Rośliny domowe

Szybko zobaczysz nowe kwiaty. Prosty sposób na przedłużenie kwitnienia prymulek

Są małe, urocze i mogą mieć najróżniejsze kolory – właśnie dlatego prymulki tak często zdobią domowe parapety. Rośliny te można wykorzystać do dekoracji ogrodu, oczka wodnego, ale wiele ich gatunków świetnie nadaje się do uprawiania w domu. Dowiedz się, jak należy troszczyć się o te zjawiskowe, niewielkie kwiaty, aby jak najdłużej kwitły! 

Szybko zobaczysz nowe kwiaty. Prosty sposób na przedłużenie kwitnienia prymulek
Prymulki muszą mieć zapewniony stały dostęp do światła. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka prymulek  

Prymulki to rodzaj roślin, który naturalnie występuje w Europie i Azji. Można spotkać aż 500 gatunków tych kwiatów – rosną one dziko, są hodowane w ogrodach oraz z powodzeniem uprawiane w domach.  

Zwyczajowa nazwa prymulki to pierwiosnek. Nazewnictwo to jest związane z tym, że te jej gatunki, które żyją w środowisku naturalnym, zakwitają wczesną wiosną.  

Prymulki to rośliny mrozoodporne, a wszystkie ich odmiany wyróżniają takie cechy wspólne jak: 

 • lancetowate liście, które z jednej strony są pokryte bardzo krótkimi włoskami. Mają one ciemnozielony kolor i przylegają do szypułek, z których następnie rozwijają się kwiaty 
 • kolorowe kwiaty – składają się one zwykle z nie więcej niż z 7 płatków ułożonych wokół żółtej szypułki. Mogą mieć różne kolory – najczęściej spotykane są różowe rośliny, ale nierzadko można zobaczyć także okazy z bordowymi, fioletowymi, białymi, pomarańczowymi, błękitnymi, a nawet purpurowymi płatkami. Uprawiane są także odmiany z kwiatami o kontrastowej, ciemniejszej obwódce 
 • wysokość – prymulki nie mają imponujących rozmiarów – osiągają maksymalnie ok. 20 cm wysokości. 

Prymule kwitną wczesną wiosną, ale te z nich, które są przeznaczone do sprzedaży, cieszą oko kolorowymi kwiatkami znacznie wcześniej – nawet w lutym. Dzieje się tak, gdyż są one sztucznie podpędzane.  

prymulki Kwitnące prymulki w sprzedaży dostepne sa juz od lutego. Fot.123RF.com

Uprawa prymulek – które gatunki warto uprawiać w domu? 

Pierwiosnki sadzone w ogrodzie tworzą efektowne kompozycje wraz z innymi roślinami. Niektóre z nich najlepiej czują się zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych, dlatego ozdabiają przestrzeń wokół ozdobnych oczek. Jednak istnieje kilka gatunków, którym odpowiadają również gatunki domowe. Przeczytaj również: Najpiękniejsze odmiany pierwiosnków w pierwszych dniach wiosny

Prymulki do domu - rodzaje

 • pierwiosnek kubkowaty (łac. Primula obconica) – roślina ta osiąga wysokość maksymalnie 30 cm. Jej kwiaty ułożone są w efektowne baldachy i mogą być czerwone, różowe, pomarańczowe lub białe. Natomiast jej liście mają sercowaty kształt i są pokryte delikatnym meszkiem. W gruczołkowatych włoskach pierwiosnka znajduje się pirmina – toksyczny związek, który może wywołać reakcję uczuleniową.

 • pierwiosnek wyniosły (łac. Primula elatior) – ten kwiat jest doceniany szczególnie za swoją wyjątkową barwę. Jego płatki mają jasnożółtą lub białą obwódkę i kolor śliwkowy albo ciemnoczerwony.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Barbara strickt (@21.21.1___)

 • pierwiosnek bezłodygowy (łac. Primula vulgaris) – gatunek ten jest łatwy w uprawie. Dobrze rośnie w domu, ale można sadzić go również na balkonie, a nawet w ogrodzie. Jego najpopularniejsze odmiany to Pink Champagne (wyróżniają ją urocze, różowe kwiaty) oraz Amethyst Ice (roślina ta ma zjawiskowe niebiesko-fioletowe płatki, które są ułożone w taki sposób, że kwiaty przypominają małe róże).

 • pierwiosnek ślimakowaty (łac. Primula malacoides) – jest to popularna roślina pokojowa kwitnąca od listopada do kwietnia. Ma małe, czerwone, fioletowe i różowe kwiaty, które pięknie pachną.

Jak wybrać prymulkę doniczkową do uprawy w domu? 

W kwiaciarniach i w centrach ogrodniczych można kupić różne odmiany prymulek. Jednak poszukując rośliny na domowy parapet, warto dokładnie się jej przyjrzeć i wybrać jak najlepszy okaz. Na co szczególnie zwrócić uwagę? 

