Porady ogrodnicze

Tuje na żywopłot — które wybrać do ogrodu?

Chyba każdy z nas chce mieć w swoim domu trochę prywatności. Zwłaszcza jeśli mieszka się w domu z podwórzem. Niestety samo ogrodzenie nie wystarczy, aby wścibski sąsiad nie miał wglądu w to, co się u nas dzieje. Na szczęście z pomocą przychodzą popularne tuje, które posadzone przy ogrodzeniu, skutecznie chronią naszą prywatność.

Tuje na żywopłot — które wybrać do ogrodu?

Jakie odmiany tui nadają się na żywopłot?
Żywopłot zwykle kojarzy nam się ze zwartą „ścianą” ochronną, która całkowicie ogranicza widoczność, chroniąc tym samym naszą prywatność. Z powodzeniem zastępuje on tradycyjne ogrodzenie. Chociaż często tuje sadzone są także przy ogrodzeniu. Posadzone gęsto krzewy, przycinane są jedynie od góry.

Często decydując się na stworzenie żywopłotu, zastanawiamy się jakie tuje wybrać. Najbardziej popularną odmianą jest tuja szmaragd. Obok niej, równie często możemy zaobserwować m.in. tuje brabant oraz żywotniki olbrzymie. Walory tych krzewów doskonale spełniają swoją funkcję, tworząc solidne ogrodzenie.

Jakie tuje wybrać i kiedy posadzić żywopłot z tui? Przy wyborze krzewów ważne jest, aby stawiać na gatunki łatwe w uprawie i mrozoodporne. Dzięki temu nasze ogrodzenie będzie wyglądać efektownie przez cały rok. Ważny jest też wzrost i kształt żywotników. Zaleca się wybór odmian o szybkim wzroście. Kształt natomiast zależy od decyzji indywidualnej. Do wyboru są tuje kolumnowe i stożkowe. Najbardziej rekomendowane tuje żywopłotowe, to żywotniki zachodnie oraz olbrzymie.

Tuja brabant o kolumnowym kształcie charakteryzuje się szybkim wzrostem i osiąga ok. 4 – 8 metrów wysokości. Popularne na żywopłot są też odmiany tui szmaragd. Ten rodzaj ma z kolei stożkowy kształt i dorasta do ok. 2,5 metra. Żywotnik olbrzymi (nazywany Kórnikiem) rośnie, podobnie jak szmaragd, do 2 - 3 metrów wysokości, lecz wyróżnia się szeroko stożkowym pokrojem. Tuje na żywopłot, mające od 0,5 do 1 m, najlepiej posadzić wczesną jesienią w odległości od siebie ok. 50 – 70 cm. Im gęściej je posadzimy, tym szybciej będzie tworzyła się z nich zwarta ściana.

Jeżeli szukasz opisów większej liczby tui – sprawdź te materiały.

Pielęgnacja żywopłotu zrobionego z tui
Pielęgnacja jest bardzo ważna. Wpływa nie tylko na wzrost „ogrodzenia”, lecz także na stan krzewów. Przycinanie tui zwykle ma charakter indywidualny. Oznacza to, że finalny kształt ogrodzenia tworzymy sami. Według własnej wyobraźni. Najważniejsza jest jedynie regularność.
Jeżeli więc chcemy, aby nasze iglaki zdrowo rosły, a ich kolor był intensywnie zielony, powinniśmy przycinać tuje 3 razy na sezon. Wiosną (kwiecień), a następnie latem (okolice czerwca), należy skrócić pędy ok. 1/3 z długości. Podczas ostatniego cięcia w sierpniu, wystarczy je podciąć zaledwie o 1-2 cm.

Po co właściwie przycinać tuje na żywopłot? Zapewne wiele osób zadaje sobie to pytanie. Otóż odpowiedź jest prosta. Głównym powodem są walory estetyczne naszego „żywego ogrodzenia”. Prócz kontroli nad kształtem, możemy również panować nad rozmiarem krzewów.

Trzeba pamiętać, że przycinanie tui jest dozwolone dopiero po upływie około roku od posadzenia. Aby mogły być poddane pielęgnacji, muszą osiągnąć minimalną wysokość 1,5 metra. Do zabiegu służą najczęściej nożyce do gałęzi (w przypadku wyższych krzewów) lub ręczny sekator stosowany do niskich żywotników.



Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również:

Krzew często spotykany w parkach, który możesz posadzić we własnym ogrodzie

Jak się pozbyć nornic z ogrodu? Sprawdzone sposoby 

Na jakie choroby najczęściej zapadają rododendrony?

Jak rozmnażać tuje? sadzenie i pielęgnacja krok po korku

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Najpiękniejsze odmiany pierwiosnków w pierwszych dniach wiosny

Krzew często spotykany w parkach, który możesz posadzić we własnym ogrodzie

Jeden z najpiękniejszych rododendronów w polskich ogrodach

Jak wykorzystać właściwości lecznicze… sosny

Hortensja ‘Polar Bear’ - stanowisko, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.