Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ogród pełen kwiatów. Jak dbać o prymulki, żeby kwitły jak najdłużej?

Dość lekka uprawa i w miarę łatwa pielęgnacja sprawiają, że pierwiosnek jest tak chętnie sadzoną rośliną w różnych wariacjach. W kwietniu w ogrodzie rozkwita, upiększając rabaty, skalniaki oraz ogrodowe dróżki i ścieżki.

Ogród pełen kwiatów. Jak dbać o prymulki, żeby kwitły jak najdłużej?
Wytrzymałe na mróz pierwiosnki występują w różnorodnych wielkościach i kształtach. Fot. 123RF/PICSEL

Z artyku dowiesz się

Prymulki ogrodowe - charakterystyka

Pierwiosnek (Primula L) znany jest również jako prymulka. Szacuje się, że na świecie występuje ok. 400 gatunków, z czego aż 300 na terenie Chin. Pierwiosnek ze względu na wczesne kwitnienie nazywany jest „kwiatem wiosny”. Walory wizualne i mnogość zastosowań sprawiają, że coraz częściej jest sadzony w polskim ogrodzie. Kwiat ten doskonale nadaje się na balkon i do ogrodu, a zerwany może posłużyć do stworzenia przepięknych kwiatowych kompozycji.

RÓŻOWY PIERWIOSNEK OGRODOWY Pierwiosnek (Primula L) znany jest również jako prymulka. Fot.123RF.com

Pierwiosnek w domu i na balkonie - popularne gatunki

  • Pierwiosnek wyniosły

Pierwiosnek wyniosły swoim wyglądem przypomina nam pierwiosnek bezłodygowy. W stanie naturalnym można go spotkać w Europie, w Iranie czy na Kaukazie. To roślina omszona, która osiąga mniejsze rozmiary od swojego bardziej popularnego krewniaka. Jak wygląda? Posiada podłużne liście o charakterystycznym jajowatym lub szerokoeliptycznym kształcie. Pierwiosnek wyniosły charakteryzuje się jednak nieco bardziej kulistym kwiatostanem. Co ważne dla ogrodników – kwiat jego spotykany jest w różnych wersjach kolorystycznych.

Najczęściej prymulka ta zakwita na takie kolory jak: czerwony, różowy i żółty. Warto podkreślić, że jej kwiat niestety nie pachnie. Kwiaty zebrane po około dziesięć w baldachy, zazwyczaj wszystkie obrócone w jedną stronę. Do tego warto zwrócić uwagę, że pierwiosnek wyniosły ma charakterystyczny dla siebie środek w kolorze białym lub żółtym. Ten pierwiosnek ogrodowy kwitnie w ogrodzie od kwietnia do maja, warto wziąć to pod uwagę, planując rabatę wielokwiatową lub kompozycję kwiatową z jego udziałem.

  • Pierwiosnek ząbkowany

Pierwiosnek ząbkowany dość łatwo można odróżnić od wcześniej wymienionych odmian pierwiosnka. W ogrodzie pierwiosnek ten wyróżnia się tym, że może osiągnąć nawet trzydzieści centymetrów wysokości. Jak wygląda? Ma charakterystyczne kwiaty zebrane w coś w rodzaju główek, które utrzymują się na sztywnych pędach. Pierwiosnek ząbkowany zwraca uwagę na siebie również umieszczonym na wyrastającej z liściastej rozety wysokiej łodyżce z kwiatostanem w kształcie kółka.

Roślina spotykana jest z kwiatami o różnych kolorach, co na pewno lubi większość ogrodników, daje więcej możliwości na rabacie. Pierwiosnki te mogą mieć barwę białą, jasnoliliową, fioletową, różową oraz purpurowofioletową. Duże ząbkowane liście w kolorze jasnozielonym ukształtowane są w przyziemne rozety. Pierwiosnki kwitną od marca do kwietnia.

  • Pierwiosnek bezłodygowy

Pierwiosnek bezłodygowy nie występuje już naturalnie na terenie Polski. Natomiast pierwiosnek w tej odmianie należy zdecydowanie do najbardziej popularnego w naszych ogrodach. Polscy ogrodnicy pośród innych odmian, tę właśnie polubili najbardziej. Charakteryzuje się baldachowym kwiatostanem. Jego kwiat może przybierać różne kolory, ale wszystkie pozna się po typowym żółtym środku. Roślina dorasta maksymalnie do dwudziestu centymetrów, co sprawia, że pierwiosnek bezłodygowy pięknie prezentuje się na skalnikach, przy kamiennych ścieżkach ogrodowych czy jako część kompozycji kwiatowej w ogrodzie. W uprawie występują różne odmiany, w tym pierwiosnek lekarski. Kwitnie od marca do kwietnia.

