Prawo i finanse

Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie? Co zrobić, żeby nie płacić wysokich rachunków za grzanie gazem?

Ten sezon grzewczy jest dla wielu osób dużym wyzwaniem z powodu rosnących stale cen. Każdy stara się zaoszczędzić w taki sposób, aby równocześnie nie stracić komfortu cieplnego i nie marznąć przez całą zimę. Podpowiadamy, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie i co jest najważniejsze podczas sterowania nim.

Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie? Co zrobić, żeby nie płacić wysokich rachunków za grzanie gazem?
W tym roku rachunki za ogrzewanie będą o wiele wyższe niż w poprzednich latach. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press/East News

Spis treści:

Dlaczego prawidłowe ustawienie pieca gazowego jest tak ważne?

Prawidłowe ustawienie pieca gazowego jest ważne, aby uniknąć zbędnego marnotrawienia energii cieplnej. Chcąc zrobić to odpowiednio, musimy rozpocząć od odpowiedniego dopasowania pieca i jego mocy.

Moc powinna być dostosowana do tego, jakie są zapotrzebowania w konkretnym budynku. Ważne jest również ustawienie odpowiedniej temperatury. Nieumiejętne ustawienie pieca gazowego powoduje, że będziemy tracić bardzo duże ilości gazu ziemnego, a co za tym idzie, zapłacimy o wiele więcej za rachunki.

Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie?

Często wielu właścicieli pieców gazowych nie wie, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie. Najczęściej powtarzanym błędem jest ustawianie zbyt wysokiej temperatury czynnika grzewczego. Wykonanie tego niekoniecznie musi równać się z lepszą efektywnością pracy pieca.

Optymalne ustawienie pieca gazowego to wybranie temperatury na czynniku grzewczym w przedziale 40-50 stopni Celsjusza. Jest to istotne, ponieważ piec ustawiony powyżej 57 stopni Celsjusza nie będzie już kondensował gazu.  

Ustawienie pieca gazowego w powyższym przedziale to bardzo ogólny czynnik, który wpływać ma na oszczędzanie energii cieplnej. Oprócz niego ważne jest także pamiętanie o kilku innych elementach, które wpłyną na mniejsze zużycie gazu. Przede wszystkim oszczędne grzanie jest uzależnione od panujących warunków atmosferycznych. W przypadku, gdy zima jest łagodna i nie zdarzają się duże mrozy, nie należy wtedy podnosić temperatury na kotle do tego zakresu, ponieważ może to skutkować zbędną utratą energii.

Innym czynnikiem, który wpływa na oszczędną pracę pieca gazowego jest stan budynku, a dokładniej jego izolacja. Jeśli mamy dobrze zaizolowany dom to nie musimy grzać mocno i możemy oszczędzać gaz. Prawidłowa izolacja to nie tylko izolacja cieplna ścian, ale i dobrze zamontowane i szczelne okna oraz drzwi.

Minusem tego sposobu ustawiania pieca gazowego jest to, że nie sprawdzi się w starszych budynkach, które mają przewiewy. W tym przypadku jesteśmy narażeni na duże straty energii cieplnej, uciekającej poprzez nieszczelności, co może nas narazić na o wiele wyższe rachunki niż w przypadku nowego, izolowanego budynku.  

Przeczytaj również: Tak obniżysz rachunki za gaz. Zwróć uwagę na ten detal

Ustawienia piec powinniśmy dostosować do panującej pogody. Fot. 123RF.com

Jak ekonomicznie grzać piecem dwufunkcyjnym?

Przy rosnących cenach ogrzewania, każdy chce oszczędzać i wiedzieć, jak ekonomicznie grzać piecem dwufunkcyjnym. Samo używanie pieca tego typu może odbywać się zarówno przy otwartej, jak i również zamkniętej komorze spalania. Ważne w tym przypadku jest dostosowanie ustawianej temperatury na sterowniku do tej, która panuje aktualnie na zewnątrz.

