Spis treści:
Co oznacza skrót ROD?
ROD to skrót od Rodzinne Ogródki Działkowe. Jest to obszar podzielony na działki oddane do użytku dla osób fizycznych. Przestrzeń ROD składa się z działek i części wspólnej, z której mogą korzystać wszyscy działkowcy.
Ogródki działkowe mają przede wszystkim służyć celom rekreacyjnym i wypoczynkowym. Zapewniają one aktywny odpoczynek i pozwalają uwolnić się od hałasu miasta. ROD może sprawiać wrażenie prywatności i własności, jednak zupełnie tak nie jest. Przebywając na ogródkach działkowych, należy zapoznać się z ich przepisami, które m.in. zakazują uprawy określonych roślin lub form spędzania czasu.
Czego nie wolno robić na ROD?
Lista zakazów w regulaminie rodzinnych ogródków działkowych jest niewielka, a zapoznanie się z nią pomoże w uchronieniu się od niepotrzebnych kłopotów. Niestosowanie się do przepisów może nieść za sobą nieodwracalne konsekwencje.
- Zakazy ROD dotyczące wykorzystania działki
W przepisach ROD wyróżnione zostały zakazy dotyczące wykorzystania ogródka. Na ogródku działkowym nie wolno przede wszystkim prowadzić działalności zarobkowej. Działka nie może być też wynajmowana.
- Zakazy ROD dotyczące zamieszkiwania
Rodzinnego ogródka działkowego nie wolno też wykorzystywać do zamieszkania, czyli przebywania w celu realizacji spraw życiowych. Regulamin ROD uściśla przepisy dotyczące mieszkania na działce i wskazuje, że w altanie działkowej również nie wolno mieszkać.
- Zakazy ROD dotyczące uprawy określonych roślin
Na terenie rodzinnych ogródków działkowych nie wolno uprawiać niektórych roślin. Całkowitym zakazem uprawy został objęty mak. Przepisy wspominają też o zakazie hodowania roślin, których nie wolno uprawiać na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Czytaj także: Gałęzie sąsiada na mojej działce? Czy i jak można się ich pozbyć?
- Zakazy ROD dotyczące porządków
Lista zakazów porządkowych ROD zawiera najwięcej przepisów. Pierwszy punkt dotyczący porządków na ogródkach działkowych to zakaz zanieczyszczania działek, alejek, dróg, rowów i całego terenu należącego do ROD. Dotyczy to także odpadów, które pochodzą bezpośrednio z działki jak m.in. gałęzie lub chwasty oraz tych, które nie pochodzą z działki, a dodatkowo psują estetykę miejsca.
Na ROD nie wolno wyrzucać odpadów z roślin i odpadów komunalnych do ogrodowych pojemników na śmieci. Odpady, również te z roślin, nie mogą być spalane na terenie ogródków działkowych.
Przepisy rodzinnych ogródków działkowych regulują korzystanie z pojazdów osobowych mechanicznych. Na teren ROD nie wolno wjechać samochodem bez zgody walnego zebrania. Jest zakaz parkowania pojazdów poza wyznaczonym miejscem parkingowym. Samochodów na terenie ROD i parkingu nie wolno także myć ani naprawiać.
Czytaj także: Uważaj, co siejesz i sadzisz. Czego nie wolno uprawiać na działce ROD? Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?
ROD dba o spokój swoich działkowiczów, dlatego na terenie ogródków zabrania się używania ładunków wybuchowych, detonowania petard, polowania i strzelania z wszelkiej broni, również pneumatycznej.
Na teren rodzinnych ogródków działkowych nie wolno wprowadzać psów bez smyczy i kagańca. Koty i psy nie mogą być też trzymane na stałe na ROD.
W regulaminie ROD wspomina się także o zakazie budowania bram lub furtek w ogrodzeniu zewnętrznym. Nie wolno również sadzić lub wycinać krzewów i drzew, które znajdują się na terenie ogólnym rodzinnych ogródków. Ostatni przepis zabrania prowadzenia na działce uprawy, która miałaby charakter produkcyjny.
Przeczytaj również: Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz
Kary za łamanie przepisów w ROD
Karą za nagminne łamanie przepisów ROD może być nawet wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej. Jeśli mimo wcześniejszych pisemnych upomnień regulamin rodzinnych ogródków działkowych jest nieprzestrzegany, to działkowicz otrzymuje wypowiedzenie nie później niż na miesiąc naprzód. Decyzja od zarządu ROD przekazywana jest na koniec miesiąca.
Wypowiedzenie od zarządu ROD można otrzymać nie tylko za nieprzestrzeganie wcześniej wymienionych zakazów, ale także z dwóch innych powodów. Pierwszym z nich jest wybudowanie lub rozbudowanie obiektu, który znajduje się na ogródku działkowym. Drugą podstawą do wypowiedzenia umowy jest spóźnianie się z opłatami takimi jak m.in. opłata za utrzymanie działki.
Zobacz również:
Altana, szklarnia lub domek letniskowy. Sprawdź, co można postawić na działce rekreacyjnej 2023
Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Domowa metoda stosowana przez dziadka jest najlepsza
Jak rozpalić grilla bez podpałki? Domowe rozpałki do grilla – bezpieczne i naturalne
Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.