Spis treści:
Jak powstaje pellet ze słomy?
Pellet to doskonała alternatywa dla paliw stałych, gdyż zapewnia skuteczne i ekonomiczne ogrzewanie, a dodatkowo jest bardziej przyjazny dla środowiska. Najpopularniejszym rodzajem tego opału, który możemy spotkać na polskim rynku, jest pellet drzewny. Jest on wytwarzany z odpadów tartacznych, czyli trocin, zrębków i wiórów. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się pellet ze słomy. Czy wspomniane paliwo rzeczywiście jest warte naszej uwagi? Proces produkcji tego pelletu zaczyna się od zbioru i przygotowania słomy – powinna ona być odpowiednio wysuszona i rozdrobniona na drobne kawałki. Następnie poddaje się je działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia (służy do tego specjalna maszyna zwana peleciarką). Po kilku minutach powstają małe, zwarte granulki o średnicy 6-8 mm. Po wyprodukowaniu pellet musi zostać odpowiednio schłodzony, aby mógł uzyskać swoją wytrzymałość.
Pellet ze słomy nie zawiera żadnych sztucznych dodatków czy substancji wiążących. Powstaje on z pozostałości po roślinach uprawnych takich jak różnego rodzaju zboża (np. pszenica, rzepak lub jęczmień). Proces produkcji pelletu ze słomy zachodzi w temperaturze ok. 90 st. C. Wysoka temperatura zapobiega namnażaniu grzybów i drobnoustrojów, co sprawia, że paliwo staje się jeszcze bardziej ekonomiczne. Szacuje się, że w Polsce zbiera się około 25-30 ton słomy rocznie, dlatego wykorzystanie tego surowca do produkcji opału jest niemal nieograniczone.
Pellet słomiany powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem suchej słomy. Fot.mansum007/123RF.com
Przeczytaj również: Czy owies może zastąpić pellet? Zalety i wady palenia owsem
Zalety i wady pelletu ze słomy
Ogrzewanie pelletem ze słomy niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno ekologicznych, jak i ekonomicznych. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
- Odnawialne biopaliwo – pellet ze słomy to w pełni odnawialny surowiec, który powstaje w wyniku przerobienia odpadów rolniczych.
- Brak dodatków chemicznych – wytwarzany jest z naturalnego surowca, pozbawiony jest zanieczyszczeń oraz dodatków chemicznych.
- Niska emisja CO2 – spalanie pelletu ze słomy jest stosunkowo przyjazne dla środowiska, ponieważ emituje mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne paliwa stałe.
- Niewielka ilość popiołu – w czasie spalania tego paliwa powstaje niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać jako nawóz do ogródka.
- Przystępna cena – produkcja tego rodzaju pelletu jest tańsza niż wydobycie tradycyjnych paliw, co przekłada się na mniejsze wydatki na ogrzewanie.
- Łatwość transportu i przechowywania – pellet ze słomy, jak również inne rodzaje, zazwyczaj pakowany jest w worki, co ułatwia transport i przechowywanie paliwa. Ponadto zajmuje mniej miejsca niż paliwa stałe (np. węgiel).
Pellet ze słomy ma niższą jakość opałową niż pellet drzewny. Fot.Boris Yatsenko/CanvaPro
Mimo licznych zalet pellet ze słomy ma również swoje wady. Choć jego wartość opałowa jest dosyć wysoka, spalanie tego surowca jest mniej efektywne niż w przypadku tradycyjnych paliw kopalnych. Pellet ze słomy szybko się spala, co wiąże się z koniecznością częstszego doładowywania kotła. Oprócz tego ma on skłonność do szybkiego wchłaniania wilgoci, a to z kolei może powodować problemy z przechowywaniem opału. Ważne jest, aby trzymać pellet w suchym i chłodnym miejscu (należy go chronić przed wilgocią, co zmniejsza ryzyko powstawania pleśni). Warto też mieć na uwadze, że nie każdy piec jest przystosowany do spalania pelletu ze słomy.
Pellet ze słomy a pellet drzewny
Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w pellet ze słomy. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jego kaloryczność oscyluje w przedziale 14-17 MJ/kg. To oznacza, że pellet ze słomy ma niższą wartość opałową niż pellet drzewny, a to z kolei może wpłynąć na efektywność systemu ogrzewania. Mimo to na korzyść ogrzewania pelletem ze słomy przemawia stosunkowo niska cena – za tonę słomianych granulek trzeba zapłacić około 800-900 zł, co jest nieco tańsze niż zakup pelletu drzewnego. Co więcej, można go również wykorzystać jako ściółkę dla zwierząt.
Pellet ze słomy nie jest jeszcze tak rozpowszechniony jak ten drzewny, dlatego niektórzy zastanawiają się nad samodzielną produkcją tego paliwa. Do tego celu potrzebna jest linia do produkcji pelletu. Niestety takie urządzenie wcale nie należy do najtańszych, gdyż może kosztować od kilkudziesięciu do nawet stu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Ci, którzy pragną zacząć produkować pellet ze słomy i sprzedawać go na tony powinni rozważyć zakup tego rodzaju maszyny. Podsumowując, proces produkcji pelletu ze słomy nie jest skomplikowany, ale wymaga odpowiedniego sprzętu oraz surowca. Dlatego, jeśli masz dostęp do dużych ilości słomy, warto zainwestować w peleciarkę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Na ile wystarcza tona pelletu? Sprawdzamy, co wpływa na jego zużycie
Dobre ceny pelletu na początku roku. Ile kosztuje pellet w styczniu 2025 r.?
Dofinansowanie do pieca na pellet. Komu przysługuje, gdzie złożyć wniosek?