Budowa i remont

Wentylacja w kotłowni – przepisy i wymagania. Czym grozi brak wentylacji?

Budujesz lub remontujesz dom i jesteś na etapie projektowania wentylacji? Jednym z pomieszczeń, w którym tego typu instalacja jest potrzebna, jest kotłownia. Montaż urządzeń do wymiany powietrza w tym miejscu jest ściśle regulowany przez przepisy prawa. Nie można zatem zainstalować przypadkowo wybranej wentylacji. Wszystko trzeba dobrze zaplanować. Dowiedz się więcej.

Wentylacja w kotłowni – przepisy i wymagania. Czym grozi brak wentylacji?
Jaki rodzaj wentylacji powinien znaleźć się w kotłowni? Kwestię tę regulują przepisy prawa. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Rodzaje wentylacji w domach jednorodzinnych

W domach jednorodzinnych można spotkać się z dwoma rodzajami wentylacji. Są to:

  • wentylacja grawitacyjna – jest bardzo naturalna. Wymiana powietrza zachodzi na skutek różnic między temperaturami powietrza na zewnątrz i wewnątrz. Gdy na dworze jest chłodniej, a w domu cieplej, zimny, świeży tlen napływa do domu i jednocześnie wypycha gorące powietrze na dwór. To sprawia, że temperatura w pomieszczeniach się obniża. To korzystne zjawisko zwłaszcza w miesiącach wiosennych i jesiennych. Jednak na przykład zimą ta wymiana powietrza może zachodzić zbyt gwałtownie. W rezultacie w domu robi się zbyt zimno. Na szczęście ten proces można ograniczyć przez stosowanie nasad zwykłych lub hybrydowych;

  • wentylacja mechaniczna (nawiewno-wywiewna) – w tym przypadku wymiana powietrza następuje na skutek działania urządzeń wentylacyjnych. A zatem świeży tlen cały czas powoli napływa do środka, a zużyte powietrze jest oddawane na zewnątrz bez względu na temperaturę na zewnątrz. Wraz z wentylacją mechaniczną można zamontować rekuperator, który pomoże odzyskać ciepło z usuwanego powietrza. Tym samym pozwoli zredukować pracę systemu grzewczego i będzie utrzymywać temperaturę w domu na tym samym, jednolitym poziomie.

Rodzaj wentylacji warto wybrać już na etapie budowy nieruchomości. Dzięki temu będzie można zaprojektować kanały dostarczające powietrze tak, aby nie kolidowały z innymi elementami budynku. Jednak można zbudować konstrukcję już w wyremontowanym domu. Rury można ukryć w zabudowie, dzięki czemu nie będą zwracać na siebie uwagi. Warto przy tym pamiętać, że montaż wentylacji w gotowej nieruchomości jest bardziej czasochłonny, a ponadto może powodować bałagan.

Rodzaj wentylacji w kotłowni warto wybrać na etapie projektowania nieruchomości. Rodzaj wentylacji w kotłowni warto wybrać na etapie projektowania nieruchomości. Fot. CanvaPro


Czy w kotłowni musi być wentylacja? Przepisy

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wentylacja jest obowiązkowa w każdej kotłowni. Za tego typu pomieszczenie uznaje się miejsce, w którym jest zamontowane urządzenie do ogrzewania budynku. W tę kategorię wpisują się zarówno kotły na gaz płynny lub ziemny, jak i piece na paliwo stałe.

Jednak jest wyjątek od wspomnianej zasady. Jest nim kocioł kondensacyjny, czyli z zamkniętą komorą spalania. On nie pobiera powietrza z pomieszczenia, a z koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych. Zatem w kotłowni z tym kotłem nie jest wymagana wentylacja.

Ważne! W kotłowniach z kotłami na paliwo stałe, płynne lub gazowe, które wykorzystują powietrze z pomieszczenia i mają grawitacyjne odprowadzanie spalin, nie może działać mechaniczna instalacja wyciągowa! Używanie tego typu wentylacji rodzi ryzyko odwrócenia się ciągu kominowego. To mogłoby doprowadzić do cofnięcia się dymu do domu, co byłoby bardzo niebezpieczne dla mieszkańców.

Przeczytaj również: Brałeś dotację na pompę ciepła? Szykuj się na kontrolę, niektórzy będą musieli oddać pieniądze

Wentylacja w kotłowni – wymagania

Wentylacja w kotłowni musi być dostosowana do rodzaju kotła. Według przepisów prawa w pomieszczeniach, w których jest zamontowane urządzenie na paliwo stałe lub olej opałowy:

  • powinien być doprowadzony nawiew powietrza do spalania,

  • musi zostać zamontowany nawiew i wywiew do wentylacji kotłowni.

