Porady ogrodnicze

Zetnij kilka gałązek i wkop głęboko do ziemi z tym minerałem. Jak rozmnożyć drzewko szczęścia?

Uważasz, że niezbędnym dopełnieniem twojego mieszkania jest dekoracyjna roślina? Postaw na gatunek, który nie sprawia problemów podczas uprawy. Jaki? Zdecyduj się na grubosza. Nazywany też drzewkiem szczęścia jest łatwy w pielęgnacji i pozwala przez długie lata cieszyć się swoim nietuzinkowym wyglądem. Jak wygląda? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga? Gdzie najlepiej rośnie? Jak go podlewać? Czy można go rozmnażać? Podpowiadamy!

Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Grubosz – drzewko szczęścia. Ogólna charakterystyka rośliny 

Grubosz jajowaty (Crassula ovata) to gatunek wywodzący się z rodziny gruboszowatych. Dziko rośnie w południowej Afryce, ale z powodzeniem uprawiany jest także w warunkach domowych na całym świecie. Grupa gruboszowatych obejmuje łącznie kilkaset odmian roślin. Różnią się one między sobą – niekiedy znacząco – rozmiarami, wyglądem liści, a także odpornością na warunki otoczenia. Tym, co z pewnością łączy, jest jednak niewymagająca pielęgnacja i długowieczność.  

Najbardziej rozpowszechniona wśród miłośników roślin odmiana to grubosz jajowaty. Roślina ta osiąga w warunkach naturalnych bardzo duże rozmiary. Wysokość pojedynczego grubosza rosnącego dziko może dochodzić nawet do ok. 4 m wysokości!. Oczywiście w warunkach uprawy domowej sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Wtedy grubosz osiąga przeciętnie ok. 50–60 centymetrów. Większe egzemplarze zdarzają się w wielodekadowej uprawie domowej. 

Przeczytaj też: Grubosz marszczy liście i gubi gałązki? Tak uratujesz roślinę

Grubosz w domowych warunkach może mie 50-60 cm wysokości. Fot.123RF.com

Grubosz jajowaty – czy to jedyna nazwa rośliny? 

Co ciekawe, roślina ta jest powszechnie znana pod różnymi nazwami. Są to takie określenia jak między innymi: drzewko szczęścia (jest to jedno z najpopularniejszych potocznych określeń grubosza), drzewko pieniężne (ze względu na podobieństwo okrągłych liści do monet), grubosz srebrzysty czy grubosz owalny. Wszystkie dotyczą tego samego gatunku doniczkowych roślin dekoracyjnych.  

Drzewko szczęścia – wygląd rośliny 

Czy grubosz ma kwiaty?

Kwiat grubosza pojawia się najczęściej u roślin starszych, które czasem kwitną (zazwyczaj w okresie jesiennym lub zimowym). Jeśli dojdzie do tej niezbyt często spotykanej sytuacji, to ujrzysz na łodygach rośliny niepozorne kwiatki o białej barwie. Chociaż mają one gwieździsty kształt, to jednak nie są elementem przykuwającym uwagę. 

Liście grubosza 

Jeśli chodzi o wygląd grubosza, to jego cechą charakterystyczną są liście. Są one błyszczące i przybierają barwę ciemnej zieleni. Jeśli ich dotkniesz, poczujesz, że są mięsiste – magazynują one wodę niezbędną do przeżycia w warunkach suszy. W przypadku większości odmian grubosza liście są okrągłe, aczkolwiek czasem można spotkać także liście rurkowate.

Zobacz także: Zapomniane rośliny rodem z PRLu znowu modne! Poznaj 5 topowych gatunków

Liście grubosza są mięsiste, bo magazynują w nich wodę. Fot.123RF.com

Pokrój grubosza 

Liście to nie jedyny charakterystyczny element wyglądu rośliny. Interesujący jest również kształt, a właściwie pokrój grubosza. Może on nasuwać pewne skojarzenia z miniaturowym drzewem o masywnym pniu oraz rozłożystych gałęziach. Jeśli zatem twoim zdaniem grubosz przypomina drzewko bonsai, to opinia ta nie jest odosobniona. 

Drzewko szczęścia. Pielęgnacja rośliny 

Jeśli jesteś zainteresowany uprawą grubosza jajowatego w swoim domu, to zapewne ucieszy cię fakt, że roślina ta jest wyjątkowo prosta w uprawie. Właściwość ta w dużym stopniu przyczynia się do dużej popularności drzewka szczęścia jako rośliny ozdobnej. Jeśli zatem pasja do roślin dopiero się u ciebie rozwija i nie masz obszernej wiedzy na temat uprawy, to drzewko pieniężne może stanowić dla ciebie obiecujący początek przygody. 

