Spis streści:
Od decyzji rządu będzie zależeć przedłużenie tarcz ochronnych przed podwyżkami cen prądu i ciepła. Na razie nie ma jeszcze pełnych danych, natomiast wiadomo, że nie możemy liczyć na dopłatę do węgla opałowego. Przewiduje się ograniczenie działania tarcz po 2023 roku do zamrażania cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w ramach limitów.
Podwyżki czynszów 2024
Zarządcy nieruchomości już teraz otrzymują od dostawców energii elektrycznej nowe ceny, które są wyższe o 20 procent od tych obowiązujących do końca 2023 roku. Chodzi tutaj o części wspólne tj. winda, oświetlenie korytarzy itp. Nowe cenniki są również przedstawiane przez firmy zewnętrzne odpowiedzialne za sprzątanie czy konserwację zieleni.
Z kolei opłaty za ogrzewanie obowiązują do końca 2023 roku, a więc obejmują nowy sezon grzewczy zaczynający się już 1 października. Nadal nie wiadomo, czy zostaną one przedłużone do 2024 roku – tę informację uzyskamy dopiero po sformowaniu polskiego rządu i parlamentu.
Od 2024 roku do końca kolejnego sezonu grzewczego bardzo możliwe, że mieszkańcy bloków, kamienic spółdzielczych i tych należących do wspólnot mieszkaniowych, zapłacą za ogrzewanie wyższy rachunek o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Dokładne stawki zależą od rodzaju paliwa, wykorzystywanego przez firmy dostarczające im ciepły systemowe.
Podwyżki czynszów 2024 wiążą się także ze wzrostem opłat za wodę i ścieki. Taryfy są zatwierdzane na 3 lata, jednak sam proces ich ustalania trwa cały czas.
Przeczytaj również: Kto płaci za naprawę usterki w wynajmowanym mieszkaniu – właściciel czy najemca?
Dlaczego czynsze pójdą w górę?
Czynsze pójdą w górę ze względu na wzrost opłat związanych z prądem, ogrzewaniem, usługami zewnętrznymi, wodą i ściekami. Jakie są powody podwyżek?
Przykładowo cenniki usług firm zewnętrznych wzrosną, ponieważ według kalkulacji znaczącą pozycję dla nich stanowi podwyżka kosztów wynagrodzeń. Determinuje ją duży wzrost płacy minimalnej w 2024 roku.
Sejm kończący kadencję nie zdąży uchwalić systemu wyrównań dotyczącego gospodarstw domowych, które ponoszą koszty ogrzewania w ramach opłat czynszowych. Bez jego działania od 2024 roku nastąpią podwyżki ogrzewania.
Przepisy o opłatach za wodę i odbiór ścieków pozwalają w wyjątkowych przypadkach na skracanie 3-letniego czasu obowiązującej taryfy i zgłaszania nowych stawek do Wód Polskich – na 3 lata, liczone od nowa. Przypomnijmy, że z takiej opcji skorzystała ponad połowa przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w dobie wysokiej inflacji. W związku z tym druga połowa planuje korygowanie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Jak otrzymać zwrot za prąd? Wystarczy spełnić jeden z pięciu warunków