Z artykułu dowiesz się:
- Jakie zalety ma konserwacja podjazdu
- Jak pielęgnować podjazdy i chodniki zimą
- Jak zadbać o schody, chodnik i podjazd po zimie
Ładnie prezentujący się dom to zapewne marzenie większości ludzi. Żeby jednak tak wyglądał, należy nieustannie o niego dbać: nie tylko regularnie sprzątać, ale również przeprowadzać przeróżne naprawy. Dom to bowiem nie tylko sam budynek, ale także wszystko wokół niego: ogród, garaż, podjazd, chodniki oraz schody. O to wszystko trzeba zadbać w równym stopniu, co np. o okresowe odmalowanie ścian w salonie. Chodniki i podjazdy stanowią jedne z najważniejszych elementów każdego domostwa: to dzięki nim możemy się dostać do wnętrza domu czy garażu. By zachowały odpowiedni wygląd i wytrzymałość, a co za tym idzie – bezpieczeństwo, należy o nie regularnie dbać. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Przeczytaj również: Kto musi odśnieżać chodniki? Nie zrobisz tego, słono zapłacisz
Konserwacja podjazdu
Niskie, oscylujące wokół zera stopni temperatury nie sprzyjają naszym podjazdom, schodom i chodnikom. Ponadto stanowić mogą zagrożenie dla domowników i gości, którzy z nich korzystają. Oblodzone powierzchnie mogą być przyczyną bolesnych upadków, a w skrajnych przypadkach – niebezpiecznych w skutkach wypadków. W zależności od rodzaju nawierzchni wymagają szeregu czynności, by jak najdłużej zachowały schludny wygląd i trwałość. Inaczej należy dbać o bruk kamienny, drewniany czy betonowe płyty.
Podstawową czynnością, jaką należy wykonywać, prawidłowo dbając o chodniki i podjazdy, jest impregnacja. Przy większości rodzajów bruku należy ją wykonywać regularne, ponieważ w ten sposób nie tylko przedłużamy trwałość i żywotność materiałów, ale również ich wygląd. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o nasycenie betonu bądź drewna różnymi substancjami chemicznymi, na przykład roztworami żywic. Gotowe produkty do impregnacji podjazdów i chodników można zakupić w sklepach budowlanych. Impregnować należy produkty betonowe (jak kostki i płyty) oraz drewniane. Dzięki impregnacji nawierzchnia zyskuje odporność na zarysowania i ścieranie, a dodatkowo pozwala chodnikom i podjazdom utrzymać dobrą kondycję przez długie lata.
Impregnacja pozwala również zabezpieczyć nawierzchnię przed szkodliwym działaniem wilgoci i pojawieniu się pleśni. Impregnować należy produkty betonowe (jak kostki i płyty) oraz drewniane. Najlepiej robić to raz do roku w suche dni.
Impregnacja chodników i podjazdów ochroni je przed uszkodzeniem. Fot. 123RF/PICSEL
Pielęgnacja podjazdu, chodnika i schodów zimą
W dbaniu o podjazdy, schody i chodniki kluczowa jest regularność. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, gdy niekorzystne warunki atmosferyczne zbyt mocno wpłyną na ich wygląd i wytrzymałość. Mróz, wilgoć, ścieranie się – wszystko to ma niekorzystny wpływ, a im bardziej zaniedbamy nawierzchnie naszych chodników czy podjazdów, tym trudniej będzie je doprowadzić do porządku. Najgorszym przeciwnikiem wszystkich nawierzchni jest sól używana do rozpuszczania śniegu. Sól uznawana jest za największego wroga podjazdów. Może ona powodować odbarwienie kostki lub betonu oraz powoduje ich "łuszczenie się" i powstawanie ubytków.
Szkodliwe dla podjazdów, chodników i schodów jest także skuwanie lodu metalowymi narzędziami. Może to doprowadzić do powstawania odprysków i zarysowań, a także nierówności i nieestetycznych wgłębień. Bezpiecznym środkiem dla podjazdów jest chlorek magnezu, który można stosować do podłoża betonowego. Rozpuszcza on śnieg i dodatkowo eliminuje powstawanie błota pośniegowego. Niedrogim i skutecznym sposobem na oblodzone nawierzchnie jest również piasek.
Przeczytaj również: Te rośliny możesz posiać już w styczniu. Wiosną zakwitną
Podjazd, schody, chodniki — jak o nie dbać po zimie?
Przestrzeń przed domem, zarówno pojazd do garażu, chodnik prowadzący do domu czy schody wejściowe, zwykle po zimie nie prezentuje się zbyt dobrze. Najczęściej nawierzchnia jest zabrudzona - widać na niej osad, jaki pozostawił po sobie topniejący śnieg oraz znajdują się na nim pozostałości piasku czy innych środków, których używaliśmy do ochrony przed śliską powierzchnią.
Jak zadbać o podjazd i chodniki po zimie? W pierwszej kolejności należy wszystko dokładnie pozamiatać, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń - piasku, gałązek, liści i innych śmieci, które nagromadziły się przed domem po zimie. Kolejnym krokiem będzie wymycie podjazdu, kostki i schodów. Pomocna w tej pracy okaże się myjka ciśnieniowa. Usuniemy w ten sposób wszelkie zabrudzenia z kostki i betonu, jakie pozostawił po sobie zalegający zimą śnieg oraz chemiczne środki rozpuszczające lód. Te dwie podstawowe czynności sprawią, że podjazd po zimie na nowo zyska schludny wygląd.
Niektóre rodzaje nawierzchni, jak kostka brukowa lub kamienne bądź betonowe płyty wymagają uzupełniania piasku, wypełniającego szczeliny. Warto regularnie to kontrolować, gdyż z czasem na powierzchni może pojawić się nalot bądź chwasty.
O stan podjazdów, chodników i schodów w gospodarstwie domowym warto dbać i co jakiś czas poświęcać im uwagę. Z jednej strony chodzi o schludny wygląd, z drugiej – o bezpieczeństwo nasze i odwiedzających nas gości.
Autor: Redakcja Deccoria.pl