Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Szukasz niewymagającej rośliny do domu? Sprawdź nolinę!

Chcesz mieć namiastkę Meksyku w swoim domu? Uprawiaj nolinę! Ta ciekawa roślina bardzo efektownie prezentuje się w każdym wnętrzu, a dodatkowo jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga częstego podlewania. Może cieszyć oczy przez wiele lat, osiągając nawet 2 m wysokości. Jak uprawiać nolinę i co zrobić, żeby wyglądała dobrze?  

Szukasz niewymagającej rośliny do domu? Sprawdź nolinę!
Nolina to wytrzymała roślina doniczka, która sprawdzi się w każdym domu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Skąd pochodzi nolina? 

Nolina (łac. beukarnea) pochodzi z Meksyku i jako rodzaj zawiera do 30 gatunków. Jest również spokrewniona z popularną jukką. Naturalnie rośnie także w południowo-zachodniej i południowo wschodniej części Stanów Zjednoczonych. To roślina wielu przydomków – jest nazywana: nogą słonia, końską grzywą, grudkowatym pniem, palmą wodną, małpim drzewem czy drzewem butelkowym.  

W Polsce nolinę spotkasz tylko w doniczkach, ponieważ nasz klimat nie sprzyja jej uprawie w gruncie, świetnie radzi sobie za to w warunkach mieszkaniowych. To roślina wieloletnia, dlatego odpowiednia opieka pozwoli Ci cieszyć się jej ciekawym wyglądem przez długi czas. 

Dzięki temu, że jest odporna na różnego typu wyziewy, świetnie sprawdzi się jako roślina kuchenna. Dla osób, które nie mają „ręki do kwiatów” dobrą wiadomością będzie ta, że mechanizm przetrwania noliny jest podobny do tego, który wykształciły kaktusy. 

Przeczytaj też: Sansewieria gwinejska gnije? Możesz uratować "żelazną roślinę”

Jak wygląda nolina? 

Nolina w naturze osiąga nawet 2,5 m wysokości – jest drzewem lub krzewem, który najczęściej rośnie w skupiskach. Wersja doniczkowa wyrasta niekiedy do 2 m, ale częściej ma maksymalnie 30-60 cm.  

Charakterystyczną cechą rośliny, od której wzięła się jej nazwa „noga słonia” jest zgrubiały pień, który pełni funkcję magazynu wody. Podstawa jest okrągła, pękata. Liście z kolei podobne są do końskiego ogona bądź pióropusza – są cienkie, długie i szpiczaste, wyrastają w kępkach. Przypominają również odrobinę te, które możesz znać z draceny obrzeżonej. Liście są jasnozielone i szorstkie, a także sztywne. W sprzyjających warunkach rosną nawet ponad 1 m. 

Wytwarzane kwiaty są kremowe lub białe, ale nieczęsto pojawiają się w uprawie doniczkowej. Jeśli uda Ci się je wyhodować, to raczej po kilku latach, a nie na początku swojej przygody z tym okazem. 

Liście noliny przypominają dracenę - są twarde, cienke i chropowate. Fot.123RF.com

Stanowisko dla noliny

Nolina nie jest wymagającą rośliną, dlatego z łatwością znajdziesz dla niej odpowiednie miejsce w swoim mieszkaniu. Jakie jest najlepsze stanowisko dla noliny i o czym pamiętać? 

  • Zapewnij swojemu okazowi dużo światła – dobrze, by stał przy oknie lub drzwiach balkonowych od strony wschodniej, zachodniej albo południowej. Liście potrzebują słońca, ale w lecie lepiej nie wystawiaj ich na bezpośrednie działanie, by nie doszło do spalenia. Najlepiej wybrać światło rozporoszone. 
  • Jeśli chcesz, by Twój okaz wypuszczał nowe liście także w zimie, rozważ sztuczne doświetlenie. 
  • Temperatura powinna być pokojowa, czyli 18-25°C. Jeśli chcesz, możesz zimą zapewnić roślinie stan spoczynku w warunkach 9-13°C, ale nie jest to konieczne. Temperatura mieszkaniowa jest odpowiednia przez cały rok. 
  • Wilgotność powietrza powinna być standardowa, uważaj jednak zimą przy włączonym ogrzewaniu i kontroluj stan liści. Możesz postawić pojemnik z wodą przy roślinie lub ustawić ją na podstawce z wodą i kamieniami – tak, by doniczka nie dotykała bezpośrednio wody. 
  • Nolina nie lubi przeciągów i narażenia na mocne podmuchy wiatru. Uważaj szczególnie zimą, gdy wietrzysz mieszkanie, aby nie doszło do przemarznięcia liści. 
  • W ciepłych miesiącach roślinę w doniczce możesz ustawić na tarasie czy balkonie. Pamiętaj jednak, żeby było to stanowisko osłonięte od wiatru i mocnego słońca. 

