Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Czy można ściąć gałęzie drzew sąsiada, które wyrastają na naszą działkę? Sprawa jest prosta

Posiadanie działki na terenie ROD lub w ciasnej zabudowie podmiejskiej może oznaczać, że ogrody są położone blisko siebie, a rośliny z łatwością rosną po dwóch stronach ogrodzenia. Co zrobić w sytuacji, kiedy drzewo lub krzew sąsiada zaczyna się mocno rozrastać na nasz teren? Sprawdź, czy możesz usunąć gałęzie sąsiada ze swojej działki.

Czy można ściąć gałęzie drzew sąsiada, które wyrastają na naszą działkę? Sprawa jest prosta
Czy można usunąć gałęzie z drzewa sąsiada, które rosną na naszej posesji? Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Spis treści:

Stosunki sąsiedzkie bywają problematyczne. Szczególnie jeśli ani jedna, ani druga strona nie chcą współpracować. Może tak być w przypadku wycinki gałęzi, które nachodzą na naszą działkę. Irytuje cię ich obecność, a twój sąsiad nie zamierza się nimi zająć. Po czyjej stronie w takiej sytuacji stoi prawo? Czy można pozbyć się problemu bez angażowania w sprawę osób trzecich?

Gałęzie sąsiada na działce – co zrobić?

Według Kodeksu cywilnego własność nieruchomości rozciąga się także nad powierzchnią gruntu. Dlatego w przypadku, kiedy gałęzie lub rośliny sąsiada przekroczyły granicę naszej działki, mamy prawo do podjęcia działania.

Mamy prawo nie tylko do pozbycia się gałęzi wchodzących na teren naszej posesji, ale także do wykorzystania ich na własny użytek. Nie musimy oddawać ich sąsiadowi. Ta sama zasada działa w przypadku owoców i innych plonów, które wchodzą na teren, należący do nas.

Przeczytaj również: Spór z sąsiadem o granice działki. Sprawdź, jak ustalić granice działki

Usunięcie gałęzi sąsiada – od czego zacząć?

Najlepiej jest zacząć od rozmowy z sąsiadem. Warto go poinformować o zaistniałym problemie i wyznaczyć mu termin na usunięcie gałęzi. Jeśli łączące nas z sąsiadem stosunki są formalne, można zdecydować się na listowne poinformowanie o zamiarze usunięcia problemu. To uchroni nas od zarzutu, że ingerowaliśmy w roślinę sąsiada bez jego zgody. Jeśli sąsiad nie podejmie żadnych kroków w celu usunięcia odnóg roślin, możemy sami się za to zabrać.

Według Kodeksu cywilnego, możemy wyjść na teren sąsiedniej posesji, by usunąć przerastającą roślinność. Fot.bigtunaonline/123RF.com

Kodeks cywilny mówi także, że przysługuje nam prawo do wejścia na sąsiednią posesję, jeśli naszym celem jest usunięcia przerastających elementów roślin. Jeśli doprowadzimy do jakichkolwiek szkód podczas usuwania gałęzi, będziemy musieli je naprawić.

Usunięcie gałęzi sąsiada na działce ROD

W przypadku Rodzinnych Ogrodów Działkowych sytuacja jest inna. To działkowiec jest zobowiązany do przycinania drzew, w taki sposób, aby rośliny nie przekraczały granic działki.

W przypadku, kiedy działkowiec nie dopełnia swoich obowiązków, użytkownik sąsiedniej działki może samodzielnie zrobić porządek z gałęziami, po uprzednim poinformowaniu właściciela drzewa lub krzewu. Te uprawnienia przysługują także zarządowi ROD, w momencie, gdy roślina przechodzi na teren ogólny.

Przeczytaj również: 

Drzewo na działce sąsiada sprawia ci same kłopoty? Czy możesz zmusić sąsiada do jego wycinki?

Czy można uciąć gałęzie z drzewa sąsiada, które weszły na twoją działkę? Sprawdź przepisy

Owoce sąsiada na mojej działce. Do kogo należą i czy można je zrywać?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.