Spis treści:
Dlaczego warto odkwaszać ziemię w warzywniaku?
Każda grupa roślin ma swoje specyficzne wymagania glebowe. Jednym z najważniejszych wskaźników określających jakość gleby jest jej odczyn (określany jako pH). Odgrywa on istotną rolę w dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych, co wpływa na ich wzrost i rozwój, a tym samym realizację potencjału plonotwórczego. Optymalne pH gleby dla większości warzyw to 6-6,5 (czyli o odczynie zbliżonym do obojętnego). Z kolei zbyt kwaśna ziemia ogranicza zdolność naszych upraw do przyswajania niezbędnych składników odżywczych, co negatywnie wpływa na ich wzrost i plonowanie.
Ponadto obserwuje się istotne zakłócenie w procesach rozwoju systemu korzeniowego, w wyniku czego dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-jonowej. Prowadzi to do niekorzystnych zmian na liściach czy owocach, a w skrajnych przypadkach może powodować karłowacenie roślin. Warzywa rosnące na kwaśnej glebie stają się bardziej podatne na różne choroby, zwłaszcza grzybowe. W odróżnieniu od bakterii grzyby najlepiej rozwijają się w środowiskach o niskim pH gleby. Przykładem może tu być kiła kapuściana, która atakuje warzywa kapustne. Dlatego, jeśli planujesz uprawiać warzywa w swoim ogrodzie, musisz zadbać o odpowiednie pH gleby.
Odkwaszanie ziemi wpływa na zdolność warzyw do pobierania składników odżywczych. Fot.lurii Malaschenko/CanvaPro
Odkwaszanie ziemi mąką dolomitową – potroisz plony
Jak odkwasić ziemię pod warzywa, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu i plonowania? W tym celu sprawdzi się kreda, wapno lub popiół drzewny, ale najlepiej użyć mąki dolomitowej. Dolomit to naturalny i niedrogi nawóz wapniowo-magnezowy, który od dawna jest wykorzystywany w ogrodnictwie. Dzięki swoim unikalnym właściwościom produkt ten ma szereg zalet, m.in. poprawia strukturę gleby, pomaga utrzymać jej prawidłowy odczyn, polepsza wchłanianie składników pokarmowych przez rośliny, aktywuje procesy fotosyntezy, a także nasyca górne warstwy gleby łatwo przyswajalnymi formami azotu, potasu i fosforu.
Zanim przystąpimy do odkwaszania ziemi w warzywniaku, należy sprawdzić pH gleby. Pomoże to dobrać odpowiednią ilość nawozu, aby osiągnąć pożądany odczyn. Najczęściej stosowana dawka to 350 g mąki dolomitowej na metr kwadratowy gleby. Wystarczy posypać ziemię dolomitem, a następnie wymieszać ją grabiami. Po takiej czynności bakłażan, cukinie, pomidory, rzodkiewki, ziemniaki i inne rośliny strączkowe będą rosły duże i soczyste, a plony wzrosną kilkukrotnie. Warto wiedzieć, że dolomit w uprawie warzyw zaleca się stosować co dwa lub trzy lata, a częstotliwość wprowadzania zależy od pH gleby.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak przyspieszyć kiełkowanie marchwi? Przed siewem wykonaj prosty zabieg
Chcesz mieć dorodne i zdrowe buraki? Zastosuj metodę starych ogrodników