Porady ogrodnicze

Zimą potrzebują naszej pomocy. Czym dokarmiać i jak zwabić mazurka do ogrodu?

Słysząc słowo "mazurek" najczęściej myślimy o słodkim, wielkanocnym cieście. Okazuje się jednak, że podobną nazwę nosi ptak, który jest bardzo podobny do powszechnego w naszym kraju wróbla zwyczajnego. Jak wygląda to stworzenie, co je podczas zimy i czy można je dokarmiać? Odpowiadamy.

Zimą potrzebują naszej pomocy. Czym dokarmiać i jak zwabić mazurka do ogrodu?
Jak wygląda mazurek, gdzie mieszka i czym można go dokarmiać podczas zimowych dni? Sprawdź. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści: 

Jak wygląda mazurek?

Mazurek (Passer montanus) odznacza się długością ciała do około 13-15 cm oraz wagą do mniej więcej 25 g. Jego upierzenie na wierzchu głowy ma kolor brązowy, a obok i pod dziobem – czarny. Na szyi i policzkach mazurka można dostrzec białą obróżkę. Wierzchnie, paskowane upierzenie tego ptaka ma barwę ciemnobrązową, z kolei spód jest jasnoszary.

Charakterystyczną cechą mazurka jest ciemna plamka na policzku. Zarówno samce, jak i samice mają takie samo umaszczenie (u młodych osobników jest ono nieco jaśniejsze), jednak mogą się od siebie różnić pewnym szczegółem. Chodzi o dziób – w przypadku samców jest on całkowicie czarny, z kolei u samic jego nasada jest lekko żółta.

Przeczytaj również: Jest ich coraz mniej, a zimą potrzebują większej pomocy. Czym dokarmiać wróble?

Mazurek a wróbel zwyczajny – jak je odróżnić?

Mazurek jest częścią rodziny wróbli, a zatem nierzadko można go pomylić z wróblem zwyczajnym – bardzo powszechnym w naszym kraju gatunkiem. W jaki sposób je odróżnić? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na głowę. Mazurek ma charakterystyczną ciemną kropkę na poliku. Poliki wróbli zwyczajnych są jednolicie szare. Mazurki są również nieco mniejsze od wróbli.

Jak jeszcze odróżnić mazurka od wróbla zwyczajnego? Mazurek ma ciemnobrązowy wierzch głowy, a wróbel szary (w przypadku samców) lub szarobrązowy (w przypadku samic). Co więcej, mazurki odznaczają się dwiema pręgami na skrzydłach – u wróbli zwyczajnych jest tylko jedna.

mazurek Mazurek ma charakterystyczną czarną plamę na policzku. Fot.CanvaPro

Co mazurek je w zimie i czym go dokarmiać?

Zima to ciężki okres dla wielu gatunków ptaków, w tym mazurków. Występujące wówczas trudne warunki atmosferyczne nie sprzyjają poszukiwaniu pożywienia. Na szczęście, wiele osób decyduje się na dokarmianie tych stworzeń. Co mazurek je w zimie, przylatując do karmnika?

Mazurka najlepiej poczęstować ziarnami, takimi jak proso. Do karmnika można również włożyć łuskany słonecznik. Dzięki temu z pewnością uda się zwabić do ogrodu nie tylko mazurka, ale również inne ptaki. Warto pamiętać, by nie dawać mazurkom (oraz innym ptakom) przetworzonego jedzenia, pieczywa oraz żywności mocno solonej.

Gdzie mieszka mazurek?

Wielu początkujących entuzjastów ornitologii może zastanawiać się, gdzie mieszka mazurek. Okazuje się, że ptak ten upodobał sobie w szczególności tereny polne, jednak można go spotkać również w okolicach siedlisk ludzkich. Mowa tu między innymi o parkach czy ogrodach.

Co ciekawe, mazurka można spotkać nie tylko w Polsce. Ptaki te występują niemal w całej Europie oraz Azji. Mazurek został również introdukowany w Stanach Zjednoczonych i Australii.

mazurek Mazurek to ptak, który często jest mylony z wróblem zwyczajnym. Fot.123RF.com

Mazurek – ciekawostki

Co jeszcze warto wiedzieć o mazurkach? Okazuje się, że te stworzenia są w stanie zmieniać wielkość swoich narządów, dostosowując się tym samym do trudnych warunków zimowych. W badaniu "Seasonal acclimatization of metabolism in Eurasian tree sparrows (Passer montanus)" przeprowadzonym przez chińskich naukowców (Wei-Hong Zheng, Ming Li, Jin-Song Liu, Shu-Li Shao) wykazano, że masa narządów takich jak wątroba, żołądek czy jelita u ptaków z gatunku Passer montanus była większa zimą, niż latem. Dzięki temu mazurki mogą zachować podstawowe tempo przemiany materii na poziomie umożliwiającym im przetrwanie.

Co ciekawe, mazurki były niegdyś tępione w Chinach, ponieważ uznano je za szkodniki, przez które maleją zbiory ryżu. Wówczas populacja tych ptaków znacząco się zmniejszyła. Jednak sytuacja ze zbiorami jeszcze bardziej się pogorszyła. Wszystko przez insekty żerujące na polach, które wcześniej były zwalczane przez ptaki.

Źródła: deccoria.pl; pomagamptakom.pl; otop.org.pl.

Przeczytaj również: Czym dokarmiać ptaki zimą? Uważaj, żeby im nie zaszkodzić

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.