Zmienna pogoda, deszczowa aura i zimny wiatr sprzyjają uczuciu apatii. Dodatkowo poziom stresu zwiększa się z powodu nieprzyjemnych sytuacji w pracy lub w domu. Kiedy wszystko wokół zaczyna nas przerastać, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych przodków.
LAWENDA
Dla osób cierpiących na bezsenność z powodu stresu czy rozdrażnienia najlepszym lekarstwem będzie lawenda, która dzięki swojemu zapachowi potrafi rozluźnić napięcie mięśniowe, powodując równocześnie wewnętrzne wyciszenie oraz pomaga w zaśnięciu. Jak dowiodły badania z 2006 roku, które były przeprowadzone na studentach, lawendowa aromaterapia łagodzi problemy związane z bezsennością oraz zmniejsza objawy depresji.
Przeczytaj również: Kiedy i jak przycinać lawendę?
Lawenda zawiera olejki eteryczne o złożonej budowie, które wpływają korzystnie na układ nerwowy. Relaksujący zapach lawendy łagodzi skutki stresu, niweluje stany lękowe i rozluźnia, a w przypadku zmęczenia działa pobudzająco oraz wspomaga aktywność umysłową. Pobudza również wydzielanie soków trawiennych, zwalcza drobnoustroje. Lawendę można stosować w formie olejków do kąpieli, masażu czy naparów. Roślina ta świetnie sprawdza się także w kuchni jako przyprawa.
Przepis na olejek z lawendy
Ususzone kwiaty lawendy wkładamy do dużego słoika i zalewamy oliwą z oliwek lub olejem migdałowym czy słonecznikowym, tak aby zalewa pokryła wszystkie składniki. Słój zamykamy i umieszczamy w słonecznym miejscu na około 5-6 tygodni. Po tym czasie, wyciągamy i filtrujemy resztki rośliny, a powstały olejek przelewamy do ciemnej butelki.
CYTRYNIEC CHIŃSKI
Cytryniec chiński to roślina, która skutecznie radzi sobie ze zmęczeniem. Jeżeli pracujemy w stresie, odczuwamy zmęczenie i przydałaby nam się porządna dawka energii, koniecznie należy sięgnąć po cytryniec. To roślina, która od tysięcy lat była wykorzystywany w medycynie chińskiej jako środek dodający sił witalnych i walczący z przemęczeniem.
Dzięki dużej zawartości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, wzmocnimy swój organizm, a w konsekwencji poprawimy swoje samopoczucie i koncentrację. Swoje zastosowanie w medycynie naturalnej znalazły dojrzałe czerwone kuliste jagody, nasiona oraz suszone owoce cytryńca.
Przepis na nalewkę z owoców cytryńca:
Owoce cytryńca płuczemy i dobrze wycieramy. Wkładamy je do odpowiednio dużego naczynia. Na dwie szklanki owoców potrzebujemy 1 szklanki wody, ¾ szklanki cukru i pół litra alkoholu. Owoce delikatnie rozgniatamy, dodajemy wodę i cukier, doprowadzamy do wrzenia i na bardzo małym ogniu podgrzewamy do rozpuszczenia się cukru. Po ostudzeniu, umieszczamy je w słoiku i zalewamy alkoholem. Po 3 tygodniach, nalewkę przecedzamy i przelewamy do butelki.
Taką nalewkę możemy popijać w niewielkich ilościach, gdy dopadnie nas zmęczenie. Dodatkowo podleczy ona nasze oczy oraz poprawi pracę wątroby.
DZIURAWIEC ZWYCZAJNY
Zioło, które stosuje się zazwyczaj do łagodzenia objawów złego trawienia. Jest również wykorzystywane do produkcji antydepresantów. To zioło, które zawiera substancje regulujące poziom hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój, np. serotoniny. Dziurawiec posiada również flawonoidy, pektyny, węglowodany i wiele korzystnych soli mineralnych.
Dziurawiec stosuje się w przypadku: problemów z koncentracją, zmęczeniem oraz złym trawieniem. Ponadto dzięki swoim składnikom, roślina ma również właściwości antybakteryjne, zwalcza drobnoustroje, poprawia stan drobnych naczyń krwionośnych, leczy odmrożenia i oparzenia.
