Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania - jak działa, ile kosztuje, jaki wybrać ? [PORADNIK]

Odpowiednio dopasowany do rodzaju domu sposób ogrzewania to jeden z najważniejszych czynników wpływających na koszty, jakie będziemy ponosić. W Polsce nadal największą popularnością cieszą się piece gazowe i na węgiel. Jednak alternatywą, szczególnie dla środowiska, są kotły elektryczne. Dodatkowo połączenie takiego urządzenia z instalacją fotowoltaiczną może znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu. Sprawdź, jak działa kocioł elektryczny i ile kosztuje ogrzanie domu przy jego pomocy.

Kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania - jak działa, ile kosztuje, jaki wybrać ? [PORADNIK]
Kotły elektryczne są doskonałą alternatywą dla innego rodzaju urządzeń centralnego ogrzewania, takich jak kotły gazowe, kotły węglowe czy kotły olejowe. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak działa kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania?

Podobnie jak tradycyjny kocioł gazowy dwufunkcyjny, kocioł elektryczny zasilany jest zimną wodą z sieci wodociągowej. Energia elektryczna jest dostarczana do kotła z sieci elektrycznej, a dokładniej do elementu grzejnego w kotle i działają one zasadniczo jak gigantyczne czajniki – wykorzystując energię elektryczną i metalowy element do podgrzewania wody.

Zimna woda jest przepuszczana przez metalowy element grzejny, a ciepło jest przekazywane, w wyniku czego gorąca woda może być dostarczana do grzejników i kranów na żądanie lub z zasobnika ciepłej wody. Dokładny sposób działania kotła w zakresie ogrzewania i magazynowania wody zależy od typu zastosowanego kotła elektrycznego/grzałki.

Kotły elektryczne są niezwykle wydajne, a wiele z nich ma certyfikaty gwarantujące 100% wydajności, podczas gdy wydajność kotłów gazowych zwykle nie przekracza 90%. Same kotły elektryczne również nie wytwarzają szkodliwych emisji dwutlenku węgla, co czyni je przyjazną dla środowiska alternatywą.

jak działa kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania Kocioł elektryczny zasilany jest zimną wodą z sieci wodociągowej. Fot.123RF.com

Czy warto kupić kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania?

Gaz przez długi czas był uważany za najtańszy sposób ogrzewania nieruchomości. Jest to także najpopularniejsze źródło ogrzewania budynków w Polsce, z którego korzysta około 40% gospodarstw domowych. Instalacja gazowa składa się z jednego kotła, który podgrzewa wodę, a następnie pompuje ją rurami do grzejników w całym obiekcie. Zapewnia również ciepłą wodę w kuchni czy łazience. Przez lata systemy gazowe w dużej mierze pozostały takie same, jedynie z niewielką ewolucją.

Kotły elektryczne do centralnego ogrzewania stały się jednak zaawansowaną alternatywą, która posiada wszelkie zalety kotłów gazowych, ale jest pozbawiona ich wad. Odejście od gazu nabiera tempa, a dodatkowo jest wspierane przez szereg kluczowych czynników:

 • od 2025 roku Komisja Europejska zamierza wprowadzić na terenie UE zakaz sprzedaży kotłów gazowych,

 • koszty instalacji ogrzewania gazowego są znacznie wyższe niż kotłów elektrycznych, w dodatku nie są one tak wytrzymałe,

 • technologia ogrzewania elektrycznego ma coraz większe możliwości, przy równoczesnym spadku jej ceny,

 • konsumenci są bardziej świadomi potrzeby czystych i ekonomicznych systemów grzewczych, które są zrównoważone.

