Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Prusznik niebieski – błękitna gwiazda ogrodu

Prusznik niebieski (Ceanothus impressus) to gwiazda wśród roślin. Cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych, a szczególnie na środkowym wybrzeżu Kalifornii. Jak uprawiać ten piękny krzew? Co lubi prusznik niebieski? Jakie są jego popularne odmiany? Na pytania odpowiadamy w tym kompleksowym poradniku! 

Prusznik niebieski – błękitna gwiazda ogrodu
Prusznik niebieski, zachwyca ogrodników na całym świecie Fot.123RF.com

Z artykułu dowiesz się:

Prusznik niebieski – charakterystyka 

Pod nazwą prusznika niebieskiego kryją się liczne odmiany krzewów pochodzące z rejonów Ameryki Północnej i Środkowej. Większość roślin należących do rodzaju Ceanothus jest zimozielona i źle znosi typowe dla naszego kraju mrozy. 

Dla osób zafascynowanych prusznikiem niebieskim najlepszym rozwiązaniem będzie więc pielęgnacja doniczkowa i w pojemnikach lub wybór odporniejszych odmian, które jesienią zrzucają liście. 

Prusznik niebieski – odmiany 

Roślina ma wiele ciekawych odmian, z których tylko niektóre zrzucają zimą liście. Należą do nich m.in.

 • Edinburgh,
 • Gloire de Versailes,
 • Topaze 

Odmiany te wymagają szczególnej pielęgnacji i dbałości, dlatego poleca się uprawiać je w doniczkach i pojemnikach. 

Zdarzają się również takie odmiany, które z zimnem radzą sobie znacznie lepiej. Są to m.in.

 • Blue Mound,
 • Burkwoodii,
 • Cascade,
 • Concha,
 • Autumnal Blue. 

Jak wygląda prusznik niebieski? 

Jak wygląda i jak wysoki rośnie prusznik niebieski? Osiąga od 2 do 3 m wysokości, ale w ofertach sklepów specjalistycznych można znaleźć także pruszniki płożące, świetnie sprawdzające się w uprawie przy murach.

Liście prusznika niebieskiego mają zazwyczaj podłużny kształt, są ciemnozielone i gładkie, dlatego mogą stanowić równie piękną ozdobę jak kwiaty rośliny. Co ciekawe, w przypadku niektórych odmian liście są omszone od spodu.

Prusznik niebieski kwitnienie przechodzi w dużych kiściach, od ostatnich tygodni wiosny do końca lata lub od lata do wczesnej jesieni. Skoro już wiesz, jak wysoki rośnie prusznik niebieski, zobacz, jak zapewnić mu odpowiednie warunki! 

Prusznik niebieski – uprawa 

Poznałeś pochodzenie prusznika niebieskiego. Charakterystyka tej rośliny też nie jest już dla ciebie tajemnicą. Przejdźmy zatem do pielęgnacji! Oto krótki podział na najważniejsze kwestie, które musisz wziąć pod uwagę przy uprawie rośliny. 

 • Stanowisko 

Co lubi prusznik niebieski? Ciepłe i nasłonecznione stanowisko, które nie jest wystawione na mocne porywy wiatru.

 • Podłoże 

Podłoże dla rośliny powinno być żyzne i świeże, o dobrej strukturze. Najlepiej, jeśli gleba będzie próchniczna, przepuszczalna i lekko wilgotna. Ziemia o obojętnym odczynie pH to rozwiązanie doskonałe. 

 • Podlewanie 

Prusznik niebieski musi być podlewany regularnie. Nie znosi skrajnych warunków, takich jak zalanie. Gdy otrzyma za dużo wody, prawdopodobnie zacznie obumierać. Nieco lepiej radzi sobie z dłuższymi okresami suszy, choć podczas upałów zaleca się bardziej intensywne nawadnianie niż w standardowych okolicznościach. 

 • Nawożenie 

Prusznik niebieski nie musi być nawożony. Dlaczego? Korzenie rośliny tworzą symbiozę z bakteriami, które wiążą azot i uwalniają go do gleby. Co więcej, nadmiar nawozu może mieć negatywne skutki i ograniczyć kwitnienie tego krzewu. 

 • Rozmnażanie 

Prusznik niebieski żyje zazwyczaj nie więcej niż 10 lat, dlatego rozmnażanie warto wykonywać co kilka lat i zacząć je najszybciej, jak to możliwe. Młode rośliny można uzyskać z nasion lub przez ukorzenianie się sadzonek pędowych. W uprawie domowej stosuje się zazwyczaj metodę wegetatywną. 

