Prawo i finanse
Opłaty za miejsca postojowe w garażu podziemnym. Kiedy trzeba płacić, a kiedy to niezgodne z prawem?
Miejsce postojowe w hali garażowej pod blokiem mieszkalnym to wygodne rozwiązanie. Nie trzeba szukać wolnego miejsca wokół budynku, a zimą w samochodzie jest ciepło i nie musimy przejmować się skrobaniem szyb. Jednak wokół zarządzania halą garażową pojawiają się kontrowersje, zwłaszcza gdy po wykupieniu miejsca, wciąż mamy za nie płacić. Kiedy zarząd wspólnoty mieszkaniowej może pobierać pieniądze za utrzymanie hali? Czy opłaty za garaż podziemny są zgodne z prawem?
Czytaj artykułZgodnie z prawem Unii Europejskiej już niedługo rządy poszczególnych państw będą musiały zrezygnować z dotacji do zakupu kotłów na paliwa kopalne. Osoby, które chcą skorzystać z dofinansowania do kotła gazowego powinny się spieszyć. W obliczu nowych przepisów warto też jeszcze raz przemyśleć swoją decyzję. Do kiedy można korzystać z dotacji na zakup kotła gazowego? Z jakich programów można korzystać? Przekonajmy się.
Czytaj artykułKamery nagrywające nas na ulicach czy w sklepach stały się już elementem codzienności. Na posesjach instalujemy je dla zwiększenia bezpieczeństwa swojego, bliskich oraz dobytku. Co jednak z prywatnym monitoringiem w bloku? Czy jego montowanie jest legalne, a jeśli tak – to gdzie? Czy możemy zainstalować kamery na klatce schodowej lub nad swoimi drzwiami? Sprawdzamy, co w tej sprawie mówią przepisy.
Czytaj artykułPrzycinanie drzew to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dzięki niemu rośliny zdrowo rosną, mają ładny kształt oraz stają się odporne na choroby i szkodniki. W przypadku gatunków owocowych cięcie wywiera korzystny wpływ na ilość i jakość przyszłych plonów. Ważne jest jednak, aby przycinanie gałęzi drzew było wykonane prawidłowo. Przepisy jasno określają, jak wykonać tę czynność, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Za naruszenie tych zasad grożą kary.
Czytaj artykułWraz z początkiem 2024 roku rozpoczęły się kolejne kontrole w polskich domach. Do naszych drzwi może zapukać straż miejska w celu sprawdzenia prawidłowego oznakowania nieruchomości. Za brak numeru na budynku lub złe oznakowanie grożą surowe kary. Jak uzyskać numer domu? Co trzeba zrobić, aby uniknąć kary finansowej? Podpowiadamy.
Czytaj artykułTermomodernizacje, montaż fotowoltaiki, nowe zasady ogrzewania budynków to część unijnego planu na zwiększenie świadomości ekologicznej oraz standaryzację projektowania budynków o najwyższych parametrach technicznych. Zmniejszenie kosztów ich eksploatacji oraz oszczędność energii i ciepła mają wymusić przepisy, które wprowadzają... paszporty energetyczne budynków. Kto musi je mieć? Sprawdź, na jakie zmiany musisz się przygotować.
Czytaj artykułTrwa nabór do kolejnej edycji programu Moja Woda, znanego także pod mniej oficjalną nazwą – Beczka Plus. To dofinansowanie dostępne dla wszystkich, którzy na swojej działce chcą zamontować zbiornik na wodę deszczową i różne systemy jej dalszego wykorzystania. Państwo pokrywa nawet 80 proc. inwestycji. Ile wynosi maksymalna dopłata z programu Moja Woda 2024? Gdzie złożyć wniosek i do kiedy rozliczyć dofinansowanie?
Czytaj artykułCeny energii elektrycznej, ciepła i gazu to tematy, które wzbudzają niemałe kontrowersje i nie schodzą z ust zainteresowanych użytkowników. Wsparciem w radzeniu sobie z galopującymi kosztami dla odbiorców w roku 2023 była ustawa zamrażająca ceny i pozwalająca m.in. zarządom ROD na rozliczanie zużytej energii według niższych stawek. Czy w 2024 roku również uda się zaoszczędzić? Jak długo będą obowiązywać zniżki na prąd dla działkowców? Wiemy, o ile mniej zapłacisz za energię na działce ROD.
Czytaj artykułRuszyły kolejne kontrole domów i mieszkań. Termin pierwszej płatności abonamentu RTV już za nami. W związku z tym kontrolerzy pukają do drzwi Polaków, aby sprawdzić, czy posiadacze odbiorników uiścili ustawową opłatę. Kto musi płacić za abonament RTV? Co zrobić, kiedy kontroler zapuka do drzwi? Czy możemy jego nie wpuścić? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o kontroli abonamentu RTV.
Czytaj artykułDodatek osłonowy powstał dwa lata temu z myślą o najuboższych, którzy muszą radzić sobie w obliczu inflacji oraz rosnących rachunków za energię czy żywność. Już wiadomo, że świadczenie będzie wypłacane także w 2024 roku. Niestety na pomoc nie mogą liczyć wszyscy. Sprawdzamy, komu przysługuje finansowa pomoc oraz do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy.
Czytaj artykułParlament Europejski przyjął projekt przepisów, które mają przyspieszyć tempo renowacji budynków, jednocześnie zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Stąd obowiązkowe remonty starych domów, szczególnie nieocieplonych, a tych w naszym kraju jest nawet 1,8 mln. Sprawdzamy, kiedy wejdzie w życie nowe unijne prawo, na czym dokładnie polega oraz ile domów będzie musiało zostać wyremontowanych.
Czytaj artykułDo ogrzewania domów często wykorzystuje się drewno opałowe. Aby zapewnić odpowiedni poziom ciepła, ważny jest wybór właściwego gatunku do palenia w piecu. Jakie są ceny drewna opałowego w lutym 2024? Czy opłaca się kupować surowiec bezpośrednio od Lasów Państwowych? Sprawdzamy.
Czytaj artykułProjekty wspierające stowarzyszenia działkowców w utrzymaniu ROD realizowane są w wielu miejscach w Polsce. Dużo pieniędzy zarządy już otrzymały, ale nadal sporo można dostać w ramach dotacji na inwestycje proekologiczne, rozwój zielonej infrastruktury, a także prace związane z przebudową oraz unowocześnieniem ogrodów. Ile wynosi dofinansowanie dla działkowców w 2024 roku i jak dostać dotację na ROD w twojej gminie? Wiemy, gdzie wciąż przyjmują wnioski.
Czytaj artykułW sercu nieustającego miejskiego zgiełku rodzinne ogródki działkowe jawią się jako oazy spokoju i zielone enklawy samowystarczalności. Są to miejsca, gdzie mieszkańcy miast odnajdują przestrzeń do oddychania, uprawy własnych warzyw i owoców, oraz teren zabaw dla swoich dzieci. Rosnąca popularność tych zielonych zakątków świadczy o głębokiej tęsknocie za łącznością z naturą w gęsto zabudowanych metropoliach. Ile kosztuje ogródek działkowy w 2024? W jaki sposób można go kupić? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 33
- Następna