Przeczytaj również: Pompa ciepła powietrze-woda. Moc, cena i zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła powietrze – woda Ile kosztuje pompa ciepła powietrze woda? Jak działa i czy warto kupić. Fot.Adam Wysocki/East News

Piec elektryczny do centralnego ogrzewania – wady i zalety

Jak każde rozwiązanie, piec elektryczny do centralnego ogrzewania ma zarówno zalety, jak i wady. Zalety posiadania pieca elektrycznego do centralnego ogrzewania:

 • niższa emisja CO2 oraz brak spalin,

 • montaż jest tańszy, łatwiejszy i znacznie bardziej elastyczny niż w przypadku innych typów kotłów,

 • jest bardziej kompaktowy niż inne typy kotłów,

 • jest dużo cichszy niż kocioł gazowy,

 • wymaga mniej konserwacji niż inne kotły (coroczny przegląd nie jest konieczny),

 • większa elastyczność przy jego umieszczaniu,

 • łatwy w obsłudze,

 • można połączyć z panelami słonecznymi, aby obniżyć koszty eksploatacji,

 • nie ma ryzyka wycieku tlenku węgla (CO).

Wady posiadania kotła elektrycznego do centralnego ogrzewania:

 • energia elektryczna jest stosunkowo droga (fotowoltaika może znacznie zredukować te koszty),

 • może wykorzystywać energię elektryczną wytworzoną ze źródeł nieodnawialnych,

 • brak ciepłej wody w przypadku przerwy w dostawie prądu (w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej można się zaopatrzyć w bank energii, by uniknąć tego typu problemów),

 • może nie sprostać wyższym wymaganiom ogrzewania i ciepłej wody w dużych domach.

Decydując się na wykorzystanie pieca elektrycznego do centralnego ogrzewania, należy przeanalizować powyższe argumenty, a także dopasować indywidualne parametry (takie jak wielkość domu czy budżet na modernizację), by dowiedzieć się, czy w danym przypadku możliwa jest instalacja pieca elektrycznego do centralnego ogrzewania oraz, czy ogrzewanie elektryczne się opłaca.

kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania cena Koszty instalacji ogrzewania gazowego są znacznie wyższe niż kotłów elektrycznych. Fot.123RF.com

Piec elektryczny do centralnego ogrzewania – cena

Piec elektryczny jest jednym z najtańszych na rynku urządzeń wykorzystywanych w budynkach z instalacją centralnego ogrzewania. Średnia cena pieca elektrycznego znajduje się w granicach od 2 500 do 4 000 zł. W porównaniu do pieca gazowego (tradycyjny — ok. 6 000 zł, kondensacyjny — od 8 000 do 15 000 zł) czy pieca na olej opałowy (od 4 000 zł, dobrej jakości urządzenie to jednak wydatek ok. 9 000 zł) jest to naprawdę znacząca różnica.

Dodatkowo w przypadku pieców elektrycznych do centralnego ogrzewania nie trzeba wykonywać przyłączy gazowych, budować komina czy wkładu kominowego. W porównaniu do tych dwóch rodzajów pieców elektryczny odpowiednik oraz cała potrzebna instalacja są przede wszystkim dużo łatwiejsze w wykonaniu, tańsze, a także efektywniejsze.

Ile kosztuje ogrzanie domu o powierzchni 100 m2 przy użyciu kotła elektrycznego do centralnego ogrzewania?

Powierzchnia budynku to jeden z najważniejszych czynników wpływających na koszt ogrzewania. Należy pamiętać, że chcąc obliczyć opłacalność inwestycji w kocioł elektryczny, należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Na podstawie tego wskaźnika można wskazać roczne zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą.

W przypadku domu o powierzchni 100 m2 łatwo policzyć takie zapotrzebowanie w skali roku:

 • dom pasywny (15 kW/m2) - 1 500 kWh,

 • dom energooszczędny (40 kW/m2) - 4 000 kWh,

 • dom standardowy (120 kW/m2) - 12 000 kWh.

Średnia cena 1 kWh energii w Polsce w 2022 roku wynosi między 0,72 a 0,8 zł. Na tej podstawie można obliczyć, że koszt ogrzania domu o powierzchni 100 m2 przy użyciu pieca elektrycznego do centralnego ogrzewania będzie wynosił:

 • dom pasywny — od 1 080 do 1 200 zł,

 • dom energooszczędny — od 2 880 do 3 200 zł,

 • dom standardowy — od 8 640 do 9 600 zł.

