Porady ogrodnicze

Dlaczego porzeczka usycha? Choroby i szkodniki - jak uratować porzeczkę?

Porzeczka, podobnie jak inne rośliny, narażona jest na działanie chorób i szkodników, przez które zaczyna usychać. Inną przyczyną usychania porzeczki może być jej nieodpowiednia pielęgnacja. Najważniejsze, aby uświadomić sobie główne przyczyny marnowania rośliny i zacząć jej odratowywanie. Jak uratować usychającą porzeczkę? 

Dlaczego porzeczka usycha? Choroby i szkodniki - jak uratować porzeczkę?
Porzeczka usycha, jeśli prowadzimy niewłaściwą pielęgnację. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego porzeczka usycha? 

Porzeczka usycha ze względu na niewłaściwą pielęgnację. Jakie dokładnie czynniki wpływają na usychanie rośliny?

  • Zbyt częste lądowanie 

Rozwój porzeczek jest zaburzony przez pogrubienie i brak podwiązki. Roślina nie ma odpowiedniej ilości światła, wilgoci i pożytecznych pierwiastków, zaczynają atakować ją szkodniki i patogeny. Liście, pędy i owoce porzeczki usychają przez brak składników odżywczych. Odległość między krzewami powinna wynosić 1,5 m. 

  • Nieodpowiednie stanowisko 

Porzeczka usycha, gdy jej system korzeniowy ulega gniciu. Dzieje się tak, kiedy uprawiamy ją na nizinach, terenach podmokłych, blisko wód gruntowych. To nieodpowiednie stanowisko sprawia, że porzeczka nie przyswaja mikro i makroelementów, co ją po prostu wysusza. 

  • Złe podlewanie 

Porzeczka ma powierzchowny system korzeniowy, dlatego jej liście i gałęzie mogą usychać podczas suszy, a jagody opadać przy złym podlewaniu. Porzeczkę należy nawadniać co tydzień, ciepłą, osiadłą wodą, ok. 30 – 40 l na krzew. W trakcie opadów stojąca woda również jest szkodliwa dla porzeczki.  

  • Zbyt mała ilość składników pokarmowych 

Brak zasilania porzeczki ważnymi pierwiastkami może prowadzić do jej usychania, czyli żółknięcia i zwijania liści oraz wysuszenia i opadania owoców. Objawy te cechują chorobę porzeczki, nazywaną chlorozą porzeczkową. Sytuację rośliny możemy poprawić poprzez stosowanie nawozów.  

  • Nieudane zimowanie 

Porzeczka usycha, ponieważ jej system korzeniowy został zamrożony w trakcie zimy. Aby temu zapobiegać, należy ściółkować krąg porzeczki blisko pnia, wiązać jej gałęzie oraz podlewać ją.  

Przeczytaj również: Cięcie porzeczki – jak i kiedy przycinać porzeczkę czarną, czerwoną i białą? Najważniejsze sposoby i terminy

Choroby i szkodniki porzeczek 

Odżywianie i metabolizm porzeczki zostają zaburzone, kiedy zaatakują ją chorobotwórcze grzyby i wirusy. W związku z tym liście i gałęzi porzeczki zaczynają usychać, a jej jagody ulegają gniciu i wykruszaniu. Z jakimi chorobami porzeczki możemy mieć do czynienia? 

  • Antraknoza

Jedną z chorób, na którą jest narażona porzeczka, to antraknoza. Fot. 123RF.com

Grzyby Ascomycetes atakują porzeczkę w ciepłą i wilgotną pogodę, powodując powstanie na jej dolnych liściach czerwono - brązowych plam z czarną obwódką. W trakcie antraknozy grzyby sprawiają, że z czasem liście zwijają się, a pędy wysychają. Z kolei owoce porzeczki zaczynają pokrywać czarne kropki z różowym obrzeżem, dlatego są niejadalne. 

  • Rdza kolumnowa 

Grzyby chorobotwórcze zaczynają atakować porzeczkę w środku lata. Objawem rdzy kolumnowej jest pojawienie się na wewnętrznej części liści rdzawej płytki. Z czasem liście i pędy ulegają usychaniu, nie dochodzi do rozwinięcia jagód. W trakcie tej choroby porzeczka traci dużo liści, do końca lata nawet do 50 %. 

  • Mozaika w paski 

Porzeczka zostaje zaatakowana przez wirusy, których nosicielami są mszyce, przędziorki, łuski i nerki. W trakcie mozaiki w paski wirus zaczyna rozprzestrzeniać się przez układ naczyniowy. Dochodzi do niszczenia chloroplastów produkujących chlorofil. W rezultacie liście porzeczki żółkną i usychają, a jej owoce gniją.  

  • Gruźlica 

Na tę chorobę grzybiczą narażone są czarne porzeczki. W ostatecznym stadium porzeczka usycha, lecz początkowo obserwujemy czerwone guzki na wewnętrznej części liścia, które z czasem rozprzestrzeniają się na pędy.  

Porzeczka usycha, ponieważ atakują ją również szkodniki. Uschnięciu ulegają szczególnie gałęzie i liście. Jakie są najbardziej popularne szkodniki na porzeczkach? 

  • Ćma agrestowa 

Gąsienice ćmy agrestowej żerują na miąższu dojrzewających jagód. Całe zarośla owocowe zostają oplatane pajęczyną larw. W efekcie owoce porzeczki usychają i gniją.

  • Wyroby szklane 

Szkodniki te są trudne do wykrycia, ponieważ gąsienice żyją we wnętrzu pędów porzeczki, robią kręte przejścia w drewnie. Doprowadzają do żółknięcia, a następnie usychania pędów porzeczki. Zbiory jagód są skromne, a ich smak niski. 

  • Mszyce  

Mszyce żywią się sokiem rośliny, tworzą liczne kolonie w upalną i suchą pogodę. Doprowadzają do wysychania liści porzeczki. Sam krzew przestaje się rozwijać i słabo owocuje.  

Jak uratować porzeczkę? 

Warto zapobiegać usychaniu porzeczki, stosując się do jej zasad pielęgnacyjnych. Pamiętajmy, aby sadzić ją w odległości 1,5 m między krzakami, regularnie i obficie nawadniać, nawozić oraz zabezpieczyć w trakcie zimowania. 

W przypadku, gdy u porzeczki zauważymy objawy choroby antraknozy, to powinniśmy w okresie kwitnienia i pączkowania zastosować fungicydy, aby ją uratować. Dodatkowo co dwa tygodnie radzimy spryskiwać krzewy preparatami biologicznymi. Jeśli porzeczka usycha z powodu rdzy kolumnowej, to we wczesnych stadiach warto użyć na krzewy naparów z czosnku i pyłu tytoniowego oraz roztworu surowicy z jodem.  

Porzeczkę również możemy uratować przed szkodnikami, zwalczając je preparatami chemicznymi lub w bardziej naturalny sposób - za pomocą środków dostępnych w domu. Na ćmę agrestową podziała napar z gorczycy, igieł świerkowych lub wierzchołków pomidorów. Z kolei na mszyce zastosujmy ocet albo roztwór z szarego mydła.  

Przeczytaj również: 

Jak przycinać żywopłot latem? Poznaj najważniejsze zasady

Okulizacja róż piennych. Ogrodnik zdradza prosty sposób na odnowienie róż piennych

Zastosowanie liści rabarbaru. Oprysk odstraszy szkodniki, a gnojówka wzmocni rośliny

Dżem z borówki amerykańskiej - szybki przepis na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.