Przepis na olej z dziurawca
Do wykonania oleju, potrzebne są szczyty pędów z kwiatami i pączkami, mogą być suszone lub świeże. Na pół szklanki ziela będziemy potrzebować 200ml oleju lub oliwy. W odpowiednio dużym słoju układamy warstwami ziele - Każdą z cienkich warstw powinniśmy opryskać delikatne spirytusem. Następnie dolewamy do mieszanki olej lub oliwę. Zamykamy słoik i wystawiamy go na działanie promieni słonecznych. Po 14 dniach cedzimy i filtrujemy olej, a nastepnie przelewamy go do ciemnej butelki.
Olej z dziurawca stosowany doustnie poprawia wydajność intelektualną, usuwa stany znużenia i depresji, znosi również niepokój nerwowy i nastrój przygnębienia.
ROZMARYN
Rozmarynu lekarskiego (łac. Rosmarinus officinalis) nie trzeba nikomu przedstawiać. To popularna roślina, od wielu lat stosowana szeroko w kuchni, jako przyprawa oraz w tradycyjnej medycynie ludowej. Uważany był też za symbol szczęścia, często chowano go pod poduszką dla ochrony przed złymi mocami. Nie jest wymagający w uprawie, warto więc go mieć w swoim ogrodzie ziołowym ze względu na jego walory smakowe oraz właściwości lecznicze i bakteriobójcze. Podpowiadamy, jak o niego dbać.
Rozmaryn posiada w sobie tak zwany kwas rozmarynowy, który zapobiega depresji, a jednocześnie uspokaja i zmniejsza poziom stresu. Zwalcza również bakterie i grzyby, działa przeciwzapalnie i chroni przed wolnymi rodnikami. Picie naparu z rozmarynu poprawia koncentrację, usprawnia pamięć oraz poprawia pracę układu trawiennego.
Przeczytaj również: Rozmaryn - właściwości, uprawa i wymagania
W stanach nagłego wyczerpania: Przepis na napar z rozmarynu
Do przygotowania naparu potrzebujemy jednej gałązki rozmarynu, paru plasterków cytryny, szklankę wrzątku i 2 małe łyżki miodu. Cytrynę i rozmaryn umieszczamy w kubku, zalewamy wrzątkiem. Przykrywamy naczynie i czekamy około 5 minut, aż mikstura się zaparzy. Kiedy uznamy, że napar jest już gotowy, dosładzamy go miodem.
Napar z rozmarynu usprawnia trawienie i rozgrzewa, podnosi ciśnienie oraz dodatkowo poprawia nastrój.
CIEKAWOSTKA
Przeprowadzono badania, w których grupie liczącej 66 osób podano olejek rozmarynowy. Ludzi losowo przydzielono do dwóch pokoi – jednego pachnącego rozmarynem, a drugiego pozbawionego zapachu. Wyniki były niezwykłe: osoby znajdujące się w pokoju z rozmarynem miały od 60 do 75% więcej szans na zapamiętywanie, w porównaniu z osobami, którym nie rozproszono olejku rozmarynowego.
BAZYLIA
We Francji nazywana jest królewskim zielem. Oprócz powszechnie znanego zastosowania, jako przyprawa, wykorzystywana jest też przy problemach z układem trawiennym i nerwowym. Ma zastosowanie lekko uspokajające i antydepresyjne. Wykorzystuje się ją również w aromaterapii jako środek zmniejszający zmęczenie. Żucie liści, zerwanych prosto z krzaka pomaga wyeliminować stres i poprawia nastrój. W formie toniku bazylia usuwa negatywne zmiany skórne, a napar z rośliny oczyszcza oskrzela z zalegających płynów.
Bazylia jest niezwykle prosta w uprawie, bez problemu zaadaptuje się w warunkach domowych. Należy jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu i ekspozycji na słońce.
Przepis na napar z suszonej bazylii
Napar możemy wykonać z bazylii świeżej lub suszonej. Wystarczy jedna lub dwie łyżki stołowe suszonej rośliny; w przypadku świeżej, liście trzeba drobno posiekać. Liście wkładamy do kubka i zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i czekamy około 10 minut aż mikstura się zaparzy.
Przeczytaj również: Najzdrowsze kulinarne duety
Napar można pić podczas złego samopoczucia, początków przeziębienia i podczas bóli stawowych.
Deccoria.pl
Zdjęcia: 123RF.com
Źródła:
1. http://www.uq.edu.au/news/article/2009/08/does-gardening-improve-your-memory
2. http://aktuell.ruhr-uni-bochum.de/pm2010/pm00222.html.en