Przyjmując powyższe zapotrzebowanie energetyczne, koszt ogrzania takiego samego budynku (100 m2) gazem ziemnym (1 kWh = 0,24 zł) wynosi odpowiednio: 369, 985 oraz 2 954 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na znacznie wyższe koszty zakupu kotła gazowego oraz brak możliwości zasilania tego rodzaju urządzenia energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych.

Kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania czy pompa ciepła Kotły elektryczne są niezwykle wydajne, a wiele z nich ma certyfikaty gwarantujące 100% wydajności. Fot.123RF.com

Ile kosztuje ogrzanie domu o powierzchni 150 m2 przy użyciu pieca elektrycznego do centralnego ogrzewania?

Obliczając koszty ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 przy użyciu pieca elektrycznego, weźmiemy pod uwagę identyczne parametry, którymi posłużyliśmy się, obliczając koszt ogrzewania dla budynku 100-metrowego. Roczne zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą wynosi:

 • dom pasywny - 2 250 kWh,

 • dom energooszczędny - 6 000 kWh,

 • dom standardowy - 18 000 kWh.

Średni koszt ogrzania domu o powierzchni 150 m2 przy użyciu pieca elektrycznego wynosi:

 • dom pasywny — od 1 620 do 1 800 zł,

 • dom energooszczędny — od 4 320 do 4 800 zł,

 • dom standardowy — od 12 960 do 14 400 zł.

Koszt ogrzania domu o powierzchni 150 m2 przy użyciu oleju opałowego wyniesie odpowiednio 810, 2 160 oraz 6 480 zł. Warto również przy obliczeniach wziąć pod uwagę wydajność kotła na olej opałowy, która nigdy nie wynosi 100%, w odróżnieniu od pieca elektrycznego. Dodatkowo obliczając korzyści z montażu pieca elektrycznego, należy wziąć pod uwagę czas zwrotu inwestycji w kocioł na olej opałowy, a także możliwość zasilania pieca elektrycznego przez odnawialne źródła energii.

Kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania czy pompa ciepła. Co wybrać?

Pompy ciepła nie są nową technologią, są dostępne na rynku w różnych modelach i rozmiarach i są znacznie wydajniejsze od kotłów gazowych. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić stałą temperaturę przez cały dzień, a nie tylko w razie potrzeby, jak w przypadku konwencjonalnych kotłów elektrycznych czy gazowych.

Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną w bardziej wydajny sposób. Jednak kotły elektryczne mają znacznie niższe koszty inwestycyjne, ponieważ są tańsze i prostsze w montażu. Kotły elektryczne rzadko wymagają większych prac budowlanych, takich jak montaż nowych grzejników i zasobników wody.

Wymieniając piec gazowy czy na olej opałowy, warto rozważyć kotły elektryczne oraz pompy ciepła jako ekologiczną alternatywę do ogrzewania domu. Chociaż zarówno pompy ciepła, jak i kotły elektryczne są skutecznymi rozwiązaniami w walce z emisją dwutlenku węgla, nie są to jedyne coraz bardziej energochłonne technologie używane przez ludzi. Przy wielu systemach opierających się na energii elektrycznej, a także większej liczbie samochodów elektrycznych na drogach, konieczne jest również zwiększenie zdolności produkcyjnej energii elektrycznej poprzez odnawialne i zrównoważone źródła.

Przedstawianie kotłów elektrycznych oraz pomp ciepła, jako zielonej alternatywy do ogrzewania domów, która nie wiąże się z ogromnymi utrudnieniami montażowymi i kosztami, może odegrać niebagatelną rolę w osiągnięciu przyszłych celów środowiskowych.

Przeczytaj również: Czy pompa ciepła się psuje? Jaka jest żywotność i czy opłaca się instalować pompę ciepła?

Czy pompa ciepła się psuje Właściwie dobrana i poprawnie zainstalowana pompa ciepła będzie działać przez wiele lat. Fot.EastNew/PIOTR DZIURMAN

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.