Prawo i finanse

Co zrobić, gdy gołębie założyły gniazdo na balkonie? Masz tylko dwie możliwości

Gołębie nieodmiennie kojarzą się z kolorytem miejskim. Osiedlają się w okolicach bloków, pełne są ich parki i rynki. Ich obecność bywa uciążliwa - zanieczyszczają pomniki, elewacje, balkony i tarasy. Ich okres lęgowy trwa cały rok i może się zdarzyć, że na założenie gniazda wybiorą sobie nasz balkon. Co wtedy zrobić? Podpowiadamy.  

Co zrobić, gdy gołębie założyły gniazdo na balkonie? Masz tylko dwie możliwości
Kiedy bezkarnie można usunąć gniazdo gołębi z balkonu? Fot.CanvaPro

Spis treści: 

Co zrobić, gdy gołębie założą gniazdo na balkonie? 

Kiedy gołębie założą gniazdo na naszym balkonie, nie ma się z czego cieszyć. Te ptaki nie tylko zanieczyszczą wszystko wokół. Będą też dużą uciążliwością w przyszłości. Gołębica zawsze z uporem wraca do swojego poprzedniego miejsca lęgowego. Przy okazji roznosi choroby i pasożyty. Nie ma więc mowy o tym, żeby w miejscu osiedlenia się gołębi suszyć pranie czy pozwolić dzieciom na zabawy.  

Co zrobić, gdy gołębie założą gniazdo na balkonie? Możliwości są dwie. Pierwsza, to nie dopuścić do dokończenia zaczętej budowy gniazda. Kiedy zauważysz, że ptaki zaczęły coś kombinować na twoim balkonie, musisz im w tym przeszkodzić. Zniszcz zalążki gniazda i odstraszaj ptaki za pomocą wiszących reklamówek lub przedmiotów, które szeleszczą i błyszczą. Gołębie będą wracały, więc codziennie kontroluj, czy znów nie zaczęły prób osiedlenia się na twoim terenie.  

Druga możliwość dotyczy sytuacji, w której w gnieździe na balkonie są już pisklęta. Prawo zabrania usuwania takich stanowisk lęgowych. Trzeba wtedy poczekać, aż małe opuszczą gniazdo i wtedy dokładnie usunąć i zdezynfekować to miejsce. Najlepiej robić to w rękawicach ochronnych.  

Przeczytaj również: Jak odstraszyć gołębie z balkonu i parapetu? Wypróbuj te sposoby, a intruzy przestaną być problemem

Kiedy można usunąć gniazdo gołębi? 

Nie wszyscy wiedzą, że pospolite miejskie gołębie objęte są ochroną gatunkową. Oznacza to, że nie wolno ich zabijać, podtruwać czy do nich strzelać. Jednak Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz., 2183, § 8 pkt 2) dokładnie określa, w jakim okresie można pozbywać się gniazd ptaków objętych taką ochroną. Gniazdo gołębi można usunąć z obiektów budowlanych i terenów zielonych od 16 października do końca lutego. Musi to być podyktowane względami sanitarnymi lub bezpieczeństwa.  

Gniazdo gołębi możesz usunąć również wtedy, gdy są w nim jaja. Fot.CanvaPro

Co więcej, Minister Środowiska ograniczył ochronę gatunkową gołębia miejskiego. Mówi o tym rozporządzenie z 16 grudnia 2016 roku:  

Zakazy, o których mowa w ust. 1 pkt 7–9 oraz w ust. 3 [m.in. płoszenia zwierząt i niszczenia gniazd – przyp. red.], nie dotyczą gołębia miejskiego (Columba livia forma urbana), z wyłączeniem miejsc gniazdowania w trakcie obecności piskląt w gnieździe. 

Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych ptaków, gniazda gołębi możesz usunąć również wtedy, kiedy są w nich jaja. Zabronione jest tylko zabijanie piskląt. Jest to podyktowane problemem, jaki w wielu miastach stanowi ilość gołębi. Tu względy sanitarne stają ponad dobrem gatunku, który w warunkach miejskich i tak świetnie sobie radzi.  

Co grozi za usuniecie gniazda gołębi? 

Za usunięcie gniazda gołębi z pisklętami oraz poza wyznaczonym okresem grożą kary. ‌Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku (Dz. U. 2009 nr 151, poz. 1220) za usunięcie gniazda ptasiego poza okresem od 16 października do końca lutego grozi nagana, grzywna lub nawet roku aresztu. Podobnie rzecz się ma z zabijaniem piskląt gołębi. Jest ono traktowane tak, jak zabijanie dorosłych osobników. Tu do akcji wkracza Kodeks Karny, który przewiduje za taki czyn karę grzywny a nawet do 3 lat więzienia. Jeśli pozbycie się piskląt nastąpi w sposób wyjątkowo okrutny, mający znamiona znęcania się, kara więzienia może wzrosnąć do 5 lat.  

Dlatego zajrzyj na balkon i sprawdź, czy tak zwane latające szczury nie zaczynają się tam zagnieżdżać. W marcu zaczyna się jeden z licznych okresów lęgowych gołębi. Najlepiej nie dopuścić, by upodobały sobie nasz taras czy balkon.  

Źródła: deccoria.pl; Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 16 grudnia 2016, Kodeks Karny, Ustawa o ochronie środowiska z dn. 16 kwietnia 2004 roku. 

Przeczytaj również: 

Jak pozbyć się gołębi z balkonu lub parapetu? Domowe sposoby pomogą odstraszyć intruzy

Jak bez wysiłku usunąć pień po ściętym drzewie? Tania i skuteczna metoda

Jak usunąć odchody gołębi z parapetu i balkonu? Sprytne sposoby na ptasie odchody

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.