Nolinę spokojnie możesz uprawiać bez zapewnienia jej szczególnych warunków, dzięki swojej wytrzymałości sprawdzi się w domu początkującego miłośnika zieleni. Noga słonia jest ponadto odporna na dym, wyziewy i inne zanieczyszczenia. Jest zatem jedną z roślin, które bardzo dobrze zniosą umiejscowienie w kuchni, gdzie mało który okaz daje sobie radę. 

Zobacz także: Pielęgnacja fiołka afrykańskiego w zimie. Dlaczego sępolia potrzebuje specjalnej troski

Sadzenie noliny – ziemia i nawożenie 

Ziemia do noliny powinna być żyzna i przepuszczalna, o pH ok. 6,5. Możesz zastosować specjalną mieszankę do jukk, palm i dracen – idealnie nada się także do noliny. Dobrym rozwiązaniem będzie również użycie gleby uniwersalnej wymieszanej z piaskiem.  

W przypadku tej rośliny niezwykle ważna jest odpowiednia cyrkulacja wody i możliwość ujścia jej nadmiaru. Na dnie doniczki wsyp więc grubą warstwę drenażu (żwir, keramzyt, kamyki). Doniczka powinna mieć ponadto otwory w dnie oraz podstawkę. Pojemnik na nolinę wybierz tak, by był szeroki – lepszym wyjściem od wysokiej doniczki będzie niższa, ale szersza, o kształcie misy. 

Nawożenie noliny warto stosować w okresie od marca do września. Wystarczy zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin zielonych, uważając przy tym na ilość azotu. Standardowo w sezonie dokarmiaj swój okaz 3-4 razy. 

Nolina podlewanie – jak robić to dobrze? 

Dzięki swojemu naturalnemu magazynowi wody (zgrubiałemu pniowi) nolina jest w stanie zgromadzić wodę, która zapewni jej przetrwanie. Jest to zatem idealna roślina dla wszystkich zapominalskich, którym częste podlewanie po prostu wypada z głowy.

Jakie są najważniejsze zasady podlewania noliny? 

  • Zarówno w lecie, jak i na wiosnę podlewaj nolinę rzadko – nawet raz na 2-3 tygodnie, a zimą w ogóle ogranicz nawadnianie, ilość wody jednorazowo powinna być jednak obfita, by roślina mogła zmagazynować ją w swoim pniu. 
  • Podlej nolinę dopiero wtedy, gdy ziemia będzie już sucha – sprawdzaj co jakiś czas jej stan. 
  • Choroby raczej nie atakują noliny, a jeśli już – związane są właśnie z przelaniem (gnicie, pleśń). 

Czy wiesz, że im lepsze warunki nawadniania rośliny, tym pień będzie bardziej okrągły? Tylko umożliwienie roślinie magazynowania życiodajnej wody spowoduje, że wytworzy się prawdziwa „noga słonia”. 

Sprawdź również: Jak wykonać ukorzenianie rośliny w wodzie krok po kroku? To prostsze niż myślisz

Kształt pnia noliny pokazuje, czy roślina jest dobrze nawodniona. Fot.123RF.com

Pielęgnacja noliny

Noga słonia - przycinanie i mycie 

Nolina rośnie na tyle wolno, że bardzo rzadko wymaga jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych. Przycinanie znosi jednak bardzo dobrze i jeśli chcesz trochę pobudzić rozrost jej pióropusza, możesz się za nie zabrać. Same liście możesz co jakiś czas myć pod prysznicem, najlepiej łącząc to z podlewaniem. Pamiętaj ponadto, by usuwać chore czy przesuszone liście. 

Rozmnażanie i przesadzanie noliny

Rozmnażanie nogi słonia jest możliwe z odrostów występujących na starszych roślinach lub z sadzonek wierzchołkowych przycinanych w czasie pielęgnacji, gdy pień jest rozgałęziony. Wystarczy odciąć fragment drewna z pióropuszem liści, zanurzyć dół w ukorzeniaczu i później w wilgotnym piasku. Aby roślina mogła wypuścić nowe korzenie, temperatura powinna wynosić ok. 20°C.  Przesadzanie noliny to natomiast czynność, którą wystarczy wykonywać co 2-3 lata – najlepiej kontrolować, czy korzenie wychodzą już przez dziurki w doniczce. 

Nolina to roślina, którą może zabić… nadgorliwość. Jeżeli szukasz więc czegoś, co nie wymaga dużej uwagi i nawet bez częstej pielęgnacji pięknie utrzyma się w domu – noga słonia to idealny wybór dla ciebie. 

Przeczytaj także: Są piękne i nie boją się kaloryfera. Postaw je na parapecie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.