Z artykułu dowiesz się:
- Jakie cechy ma szczodrzeniec purpurowy
- Jak uprawiać szczodrzeniec purpurowy w ogrodzie
- Jakie zastosowanie ma szczodrzeniec purpurowy
Szczodrzeniec purpurowy — charakterystyka
Szczodrzeniec purpurowy (Cytisus purpureus) to niewielki ozdobny krzew należący do rodziny bobowatych. Roślina ma płożący pokrój i zwykle osiąga około 50 cm wysokości i 1 m szerokości.
Jego pokładające się gałązki gęsto porastają małe zielone listki. Wiosną, na przełomie maja i czerwca, krzew zaczyna kwitnąć. Wtedy bogato obsypuje się motylkowatymi różowo-purpurowymi kwiatami.
Roślina jest mrozoodporna, więc nie ma potrzeby okrywać jej na zimę. Szczodrzeniec jest rośliną miododajną o delikatnym zapachu, przyciągającym do ogrodu pszczoły i motyle.
Krzew ten często mylony jest z żarnowcem miotlastym, ponieważ obie rośliny kwitną w tym samym czasie i mają podobne kwiaty, jednak są to zupełnie odmienne gatunki.
Ze względu na niewielkie rozmiary można go uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach.
Szczodrzeniec purpurowy — uprawa
Krzew nie jest wymagającą rośliną i poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Jest odporny na susze i radzi sobie także posadzony w niezbyt żyznej ziemi. Poniżej przedstawiamy optymalne warunki do uprawy szczodrzeńca w ogrodzie, które zapewnią mu prawidłowy wzrost i rozwój:
- Stanowisko
Najlepsze stanowisko dla szczodrzeńca to miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru, natomiast roślina zniesie także półcień. Trzeba jednak mieć na uwadze, że krzew posadzony w cieniu będzie rosnąć wolniej.
- Ziemia
Krzewy preferują glebę o lekko kwaśnym pH, lekką i przepuszczalną. Przyjmą się również w miejscach, gdzie ziemia jest niezbyt żyzna. Cechą szczodrzeńców jest to, że są w stanie rosnąć w miejscach o suchym podłożu, dlatego można je sadzić na skarpach, murkach ogrodowych czy terenach poprzemysłowych i wyeksploatowanych.
- Podlewanie i nawożenie
Krzew jest odporny na przesuszenie, dlatego okazy rosnące w gruncie nie wymagają dodatkowego podlewania. Rośliny posadzone w skrzynkach i donicach, które nie mają dostępu do wody opadowej, należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie.
Krzewinki z reguły nie wymagają nawożenia, ponieważ wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze pobierają z podłoża, w którym rosną. Jeśli natomiast chcemy pobudzić ich wzrost i kwitnienie, warto zasilać je nawozem zawierającym azot.
- Sadzenie
Krzewy najlepiej sadzić do gruntu wczesną wiosną. Warto umieścić je w ziemi na takiej głębokości, jakiej rosły dotychczas w pojemniku zastępczym. Po posadzeniu wierzchnią warstwę poleca się przykryć ściółką np. korą, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów.
- Cięcie
Aby zagęścić krzew, można po przekwitnięciu przyciąć jego pędy o około 1/3 długości. Nie jest to jednak zabieg konieczny, ale pozwoli formować roślinę i uzyskać jej pożądany kształt.
- Rozmnażanie
Rozmnażanie krzewu jest możliwe poprzez ukorzenienie niezdrewniałych pędów. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać latem. Można także rozmnożyć krzew poprzez wysiew nasion, jednak jest to bardzo pracochłonny proces.
- Choroby i szkodniki
Szczodrzeniec z reguły jest odporny na choroby i szkodniki. Czasem jednak roślinę mogą zaatakować mszyce. Wtedy należy zastosować naturalny lub chemiczny oprysk.
Przeczytaj również: Co stosować na mszyce? Sprawdzone ekologiczne sposoby
Szczodrzeniec purpurowy — zastosowanie w ogrodzie
Szczodrzeniec jako niewysoki krzew idealnie nadaje się do obsadzania rabat i skalniaków. Jego niewielkie rozmiary pozwalają sadzić go też w donicach ustawianych na balkonach i tarasach. Płożący pokrój z kolei można wykorzystać do zakrycia w ogrodzie np. pokryw kanalizacyjnych czy innych nieestetycznych elementów. Ze względu na bezproblemową uprawę często wykorzystywany jest w prywatnych ogrodach, jak i na obszarach zieleni miejskiej.
Przy czym sadzić szczodrzeniec purpurowy? Krzewy te można sadzić obok karłowatych iglaków czy jałowców. Świetnie komponuje się także z wrzosami, rododendronami czy trawami ozdobnymi.
Przeczytaj również: Prusznik niebieski – błękitna gwiazda ogrodu
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.