Porady ogrodnicze

Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.01 - 24.01

Po styczniu jasnym i białym będą w ogrodzie upały. Zapraszamy na kalendarz ogrodnika na 18.01 - 24.01. Jakie prace ogrodnicze wykonać w tym tygodniu?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Ten tydzień przywitał nas obrazem kwitnących ciemierników. Ich kwiaty na przekór naturze, mrozom, wiatrom i szarościom dnia, pojawiają się właśnie teraz – zimą. W ogrodach nie mają praktycznie żadnej konkurencji, możemy więc w pełni docenić ich wyjątkowość i delikatne, subtelne piękno.

A w domach możemy rozpocząć już pędzenie roślin, które jako pierwsze zaczynają kwitnąć na przedwiośniu. Zaliczyć do nich możemy np. krokusy lub przebiśniegi.

src: Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.01 - 24.01. Prace ogrodnicze w styczniu, Youtube.com, kanał: ogród na co dzień 

Jeżeli posadziliśmy je np. w doniczkach lub koszyczkach jesienią w ogrodzie, możemy je teraz wykopać, przenieść do ciepłego, jasnego miejsca i rozpocząć systematyczne podlewanie. Po 2-4 tygodniach powinny pojawić się kwiaty. Pamiętajmy jednak, że ok. 2-miesięczny okres chłodu jest niezbędny, żeby te rośliny cebulowe zakwitły. Jeżeli go zabraknie, wyrosną jedynie zielone liście.

20 stycznia przypada Dzień Śniegu. W tym roku niemal w każdym zakątku Polski mogliśmy cieszyć się, chociaż przez chwilę, bajkowym śnieżnym widokiem za oknem. W ogrodzie śnieg stanowi swoistą kołdrę otulającą byliny i trawy, chroniącą te rośliny przed siarczystym mrozem i podmuchami mroźnego wiatru. Jest więc w tym zakresie bardzo pożądany. Niebezpieczny może być jedynie dla roślin kolumnowych lub formowanych, np. cyprysików, żywotników lub bukszpanów. Jeżeli mamy takie okazy na działce, pamiętajmy, aby po obfitych opadach zawsze strząsnąć biały puch z gałęzi.

REKLAMA
REKLAMA

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. Z kolei 22 stycznia to okazja, żeby złożyć życzenia wszystkim dziadkom, bo to Dzień Dziadka. Życzymy spełnienia najskrytszych marzeń! Jeden z cytatów mówi, że „gdy dziadkowie wchodzą drzwiami, dyscyplina wylatuje przez okno”. Ważne jest jednak to, że to oni są często skarbnicą wiedzy, w tym również wiedzy ogrodniczej.

W drugiej połowie stycznia możemy już nieśmiało przygotowywać rozsady ulubionych kwiatów naszych babć i dziadków. A zaliczyć można do nich np. pelargonie, petunie, dalie czy aksamitki. Te rośliny należy wysiać odpowiednio wcześnie, żeby w maju były już gotowe do obsadzania rabat lub donic na balkonach i tarasach. Gromadzimy też nasiona kwiatów i warzyw, które będą nam potrzebne już w niedalekiej przyszłości. Na zakupy można wybrać się już teraz, żeby w marcu nie tracić cennego czasu. Jeżeli pozostały nam nasiona z zeszłego roku, jest to dobry moment, żeby przeprowadzić próbę kiełkowania. Wysiejmy kilka sztuk na ligninie lub w ziemi, żeby sprawdzić, czy skiełkują. Gdyby okazało się, że nic nie wzeszło, będzie jeszcze czas na nabycie potrzebnych nam gatunków.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.01 - 24.01"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.