  • Pierwiosnek kubkowaty

Pierwiosnek kubkowaty to roślina bylinowata z rodziny pierwiosnków zakwitająca w kwietniu, hodowany w doniczce w domu zakwita na wiosnę i zimę. Pierwiosnek ten pochodzi z Chin i zazwyczaj wykorzystywany jest jako kwiat doniczkowy. Rośnie do ok. dwudziestu pięciu – trzydziestu centymetrów. Charakteryzuje się baldachowatymi kwiatostanami z typowymi dla tej odmiany pojedynczymi kwiatkami. Pierwiosnek kubkowaty może mieć kwiat w różnym kolorze, najczęściej spotyka się te białe, czerwone, fioletowe, różowe i pomarańczowe. Prymulka ozdabia także parapet, balkon lub rabatę pięknymi liśćmi – są ząbkowate i przypominają kształtem serce. Pierwiosnek kubkowaty sadzony w ogrodzie jest rośliną jednoroczną.

  • Pierwiosnek gruziński

Pierwiosnek gruziński to niewielkich rozmiarów bylina kępiasta dochodząca do maksymalnie piętnastu cm. Ten pierwiosnek ogrodowy pochodzący z Kaukazu upiększa przydomowe rabaty, skalniaki czy brzegi oczek wodnych już od początku marca do końca maja. Prymulka sadzona jest jednak również i w doniczkach. Ma liczne, ozdobne i dość mocno błyszczące się zielone liście, których kształt można określić jako jajkowatosercowe. W okresie kwitnienia pierwiosnek gruziński potrafi tak licznie zakwitnąć, że niemal zakrywa liście. Najczęściej spotykany w formie fioletowych kwiatuszków z żółtym, okrągłym środkiem. Pierwiosnek gruziński może mieć jednak kwiat w innych kolorach, m.in. w białym (najrzadziej spotykanym), liliowym i różowym.

  • Pierwiosnek ptak

Warto tutaj wspomnieć, że oprócz kwiatów ozdobnych, które upiększają przydomowe rabaty i skalniaki, nazwa pierwiosnek nie jest zarezerwowana wyłącznie dla tych bylin. Pierwiosnek występujący również pod nazwą pierwiosnek zwyczajny to także niewielki ptak należący do rodziny świstunek. Charakteryzuje się zielonoszarymi piórkami jasnobeżowym spodem. Pierwiosnek ptak licznie zamieszkuje nasz kraj. Warto dodać, że wielu przedstawicieli pierwiosnek ptak występuje na terenie Mazur. Na terenie Polski objęty jest ścisłą ochroną.

pierwiosnek ptak Pierwiosnek  to także niewielki ptak należący do rodziny świstunek. kFot.src: Wikimedia Commons ©Hans Hillewaert CC by 4.0

Prymulki- uprawa

  • Pierwiosnki należy podlewać, gdy tylko przeschnie podłoże.
  • Usuwamy też przekwitłe kwiaty, bo to stymuluje dalsze kwitnienie.
  • Warto je nawozić, mniej więcej raz na 2 tygodnie nawozem do roślin kwitnących.
  • To rośliny, które lubią półcień. Będą się więc naprawdę dobrze czuły na naszych balkonach i tarasach
  • A gdy już przekwitną, możemy je posadzić w gruncie, np. w ogrodzie lub na działce.

Niestety tak jak inne kwiaty, tak i prymulki są narażone na choroby oraz na inwazję szkodników. Roślina ta może obumrzeć na skutek: 

  • pojawienia się szarej pleśni – jest to popielaty nalot pokrywający liście i pąki, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. Pojawieniu się takich zmian sprzyja między innymi niedobór światła. Zainfekowane kwiaty stają się brunatno-szare i powinny zostać jak najszybciej usunięte,

  • ataku przędziorków – przędziorki to małe, trudne do dostrzeżenia gołym okiem pajączki. Żerują one zwykle na spodniej części liści i wysysają z nich soki. Pojawiają się one często na skutek przesuszenia rośliny – aby zapobiec ich inwazji, należy regularnie podlewać prymulkę i nieco zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu,
  • inwazji mszyc – aby się z nimi uporać, należy sięgnąć po specjalne preparaty zwalczające te szkodniki. 

Przeczytaj również: Szybko zobaczysz nowe kwiaty. Prosty sposób na przedłużenie kwitnienia prymulek

Prymulki - ciekawostki

W dawnych czasach kobiety sadziły pierwiosnek w przydomowych ogródkach nie tylko po to, aby te upiększyły rabaty, ale i ze względu na pewną legendę… Wierzono bowiem, że wplecione w warkocz lub przypięte do ubrania dziewczyny  mają magiczną moc rozkochania w sobie upatrzonego przezeń mężczyzny. Dziewczęta więc ochoczo wykorzystywały „moc” pierwiosnka.

pierwiosnki Niegdyś wierzono, że pierwiosnki wskazują drogę do skarbów. Fot.123RF.com

Wokół pierwiosnków urosło wiele innych legend. Jedną z najciekawszych jest ta opowiadająca o tym, iż wskazują one drogę do skarbów.

Przeczytaj również: Sekret pięknych bratków. Posadź je w ten sposób - będą kwitły do jesieni

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.