Porady ogrodnicze

Szczodrzeniec purpurowy – łatwy w uprawie płożący krzew. Idealny do maskowania

Szczodrzeniec purpurowy to efektowny krzew o niskim pokroju, który na wiosnę obsypuje się pięknymi różowo-purpurowymi kwiatami. Podpowiadamy, jakie wymagania ma roślina i jak uprawiać ją w ogrodzie.

Szczodrzeniec purpurowy – łatwy w uprawie płożący krzew. Idealny do maskowania
Szczodrzeniec purpurowy to niewysoki i łatwy w uprawie krzew. Fot. Pexels
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Szczodrzeniec purpurowy — charakterystyka

Szczodrzeniec purpurowy (Cytisus purpureus) to niewielki ozdobny krzew należący do rodziny bobowatych. Roślina ma płożący pokrój i zwykle osiąga około 50 cm wysokości i 1 m szerokości.

Jego pokładające się gałązki gęsto porastają małe zielone listki. Wiosną, na przełomie maja i czerwca, krzew zaczyna kwitnąć. Wtedy bogato obsypuje się motylkowatymi różowo-purpurowymi kwiatami.

Roślina jest mrozoodporna, więc nie ma potrzeby okrywać jej na zimę. Szczodrzeniec jest rośliną miododajną o delikatnym zapachu, przyciągającym do ogrodu pszczoły i motyle.

Krzew ten często mylony jest z żarnowcem miotlastym, ponieważ obie rośliny kwitną w tym samym czasie i mają podobne kwiaty, jednak są to zupełnie odmienne gatunki.

Ze względu na niewielkie rozmiary można go uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach.

Szczodrzeniec purpurowy — uprawa

Krzew nie jest wymagającą rośliną i poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Jest odporny na susze i radzi sobie także posadzony w niezbyt żyznej ziemi. Poniżej przedstawiamy optymalne warunki do uprawy szczodrzeńca w ogrodzie, które zapewnią mu prawidłowy wzrost i rozwój:

  • Stanowisko

Najlepsze stanowisko dla szczodrzeńca to miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru, natomiast roślina zniesie także półcień. Trzeba jednak mieć na uwadze, że krzew posadzony w cieniu będzie rosnąć wolniej.

  • Ziemia

Krzewy preferują glebę o lekko kwaśnym pH, lekką i przepuszczalną. Przyjmą się również w miejscach, gdzie ziemia jest niezbyt żyzna. Cechą szczodrzeńców jest to, że są w stanie rosnąć w miejscach o suchym podłożu, dlatego można je sadzić na skarpach, murkach ogrodowych czy terenach poprzemysłowych i wyeksploatowanych.

  • Podlewanie i nawożenie

Krzew jest odporny na przesuszenie, dlatego okazy rosnące w gruncie nie wymagają dodatkowego podlewania. Rośliny posadzone w skrzynkach i donicach, które nie mają dostępu do wody opadowej, należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie.

Krzewinki z reguły nie wymagają nawożenia, ponieważ wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze pobierają z podłoża, w którym rosną. Jeśli natomiast chcemy pobudzić ich wzrost i kwitnienie, warto zasilać je nawozem zawierającym azot.

  • Sadzenie

Krzewy najlepiej sadzić do gruntu wczesną wiosną. Warto umieścić je w ziemi na takiej głębokości, jakiej rosły dotychczas w pojemniku zastępczym. Po posadzeniu wierzchnią warstwę poleca się przykryć ściółką np. korą, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów.

  • Cięcie

Aby zagęścić krzew, można po przekwitnięciu przyciąć jego pędy o około 1/3 długości. Nie jest to jednak zabieg konieczny, ale pozwoli formować roślinę i uzyskać jej pożądany kształt.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie krzewu jest możliwe poprzez ukorzenienie niezdrewniałych pędów. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać latem. Można także rozmnożyć krzew poprzez wysiew nasion, jednak jest to bardzo pracochłonny proces.

  • Choroby i szkodniki

Szczodrzeniec z reguły jest odporny na choroby i szkodniki. Czasem jednak roślinę mogą zaatakować mszyce. Wtedy należy zastosować naturalny lub chemiczny oprysk.

Przeczytaj również: Co stosować na mszyce? Sprawdzone ekologiczne sposoby

Szczodrzeniec purpurowy — zastosowanie w ogrodzie

Szczodrzeniec jako niewysoki krzew idealnie nadaje się do obsadzania rabat i skalniaków. Jego niewielkie rozmiary pozwalają sadzić go też w donicach ustawianych na balkonach i tarasach. Płożący pokrój z kolei można wykorzystać do zakrycia w ogrodzie np. pokryw kanalizacyjnych czy innych nieestetycznych elementów. Ze względu na bezproblemową uprawę często wykorzystywany jest w prywatnych ogrodach, jak i na obszarach zieleni miejskiej.

Przy czym sadzić szczodrzeniec purpurowy? Krzewy te można sadzić obok karłowatych iglaków czy jałowców. Świetnie komponuje się także z wrzosami, rododendronami czy trawami ozdobnymi.

Przeczytaj również: Prusznik niebieski – błękitna gwiazda ogrodu

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Szczodrzeniec purpurowy – łatwy w uprawie płożący krzew. Idealny do maskowania"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.