Porady ogrodnicze

Sól Epsom w pielęnacji ogrodu

Sól Epsom, znana również jako sól angielska lub epsomit wywodzi się z Anglii, dokładniej z miejscowości Epsom, gdzie pierwotnie zaczęto ją uzyskiwać poprzez odparowywanie tamtejszych wód mineralnych. Od tradycyjnej i szeroko znanej przyprawy, soli kamiennej, różni się nie tylko smakiem (jest gorzka), ale też składem chemicznym — tworzy ją związek siarki i magnezu. Dzięki temu znajduje ona szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin.
Sól Epsom w pielęnacji ogrodu
REKLAMA

Sól Epsom w ogrodzie – dlaczego warto ją stosować?
Z chemicznego punktu widzenia, sól Epsom to uwodniony siarczan magnezu. Zarówno siarka, jak i magnez to pierwiastki niezbędne do dobrego i zdrowego wzrostu roślin. Niedobór magnezu, który jest składnikiem chlorofilu, może prowadzić do zahamowania procesu fotosyntezy. Co więcej, wpływa on również na syntezę podstawowych makroskładników pokarmowych – węglowodanów, tłuszczy i białek. Wspomaga też pobieranie i przetwarzanie innych istotnych składników, w tym azotu i potasu. Jest niezbędny roślinom do budowy silnych ścian komórkowych i wytwarzania owoców.

Siarka jest składnikiem białek budujących rośliny, a także cennych enzymów i witamin. Pozytywnie oddziałuje na gospodarkę wodną roślin, a także sprzyja obfitemu plonowaniu. To właśnie dzięki siarce warzywa m.in. cebula i brokuły zyskują charakterystycznego smaku.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Pięlęgnacja róż bez tajemnic >>>

Jak stosować sól Epsom w ogrodzie?
Zanim sięgniemy po sól Epsom, warto upewnić się, co do zawartości magnezu w glebie, na której uprawiamy rośliny. Stosujmy ją wtedy, kiedy występuje niedomiar tego pierwiastka. Pamiętajmy również, że część gatunków, jak np. groszek albo warzywa liściaste preferują ziemię, która jest raczej w niego uboga. Duże zapotrzebowanie na magnez wykazują róże, pomidory i papryki. Jeśli dostarczymy go roślinom w odpowiedniej ilości, warzywa psiankowe urosną większe i smaczniejsze, a róże wypuszczą zdrowe, zielone liście i obfite, aromatyczne kwiaty.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Stosowanie soli Epsom w ogrodzie

Oprysk z soli Epsom
Składniki odżywcze z soli angielskiej są najlepiej przyswajane przez rośliny, kiedy rozpylana jest ona na ich liście wraz z opryskiem. Jak go przygotować? Wystarczy rozpuścić 2 łyżki przyprawy w 4 litrach wody. Taki preparat stosujemy raz w miesiącu. Jeśli chcemy używać go częściej, np. co dwa tygodnie, można przygotować słabszy roztwór o niższym stężeniu – wówczas zamiast 2 łyżek substancji, w 4 litrach wody rozpuszczamy tylko jedną miarkę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Aby sporządzić oprysk dla róż, pod uwagę musimy wziąć wymiary posiadanych krzewów. Na każde 30 cm wysokości krzewu w 4 litrach wody rozpuszczamy łyżeczkę soli. Możemy również podsypywać nią ziemię wokół róż (w ilości ok. ½ szklanki) wiosną, tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacyjnego. Podobny zabieg należy powtórzyć jesienią, zanim z krzewów opadną liście.

Inne zastosowania soli Epsom w ogrodzie:

1. Poprawa kiełkowania w ogrodzie
Podsypując solą Epsom ziemię w ogrodzie tuż przed wysianiem nasion, wspomożemy proces kiełkowania. Magnez, który jest głównym składnikiem przyprawy, wzmacnia ściany komórkowe roślin, co sprawia, że formujące się sadzonki są silniejsze i trwalsze.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Dlaczego zioła z supermarketów tak szybko usychają? »

2. Na żółte i poskręcane liście
Rośliny, którym brakuje magnezu, poznamy po żółkniejących lub skręcających się liściach. Jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy u posiadanych egzemplarzy, nie wahajmy się sięgnąć po nietypową przyprawę.

3. Odstraszanie ślimaków ogród opanowały ślimaki? Wysypmy sól w miejscach, w których ich obecność jest szczególnie uciążliwa. Szybko przestaną być utrapieniem.

4. Środek owadobójczy — gorzka sól znajduje zastosowanie także w pielęgnacji roślin doniczkowych. Działa jak naturalny pestycyd i odżywka w jednym. Raz na jakiś czas warto ją rozpuścić w niewielkiej ilości w wodzie przeznaczonej do podlewania zieleni. Po takiej kuracji będzie ona rosła bujnie i zdrowo, a insekty będą się od niej trzymać z daleka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: Nowe stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów >>>

5. Usuwanie pieńka
Aby usunąć pieniek po ściętym drzewie z ogrodu, wywiercamy w nim kilka otworów, zasypujemy je solą Epsom i podlewamy wodą. Po kilku tygodniach pniak rozpadnie się sam.

6. Nawóz do trawnika
Soli można użyć także do odżywienia trawnika. Na każde 100 mkw wysypujemy ok. szklankę przyprawy. Następnie lekko podlewamy, by środek lepiej się wchłonął.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne 123RF/PICSELL

Jesień to idelana pora na założenie kompostownika >>

DOMOWE ODŻYWIANIE ROŚLIN >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sól Epsom w pielęnacji ogrodu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.