować sobie kąpiel z jej dodatkiem. Kurację w solance warto sobie stopniować: jeśli wcześniej tego nie robiliśmy, zaleca się wsypywać do wanny 1-2 łyżki specyfiku. Z czasem ilość tę można zwiększyć do 1-2 filiżanek. Aby zapobiec przesuszeniu skóry, po kąpieli użyjmy kremu lub balsamu.

  • Scrub do ciała

Gorzka sól, podobnie jak zwykła sól kuchenna lub cukier doskonale sprawdzi się w roli scrubu do ciała, który pomoże usunąć martwy naskórek. Aby zamienić ją w peeling, wystarczy dodać garść przyprawy do ulubionego płynu do mycia lub olejku. 

  • Ugryzienia owadów

Okład z soli angielskiej złagodzi swędzenie odczuwane po ugryzieniu komarów lub innych owadów. Aby go przygotowac, należy rozpuścić łyżkę substancji w ciepłej wodzie. Roztwór rozpylamy na skórę lub wcieramy w podrażnione miejsce miękką ściereczką. 

  • Czyszczenie fug i przypalonych garnków

„Skrobiące” właściwości soli Epsom można wykorzystać również w domowych porządkach. Podobnie jak sól kuchenna nada się do szorowania mocno zabrudzonych powierzchni, np. fug, blachy piekarnika, przypalonych garnków. Do używanego detergentu dodajemy garść przyprawy. 

  • Usuwanie osadu z mydła w łazience 

Gromadzący się na armaturze, ceramice i płytkach osad z mydła sprawia, że łazienka wygląda nieatrakcyjnie. Aby się go pozbyć i przywrócić kafelkom blask, zmieszajmy 1 szklankę soli Epsom, 1/2 szklanki płynu do mycia naczyń oraz 1 szklankę wody. Przelewamy roztwór do butelki z atomizerem i rozpylamy na brudne powierzchnie. Po odczekaniu 20 minut przecieramy je miękką ścierką lub gąbką i dokładnie opłukujemy wodą. Tego samego domowego preparatu można użyć do czyszczenia toalety, w której pojawił się kamień.   

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.