 • dobrze obejrzeć zwłaszcza liście i pąki rośliny. Bywa, że znajduje się na nich szara pleśń, która może doprowadzić do obumarcia prymulki. Można zaobserwować ją gołym okiem – są to bladozielone plamki pokryte charakterystycznym, popielatym meszkiem,

 • ważne, aby prymulka była w dobrej kondycjinie może być zwiędnięta lub przesuszona. Może to oznaczać, że nie była właściwie pielęgnowana w sklepie, co na pewno przełoży się na jej krótszą żywotność 
 • należy sprawdzić, czy na roślinie nie żerują szkodniki

Warto też kupować kwiaty, które już w pełni zakwitły – takie okazy są gotową ozdobą wnętrza. 

Jak dbać o prymulki doniczkowe?

Zaletą prymulek jest to, że ich uprawa nie jest skomplikowana. Rośliny te są stosunkowo mało wymagające, a przy tym efektownie wyglądają. Jeśli chcesz, aby pierwiosnek na długo zachował swoje kolorowe płatki, to: 

 • znajdź dla niego właściwe stanowisko 

Prymulki – niezależnie od gatunku – muszą mieć zapewniony stały dostęp do światła, jednak nie lubią intensywnego promieniowania słonecznego. Dlatego idealnym miejscem do uprawy tych roślin jest parapet.  

Ze względu na to, że kwiaty te są zimnolubne, nie mogą przebywać we wnętrzach, w których jest zbyt ciepło. We pomieszczeniu, w którym uprawiane są pierwiosnki, temperatura nie powinna przekraczać 20 °C. Jeśli na szybę przy parapecie, na którym hodowany jest pierwiosnek, będą padały promienie słońca, należy przestawić doniczkę – nagrzana szyba może zaszkodzić kondycji prymulki. 

 • regularnie go podlewaj 

Pierwiosnek wymaga systematycznego podlewania niewielkimi porcjami wody. Jest wrażliwy zarówno na przesuszenie, jak i na przelanie. Nadmiar wody stojącej w doniczce to najczęstsza przyczyna gnicia tej rośliny, a ponadto znaczne zawilgocenie sprzyja rozwojowi niebezpiecznej dla pierwiosnków choroby grzybowej. Mimo tego podłoże musi być przez cały czas delikatnie wilgotne. Przyjmuje się, że te kwiaty doniczkowe należy podlewać ok. raz na dwa tygodnie, a wodę trzeba wlewać do podstawki. 

 • dbaj o roślinę 

Jeśli zauważysz, że niektóre liście prymulki wyschły, stały się żółte lub zaatakowały je robaki, jak najszybciej je oberwij. To samo dotyczy kwiatów. Te z nich, które przekwitły, powinny zostać jak najszybciej usunięte, gdyż pobudza to rozwój nowych pąków i sprzyja dłuższemu kwitnieniu rośliny. 

 • jak przedłużyć kwitnienie prymulki

Pierwiosnki należy podlewać, gdy tylko przeschnie podłoże. Usuwamy też przekwitłe kwiaty, bo to stymuluje dalsze kwitnienie. W celu przedłużenia kwitnienia prymulki, co dwa tygodnie warto je zasilić nawozem do kwitnących roślin doniczkowych.

Prymulka – wymagania dotyczące nawożenia i najczęstsze choroby pierwiosnków 

Niestety tak jak inne kwiaty doniczkowe tak i prymulki są narażone na choroby oraz na inwazję szkodników. Roślina ta może obumrzeć na skutek: 

 • pojawienia się szarej pleśni – jest to popielaty nalot pokrywający liście i pąki, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. Pojawieniu się takich zmian sprzyja między innymi niedobór światła. Zainfekowane kwiaty stają się brunatno-szare i powinny zostać jak najszybciej usunięte,

 • ataku przędziorków – przędziorki to małe, trudne do dostrzeżenia gołym okiem pajączki. Żerują one zwykle na spodniej części liści i wysysają z nich soki. Pojawiają się one często na skutek przesuszenia rośliny – aby zapobiec ich inwazji, należy regularnie podlewać prymulkę i nieco zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu,
 • inwazji mszyc – aby się z nimi uporać, należy sięgnąć po specjalne preparaty zwalczające te szkodniki. 

Prymulki uprawiane w domu lub na balkonie warto także nawozić odżywką przeznaczoną specjalnie do kwitnących roślin doniczkowych. Można ją stosować nie częściej niż raz na dwa tygodnie. 

Te niewielkie, ale przykuwające wzrok rośliny to znakomity wybór, jeżeli chodzi o zieleń do domu. Zachwycają swoim wyglądem, a przy tym ich uprawa nie sprawia większych problemów.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiej na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.