Według przepisów prawa do pomieszczenia powinno napływać minimum 0,5 m3/h powietrza wentylacyjnego oraz 1,6 m3 powietrza do spalania na 1kW mocy kotła.

Wentylacja w pomieszczeniu musi być dopasowana do rodzaju kotła. Wentylacja w pomieszczeniu musi być dopasowana do rodzaju kotła. Fot. CanvaPro


Jednak to niejedyne wymagania. Kotłownia z piecem na:

  • paliwo stałe (np. węgiel), powinna mieć wentylację nawiewną oraz wywiewną. Otwór nawiewny nie może się zamykać, a jego powierzchnia musi mieć minimum 200 cm2. Dodatkowo powinien znajdować się maksymalnie na wysokości 1 m nad podłogą. Z kolei kanał wywiewny powinien mieć 14x14 cm i być umieszczony pod stropem pomieszczenia, a następnie wyprowadzony nad poziom dachu. Bardzo ważne jest, aby był wykonany z niepalnego materiału. Kanał do odprowadzania spalin powinien mieć minimum 20x20 cm. Jeśli piec na paliwo stałe ma moc wyższą nić 400 kW, oprócz wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu powinna znajdować się instalacja mechaniczna;

  • gaz o mocy cieplnej do 30 kW, powinna mieć otwór dla wentylacji nawiewnej o wielkości minimum 200 cm2. Jego dolna krawędź może się znajdować maksymalnie na wysokości 30 cm nad podłogą. Drugi otwór wywiewny powinien znajdować się blisko stropu. Jeśli piec na gaz ma moc większą niż 30 kW, ale mniejszą niż 60 kW, otwór dla wentylacji nawiewnej powinien mieć powierzchnię minimum 300 cm2. W przypadku urządzeń grzewczych o większej mocy (do 2000 kW), należy zadbać o to, żeby otwór miał powierzchnię minimum 5cm2 na każdy 1 kW mocy cieplnej. Jednocześnie kanał nie powinien być mniejszy niż 200 cm2. Ważne jest również, aby powietrze, które jest pobierane z zewnątrz, nie powodowało zamarznięcia przewodów z wodą. Dlatego można korzystać np. z instalacji do ograniczania przepływu powietrza. Nie mogą one jednak zmniejszać powierzchni wlotowej więcej niż o 50%.

Jeśli natomiast masz kocioł z otwartą komorową gazową na olej opałowy lub na gaz, możesz zastosować wentylację typu Z. Mechanizm jej działania opiera się, zgodnie z nazwą, na przewodzie w kształcie litery Z. Jeden koniec znajduje się w piwnicy, a drugi jest umieszczony ponad powierzchnią gruntu. Pozwala to na skuteczne odprowadzanie spalin i swobodny dopływ powietrza.

Czym grozi brak wentylacji w kotłowni?

Brak wentylacji w kotłowni jest przede wszystkim wbrew przepisom prawa. Zatem jeśli dojdzie do samozapłonu lub innego nieszczęśliwego zdarzenia, towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania na pokrycie strat. To z kolei może doprowadzić do poważnych problemów finansowych całej rodziny. Jednak to niejedyne konsekwencje, jakie można ponieść przez brak wentylacji w kotłowni. Jeśli nie zamontujesz urządzeń do wymiany powietrza:

  • narażasz się na ryzyko zatrucia dróg oddechowych, wybuch albo pożar – brak wentylacji sprawia, że wszelkie zanieczyszczenia oraz dym będą gromadzić się w kotłowni i stopniowo rozchodzić po domu. To sprawi, że ty i członkowie rodziny będziecie wdychać niebezpieczne substancje, co może negatywnie oddziaływać na zdrowie. Ponadto w przypadku wysokiego stężenia dymu lub zanieczyszczeń może dojść do samozapłonu;

  • sprawiasz, że urządzenia grzewcze działają mniej wydajnie – jeśli piec nie otrzyma dużo powietrza bogatego w tlen, który jest niezbędny do spalania opału, może dojść do obniżenia jego pracy. To przełoży się nie tylko na spadek temperatury w pomieszczeniach, czy na zwiększone zużycie paliwa. Istnieje również ryzyko gromadzenia się tlenku węgla, który jest śmiertelnie niebezpieczny.

Dlatego pamiętaj, aby nie bagatelizować przepisów prawa i zamontować wszystko zgodnie z wymogami.

Wentylacja w kotłowni to must have. Zadbaj o nią, a unikniesz wielu przykrych konsekwencji.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czy możesz wyburzyć ścianę nośną bez pozwolenia? Sprawdzamy, co grozi za samowolę budowlaną

Czyszczenie komina od dołu, bez wychodzenia na dach. Jak to zrobić?

Rewolucja w przepisach budowlanych. Gmina nie będzie miała e-dokumentu, zapomnij o budowie. Co jeszcze się zmieni?

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.