Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Prawo i finanse

Prawo i finanse

Planujesz sprzedać dom lub mieszkanie? Koniecznie musisz wyrobić świadectwo charakterystyki energetycznej. Od 1 kwietnia 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące obowiązku posiadania tego dokumentu. Jak uzyskać świadectwo energetyczne budynku i ile ono kosztuje? Jakie kary grożą za brak tego dokumentu? Wyjaśniamy.  

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Zagospodarowanie działki ROD to kwestia indywidualna, można na niej sadzić kwiaty, krzewy i drzewa ozdobne, a także prowadzić uprawy, a nawet niewielką hodowlę królików czy kur. Jednak istnieje „czarna lista” roślin, których uprawa na dzierżawionych terenach rekreacyjnych jest prawnie zakazana. Chcesz wiedzieć, jakich zasad musisz przestrzegać, szykując nowe nasadzenia? Sprawdziliśmy, co mówi polskie prawo, regulamin ROD oraz ogrodnicze doświadczenie – jakich roślin nie można sadzić na działce ROD, a których lepiej nie wybierać w trosce... o relację z sąsiadem.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Ręczne ujęcia wody, czyli popularne na terenie ogródków działkowych abisynki, znalazły się na celowniku urzędników. Okazuje się, że w świetle obowiązujących przepisów korzystanie z nich bez pozwolenia jest surowo zabronione, a złamanie prawa traktowane jest jako wykroczenie. Co grozi za użytkowanie nielegalnej abisynki? Jakie kroki mogą podjąć posiadacze ręcznych ujęć wody na działce, by uniknąć kary? Sprawdź, co dokładnie sprawdzają urzędnicy podczas kontroli.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził tegoroczne taryfy na prąd. Ile będziemy płacić za energię elektryczną? Zamrożenie cen prądu zostało przedłużone do końca czerwca 2024 roku, po czym rachunki poszybują w górę. Poznaj nowe taryfy za prąd.     

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Rosnące koszty energii sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, jak poprawić efektywność energetyczną swoich domów. Ocieplenie budynku to jedno z najlepszych rozwiązań, ale jest on kosztowne. Na szczęście istnieją programy dofinansowania, które mogą pomóc zarówno właścicielom domów jednorodzinnych, jak i mieszkańcom bloków. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dotację, ile można otrzymać i jak skorzystać z dostępnych programów.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Prawo i finanse

Gołębie nieodmiennie kojarzą się z kolorytem miejskim. Osiedlają się w okolicach bloków, pełne są ich parki i rynki. Ich obecność bywa uciążliwa - zanieczyszczają pomniki, elewacje, balkony i tarasy. Ich okres lęgowy trwa cały rok i może się zdarzyć, że na założenie gniazda wybiorą sobie nasz balkon. Co wtedy zrobić? Podpowiadamy.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Prawo i finanse

Sejm przyjął ustawę przedłużającą zamrożenie cen prądu do połowy 2024 roku. Taka decyzja ma na celu ochronę konsumentów przed podwyżkami kosztów energii elektrycznej. Limit tańszego prądu dla większości gospodarstw domowych to 1500 kWh. Niektóre osoby mogą z kolei liczyć na wyższe progi, ale pod warunkiem dopełnienia pewnych formalności. Sprawdź, komu przysługuje wyższy limit zużycia energii oraz co trzeba zrobić, aby go uzyskać.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Na rynku nieruchomości regularnie możemy spotkać się z terminem „mieszkanie bezczynszowe”, rzucającym wyzwanie konwencjonalnym wyobrażeniom o obciążeniach finansowych związanych z posiadanym lokalem. Idea mieszkania, w którym opłaty czynszowe nie istnieją, przyciąga uwagę potencjalnych nabywców, dążących do minimalizacji miesięcznych wydatków. Lokal tego typu może oferować atrakcyjną alternatywę dla standardowych opcji na rynku, choć niesie ze sobą specyficzne cechy, zarówno pod względem korzyści, jak i potencjalnych pułapek. Jakich?

Czytaj artykuł 
Artykuł sponsorowany

Dom czy mieszkanie to często największy majątek, jakim dysponujemy. Duża część kupujących potrzebuje do jego nabycia kredytu hipotecznego. Utrata domu w wyniku pożaru czy powodzi albo innego losowego zdarzenia naraża właściciela na ogromne koszty i traumę. Można jednak zabezpieczyć się pod względem finansowym przed taką ewentualnością, wykupując odpowiednie ubezpieczenie domu czy mieszkania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze polisy?

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Właściciele gruntów mają powody do zmartwień. Już teraz, w przypadku wzrostu wartości nieruchomości i przy ewentualnej sprzedaży działki, muszą płacić rentę planistyczną. Obecnie jej wysokość ustalana jest lokalnie, dlatego zdarza się, że jest to tylko niewielki procent. Tymczasem na horyzoncie pojawiła się zapowiedź ogromnych zmian i drastycznych podwyżek. W ubiegłym roku rząd informował o opłacie, która będzie obowiązkowa dla wszystkich właścicieli gruntów, których wartość wzrośnie, nawet gdy nie zostanie sprzedana. Do tego planowano wprowadzenie maksymalnej stawki, co wiązałoby się z daniną płaconą w tysiącach złotych. Sprawdzamy więc ile wynosi opłata planistyczna, zwana inaczej rentową oraz jakie ewentualne zmiany mogą czekać inwestorów i właścicieli.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Kiedy można wycinać drzewa na działce? Od 1 marca napotkamy ograniczenia, ponieważ rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Z przepisów wynika, że jeśli na terenie, na którym chcemy przeprowadzić wycinkę drzew i krzewów, pojawiają się miejsca wykorzystywane przez ptaki, to powinniśmy prowadzić ją poza okresem lęgowym. Sprawdzamy, kiedy grozi grzywna za złamanie przepisu.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Prawo i finanse

Czosnek niedźwiedzi to prawdziwy wiosenny przysmak. Jego niepowtarzalny smak i zapach czynią go cenionym składnikiem w kuchni. Warto też wiedzieć, że jest to roślina o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych, gdyż może pomóc w zapobieganiu wielu schorzeniom i wspierać zdrowie. W naturze czosnek niedźwiedzi rośnie głównie w lasach liściastych. Mało kto jednak wie, że za jego zrywanie można dostać wysoką karę.  

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Wartości, które wskazuje licznik energii elektrycznej, mają znaczenie kluczowe w opłatach za prąd – jeśli nie działa on prawidłowo i pomiar rzeczywistego zużycia nie jest poprawny, możesz sporo tracić. Jak sprawdzić, czy licznik prądu nie oszukuje? Czy stwierdzone nieprawidłowości w pomiarach można gdzieś zgłosić? Dowiedz się, jak chronić swój portfel i płacić tylko za to, co naprawdę zużyjesz.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Z roku na rok opłaty za wywóz śmieci w Polsce idą w górę. Wynika to przede wszystkim z powodu utrzymującej się wciąż inflacji oraz wyższych kosztów ich utylizacji. Istnieją jednak przypadki, w których możemy zostać zwolnieni z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby skorzystać z takiej ulgi, należy spełnić określone warunki. Kto jest zwolniony z opłat za wywóz śmieci, a komu przysługuje zniżka? Wyjaśniamy.     

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.