Apteka w ogrodzie

Jak wykorzystać właściwości lecznicze… sosny

Receptury naszych babek sprawdzają się do dzisiaj. W maju, kiedy na sośnie widać jej młode pędy, warto je zbierać, by samodzielnie przyrządzić syrop z sosny. Lek pomoże na jesienne przeziębienia, kaszel i pozwoli wzmocnić organizm. Można stosować go przez cały rok. Smakosze dodają słodki i zdrowy syrop do popołudniowej herbatki lub polewają nim delikatne pancakesy. Podajemy wskazówki, jak samemu przygotować sosnowy eliksir zdrowia.

Jak wykorzystać właściwości lecznicze… sosny

Syrop z sosny – pozyskiwanie zioła z pączków sosny
Syrop z pędów sosny zwany jest także syropem majowym, ponieważ w połowie maja pędy osiągają odpowiednią długość, około 12 cm. Niektórzy zielarze – gemmoterapeuci, zajmujący się pozyskiwaniem pączków różnych roślin – mają odmienne zdanie, kiedy zbierać pączki. Uważają, że już w marcu można zebrać malutkie pędy i przygotować z nich syrop. Najczęściej zbieramy pędy z młodej sosny pospolitej Pinus silvestris, która jest drzewem dominującym w polskim krajobrazie. Pamiętajmy, że niektóre gatunki sosny są prawnie chronione. Nie zbieramy więc pędów i szyszek limby, kosodrzewiny, czy sosny błotnej.

Kierując się troską o drzewo, nie zrywajmy pączków tylko z jednej sosny. Omijajmy również drzewa rosnące przy drogach, ponieważ są one narażone na zanieczyszczenia. Do zbioru pędów z młodej sosny potrzebny będzie ostry nóż, kosz i rękawiczki ochronne, po odcięciu pędu bowiem wypłynie spora ilość lepkiego olejku. Pozyskane pączki, ułożone w przewiewnym koszyku, dotrą bezpiecznie do domu.

Jakie substancje zawierają pędy z młodej sosny?
Pączki sosny zawierają szereg wartościowych substancji. Należą do nich, między innymi:
- olejki eteryczne, tzw. monoterpeny: pinen, limonen, dipenten, felandren oraz octan berylu, charakteryzujący się przyjemnym zapachem. Olejek sosnowy Oleum Pini sylvestris stosowany jest w medycynie do wziewów, w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Jest również dodawany do rozgrzewających maści, zdrowotnych kąpieli oraz stanowi składnik Fitolizyny – leku moczopędnego, pomagającego w usuwaniu złogów z nerek,
- flawonoidy – przeciwutleniacze, wspomagające usuwanie z organizmu wolnych rodników. Ich obecności zawdzięczamy wolniejsze starzenie się skóry, wzmocnienie naczyń krwionośnych, przypisuje się im także działanie antynowotworowe,
- witamina C oraz garbniki – mają właściwości przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne,
- gorycze – powodują wzrost łaknienia,
- obecne są również kwasy żywiczne – obecnie prowadzone są badania naukowe nad ich wpływem na leczenie epilepsji,
- sole mineralne – mające dobroczynny wpływ na mocne kości
- cukry - dodające energii.

Właściwości zdrowotne
Syrop z pędów sosny stosowany jest na kaszel i chrypkę. Dzięki wykrztuśnemu działaniu pomaga złagodzić stany zapalne górnych dróg oddechowych. Napary, nalewki i syrop z młodych pędów sosny to niezastąpione naturalne lekarstwo na stany zapalne i gorączkowe. Specyfiki łagodzą bóle stawów i mięśni, działają rozgrzewająco, wzmacniają osłabiony organizm i dodają energii. Stosowane są na dolegliwości nefrologiczne, działają moczopędnie i przeciwbiegunkowo.

 fot.Pixabay.com

Jak zrobić syrop?
Do przygotowania syropu potrzebne będą szklane słoje, które uprzednio dokładnie umyliśmy, a najlepiej wyparzyliśmy wrzącą wodą oraz zebrane sosnowe pędy i cukier.

Oto najprostszy przepis na syrop z pędów sosny:

- Około 1 kg pędów czyścimy z okrywającej je brązowej łuski.
- Pędów nie myjemy, a jedynie przeglądamy, czy nie mają, np. owadów.
- Przekładamy do słoja warstwę pędów i przesypujemy je warstwą cukru – na przemian, w stosunku 1:1. Każdą warstwę należy solidnie ugnieść. Zamiast białego cukru możemy użyć cukru brązowego, miodu lub ksylitolu, czyli cukru brzozowego, zalecanego, np. osobom chorym na cukrzycę lub pragnącym się odchudzić.
- Pełny słoik zabezpieczamy, lekko dokręcając pokrywkę lub przewiązując gazę.
- Słój odstawiamy na słoneczny parapet na około 4 tygodnie.
- Syrop z czubków sosny jest gotowy, gdy nabierze złocistego, herbacianego koloru. Należy wówczas przecedzić płyn do wyparzonych ciemnych butelek, szczelnie zamknąć i odstawić do chłodnego, ciemnego pomieszczenia. W ten sposób można go przechowywać przez około 8 miesięcy.

 fot.pixabay.com

Dawkowanie:
Gotowy syrop z czubków sosny zażywamy maksymalnie 4 razy dziennie, po 1 łyżce. Dla dzieci stosujemy mniejszą dawkę – podajemy 1 łyżeczkę syropu, maksymalnie 3 razy w ciągu dnia. Syrop z młodych pędów sosny jest słodki i smaczny, dlatego dzieci z chęcią poddają się kuracji. A może zainteresuje cię także przepis na syrop z cebuli?

Nalewka z sosny? Czemu nie?
Przepis na smaczną nalewkę o właściwościach zdrowotnych:
Na nalewkę z pączków sosny potrzebujemy około 1 kg świeżych oczyszczonych lub suszonych pędów. Przekładamy je do dużego słoja i ugniatamy. Całość zalewamy 1 litrem spirytusu i odstawiamy na 14 dni. Codziennie całość mieszamy. Następnie należy miksturę przecedzić. Spirytus zlewamy do butelki, a nasączone nim pędy przesypujemy cukrem, w taki sposób, jak się robi syrop z sosny. Po paru dniach powstanie syrop z czubków sosny. Po odcedzeniu łączymy wcześniej odlany spirytus i syrop z pędów. Mieszamy i nalewka jest gotowa. Stosujemy 1 łyżeczkę nalewki, 3-4 razy dziennie, na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Można dodać ją do herbaty. Niestety, nie nadaje się dla dzieci.

Jeżeli szukasz szczegółowych informacji na temat pielęgnacji różnych odmian sosny – sprawdź również te artykuły.



Zdjęcie główne: 123RF.com

Krzew często spotykany w parkach, który możesz posadzić we własnym ogrodzie

Jak się pozbyć nornic z ogrodu? Sprawdzone sposoby 

Na jakie choroby najczęściej zapadają rododendrony?

Jak rozmnażać tuje? sadzenie i pielęgnacja krok po korku

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Najpiękniejsze odmiany pierwiosnków w pierwszych dniach wiosny

Krzew często spotykany w parkach, który możesz posadzić we własnym ogrodzie

Jeden z najpiękniejszych rododendronów w polskich ogrodach

Hortensja ‘Polar Bear’ - stanowisko, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Tuje na żywopłot — które tuje wybrać do ogrodu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.