Grubosz – podlewanie 

Drzewko szczęścia nie wymaga – w odróżnieniu od wielu innych gatunków domowych roślin uprawnych – obfitego podlewania. Wystarczy, że będzie otrzymywało niewielką ilość wody. Taki charakter rośliny wynika z tego, że grubosz pochodzi z gorących terenów Afryki.

Z różnych powodów może okazać się, że nie będziesz w stanie regularnie podlewać grubosza. Na szczęście sytuacja ta nie oznacza katastrofy. Drzewko szczęścia może znieść nieregularne podlewanie – o ile taki stan nie trwa zbyt długo. Brak regularnego dostarczania wody nie wpłynie negatywnie na rozwój rośliny.

Jaka dostęp do światła należy zapewnić gruboszowi? 

Jeśli chodzi o dostęp do światła słonecznego, to z pewnością zadowoli cię informacja, że także pod tym względem drzewko szczęścia nie jest wymagającą rośliną. Oznacza to, że możesz postawić je zarówno w miejscu zacienionym, jak i na parapecie. Pamiętaj o jednym: nie stawiaj grubosza w oknie skierowanym na południe. Może to doprowadzić do poparzenia liści. 

Grubosz domowy a temperatura powietrza 

Miej na uwadze, że drzewko szczęścia to roślina ciepłolubna. Preferuje ona miejsca, w których temperatura powietrza to co najmniej ok. 20 stopni w skali Celsjusza. Z drugiej strony, niższa temperatura (zwłaszcza w porze nocnej) wspomaga rozwój grubosza. Dlatego warto, byś w okresie letnim wynosił drzewko np. na balkon, a w przypadku jego braku – stawiał roślinę zawsze na parapecie. 

Sprawdź również: 5 wytrzymałych roślin domowych, których uprawa wymaga minimum czasu

Przycinanie 

Drzewko szczęścia jako domowa roślina uprawna bardzo dobrze reaguje na przycinanie. Oznacza to zatem, że ucinanie listków w celu rozmnażania grubosza nie powinno zaszkodzić jego prawidłowemu rozwojowi. To właśnie dlatego wielu właścicieli decyduje się na podcinanie grubosza m.in. po to, by kształtować jego wygląd pokrój. Nie przesadzaj jednak ze skracaniem pędów tej rośliny. Zbyt intensywne przycinanie może być szkodliwe. Chociaż drzewka szczęścia nie powinny ucierpieć wskutek takiego działania, to rośliny te rozwijają się wolno. Jeśli zatem pragniesz, by grubosz osiągnął duże rozmiary, raczej nie decyduj się na przycinanie jego pędów.

Do rozmnażania grubosza wykorzystaj przycięte pędy. Fot.123RF.com

Jak rozmnażać grubosza? 

Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem w swoim domu kolejnej rośliny, jaką jest drzewko szczęścia – rozmnażanie jej nie powinno sprawić ci większych trudności. Aby osiągnąć ten cel, zetnij kilka zdrowych liści rośliny i zakop je w wilgotnej ziemi (zaleca się, by ziemia ta zawierała perlit). Nie musisz długo czekać na efekty, ponieważ wystarczy jedynie kilka tygodni, by liście te ukorzeniły się i stały się zaczątkiem nowej rośliny. Pamiętaj koniecznie o tym, by w okresie ukorzeniania się liści grubosza regularnie podlewać ziemię – tylko dzięki temu zapewnisz jej odpowiedni rozwój. 

Grubosz jajowaty – co jeszcze warto wiedzieć? 

Jeśli zdecydujesz się na uprawę grubosza jajowatego, to musisz pamiętać, że roślina ta – w odróżnieniu od wielu innych gatunków – rośnie bardzo wolno. Jeśli zatem nie zwiększa ona swoich rozmiarów pomimo regularnego podlewania, nie przejmuj się. To naturalna sytuacja. Zazwyczaj tempo jej wzrostu to jedynie kilka centymetrów w ciągu jednego roku. Przy uprawie powyżej 20 lat możesz liczyć na sporej wielkości (do ok. 1 m wysokości) drzewko z pniem o dużej średnicy i rozrośniętą, obszerną „koroną”. 

Przeczytaj także: Kalendarz i domowe metody nawożenia roślin doniczkowych. Dzięki nim kwiaty będą bujnie rosły

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zetnij kilka gałązek i wkop głęboko do ziemi z tym minerałem. Jak rozmnożyć drzewko szczęścia?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.