Otwarta komora spalania grzeje, pobierając powietrze z pomieszczenia, a zamknięta komora wykorzystuje do ogrzewania powietrze, które zaciąga z zewnątrz. Jest to istotne w momencie, gdy chcemy ustawić piec, odnosząc się do temperatury zewnętrznej. W tym przypadku producenci zalecają sugerowanie się specjalnymi wykresami, dzięki którym można się dowiedzieć, w jaki sposób ustawić sterownik, aby efektywność grzania była jak najwyższa.

Warto rozsądnie dobierać temperaturę naszego pieca, ponieważ zbyt niska temperatura może skutkować zmniejszeniem żywotności urządzenia nawet o 50%, a zbyt wysoka spowoduje wspomniany brak kondensacji gazu.

Jaką ustawić temperaturę w pomieszczeniach?

Pamiętajmy mimo wszystko o tym, że nie powinniśmy ograniczać się tylko do wiedzy, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie.

Najważniejsze podczas optymalnego ustawiania pieca gazowego jest regulowanie temperatury w trakcie trwania sezonu grzewczego. Ustawiona na sterowniku wartość powinna być zmieniana w zależności od czynników zewnętrznych i warunków atmosferycznych.

Błędem jest ustawienie jednej temperatury na sterowniku pieca gazowego i pozostawianie jej niezmiennej przez całą zimę. Powinniśmy ją regulować, ponieważ podczas całego sezonu grzewczego zdarzać się mogą cieplejsze, jak i bardzo mroźne dni dlatego, aby nie marnować gazu powinniśmy ją dopasowywać do aktualnej pogody.

Jest to o tyle ułatwione w nowszych piecach, że wyposażone są one w panel sterowania, który umożliwia prostsze wprowadzanie zmian i ustawianie pożądanej, konkretnej temperatury. Do ustawiania parametrów najczęściej służą dwa przyciski — jeden z plusem, drugi z minusem, które kolejno pozwalają na zwiększenie wartości lub na obniżanie jej.

Dobór właściwej temperatury na piecu jest jednym z bardzo ważnych elementów oszczędnej eksploatacji go, jednak w tym przypadku nie ma jednego złotego środka i konkretnej wartości, którą należy ustawić. Powinna ona się mieścić w powyżej wymienionym zakresie, ale równocześnie musimy regulować ją sami, aby była dopasowana do aktualnych warunków nie tylko pogodowych, ale i tych, które obejmują stan naszego budynku.

Jak oszczędzić na grzaniu gazem, ale nie marznąć?

Starając się, aby rachunki za gaz były niskie, możemy też zastanowić się nad tym, aby wspomóc ogrzewanie gazowe innymi źródłami ciepła. Oprócz tego warto zastosować się do kilku zasad, które pomogą nam oszczędzić energię cieplną:

  • Piec musi mieć dobraną odpowiednią moc – jest to istotne, ponieważ wybór pieca o zbyt małej mocy spowoduje, że nasze pomieszczenia będą niedogrzane, a przy zbyt dużej mocy piec nie będzie się dobrze sprawdzał w trakcie trwania okresów przejściowych i będzie nas za mocno dogrzewał.
  • Prawidłowe sterowanie – do naszego pieca możemy podłączyć proste dobowe sterowniki temperatury lub trochę bardziej skomplikowane regulatory tygodniowe programowalne, które będą wspomagać modulację mocy urządzenia grzewczego.
  • Właściwe wietrzenie pomieszczeń zimą – wietrzenie powinno być krótkie i intensywne, a w jego trakcie warto zakręcić zawory termostatyczne przy grzejnikach.
  • Pozostawienie przestrzeni dla ciepłego powietrza – nie powinniśmy przysłaniać grzejników firanami, meblami czy innymi rzeczami, ponieważ zmniejszy to komfort cieplny.

Przeczytaj również: Dopłata do gazu 2022: jak otrzymać dopłatę do ogrzewania gazem? WNIOSEK o dopłatę do ogrzewania gazem

Wnioski o dodatek do gazu będzie można składać do 30 listopada 2022 r. Fot. 123RF.com

"Ekologicznie": Zasady 5R na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.