Prusznik niebieski – przycinanie w zależności od okresu kwitnienia 

Odmiany zimozielone, które kwitną wiosną i latem, trzeba przycinać systematycznie w drugiej połowie lata. Należy usunąć przekwitłe kwiatostany razem z fragmentami zeszłorocznych przyrostów, zostawiając nie więcej niż 3 cm młodych pędów. 

Te pruszniki, które tworzą kwiaty w drugiej połowie lata oraz jesienią, a także te gubiące liście, powinny być przycinane na przełomie marca i kwietnia. Przyrosty z zeszłego roku trzeba skrócić o połowę. 

Ważne jest, by pamiętać o starszych okazach, które zrzucają liście co kilka lat. Należy przycinać je radykalnie, pozostawiając tylko kilka pąków nad ziemią. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lucy White (@lucy7777777)

Prusznik niebieski – choroby i szkodniki 

Szkodniki omijają prusznik niebieski szerokim łukiem, podobnie jest z chorobami! Roślina zazwyczaj nie choruje. 

Wyjątkiem są krzewy, które rosną na wapiennych glebach. Może dotknąć je chloroza liści, objawiająca się żółknięciem rośliny, a następnie jej więdnięciem i usychaniem. Można zapobiec obumarciu rośliny, zakwaszając podłoże przez dodanie do niego torfu lub nawozu z siarczanem amonowym. 

Jak zimować prusznik niebieski? 

Jeszcze jedną ważną kwestią jest zimowanie rośliny. Pruszniki hodowane w pojemnikach należy zabrać z ogrodu przed pierwszymi mrozami. Powinno przechowywać się je jedynie w jasnych i przewiewnych pomieszczeniach, podlewając tylko wtedy, gdy podłoże jest przesuszone. 

A jak z krzewami rosnącymi w gruncie? Te muszą być szczelnie okryte, najlepiej przez ułożenie wokół nich kopczyków z ziemi, kory lub torfu. Następnie można przykryć pędy materiałem, np. słomą czy gałęziami. Na koniec warto zastosować folię z małymi otworami, które umożliwią przedostawanie się powietrza. Uwaga! Jeśli w twoim regionie zimy są wyjątkowo śnieżne, możesz dookoła roślin wykonać… kopce ze śniegu. 

Osłonę zdejmij dopiero wtedy, gdy zmniejszy się ryzyko powrotu wiosennych przymrozków, nie wcześniej niż w ostatnich tygodniach marca. Konieczne jest przeprowadzanie „uwalniania” rośliny przed pojawieniem się pierwszych pąków. 

Prusznik niebieski – warto wiedzieć! 

Uprawa prusznika niebieskiego nie należy do najłatwiejszych, jednak odpowiednie podejście, zaangażowanie i reagowanie na potrzeby rośliny sprawią, że będzie ona długo zachwycać przechodniów i domowników! 

Prusznik niebieski – „Victoria” w domu 

Najbardziej odporną odmianą jest „Victoria”, to odmiana karłowa. Ma drobne, ciemnozielone i gładkie liście, które wspaniale wyglądają, gdy roślina osiągnie maksimum swoich możliwości – 1,5 m wysokości! Jeśli interesuje cię ta odmiana prusznika niebieskiego, warto wiedzieć, czego potrzebuje.

Tak jak wiele odmian opisywanego krzewu, „Victoria” dobrze czuje się w miejscu osłoniętym od wiatru, najlepiej przy ścianach domów. Roślinę można zabezpieczyć przed zimą, usypując przy jej pniu kopczyk z kory oraz suchych liści. 

Odmiana „Victoria” może być z powodzeniem uprawiana w domu, jednak wymaga to uzbrojenia się w cierpliwość i systematycznego doglądania rośliny, ponieważ może rosnąć wolniej i chorować. 

prusznik Victoria Najbardziej odporną odmianą jest „Victoria”. Fot.123RF.com

Piękna roślina, jaką jest prusznik niebieski, zachwyca ogrodników na całym świecie. Choć jej wymagania dla wielu początkujących będą prawdziwym wyzwaniem, niewątpliwie warto je podjąć, by cieszyć się wieloletnim efektem. Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się pomocne! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.