Prawo i finanse

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, kiedy właściciel musi zwrócić ci wyższą kaucję

Każdy, kto chociaż raz miał okazję wynajmować mieszkanie, zapewne spotkał się z koniecznością uiszczenia opłaty, jaką jest kaucja. Ma ona na celu zabezpieczenie interesów wynajmującego, zwłaszcza w przypadku nieuregulowania płatności czy szkód powstałych w wyniku działań najemcy. Kiedy płaci się kaucję za wynajem mieszkania? Jaka powinna być jej wysokość oraz kiedy jest zwracana? Okazuje się, że w niektórych przypadkach właściciel musi zwrócić ci wyższą kaucję. Jak to jest możliwe?

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, kiedy właściciel musi zwrócić ci wyższą kaucję
Kaucja jest warunkiem zawarcia umowy najmu mieszkania. Fot.CanvaPro/Arkadiusz Ziolek/East News

Spis treści:

Kiedy płaci się kaucję za mieszkanie?

Kaucja to dodatkowa, jednorazowa opłata, uiszczana przez najemcę przy zawieraniu umowy najmu mieszkania. To nic innego jak zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości na wypadek nieuregulowanych płatności lub ewentualnych szkód (np. uszkodzenie ścian, podłogi czy mebli). Jest to również zabezpieczenie w sytuacji, gdy lokator chce wcześniej zerwać umowę najmu.

Z racji tego, że kaucja jest warunkiem zawarcia umowy najmu mieszkania, opłaca się ją przed lub w momencie podpisania tego dokumentu. W wielu przypadkach opłatę tę uiszcza się jednocześnie wraz z zapłatą pierwszego czynszu. Jeśli przy umowie najmu podpisujemy również osobną umowę kaucji, to powinny się w niej znaleźć dokładne informacje o terminie jej zapłaty. Według obowiązujących w Polsce przepisów kaucja jest zwrotna. To oznacza, że można ja odzyskać po upływie czasu trwania umowy najmu mieszkania (ale pod warunkiem, że nieruchomość jest oddana w stanie niepogorszonym).     

Przeczytaj również: Kto płaci za naprawę usterki w wynajmowanym mieszkaniu – właściciel czy najemca?

Ile może wynosić kaucja za mieszkanie?

Kaucja najczęściej jest równa miesięcznemu czynszowi za wynajem mieszkania. W przypadku, gdy nieruchomość jest świeżo wyremontowana, ma wysoki standard oraz znajdują się w niej drogie sprzęty AGD czy meble, kwoty te bywają wyższe. Warto też wiedzieć, że wysokość kaucji może podlegać negocjacji, gdyż jest to kwestia indywidualnych ustaleń pomiędzy wynajmującym i najemcą.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, wysokość kaucji nie może przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Natomiast w przypadku umowy najmu okazjonalnego albo najmu instytucjonalnego, opłata ta nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal.   

kaucja Kaucja zwykle jest równa jednemu miesięcznemu czynszowi najmu lokalu. Fot.Arkadiusz Ziolek/East News

Kiedy można stracić kaucję za wynajem mieszkania?

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o ochronie praw lokatorów, kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę. Jeśli nie doszło do szkód, a lokator nie ma żadnych zaległości w opłatach, właściciel ma obowiązek zwrócić opłatę w całości.

Kiedy można stracić kaucję za wynajem mieszkania? Właściciel ma prawo zachować kaucję lub jej część w przypadku szkód wyrządzonych przez najemcę (w granicach zdrowego rozsądku). Zgodnie z kodeksem cywilnym najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania lokalu. Aby uniknąć sporów w kwestii zwrotu kaucji, przed wynajmem mieszkania zaleca się podpisać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym należy odnotować, w jakim stanie był lokal w momencie podpisywania umowy. Warto w nim opisać wszystkie usterki, m.in. plamy na ścianach, niesprawny sprzęt, uszkodzone drzwi lub okna.

Oczywiście nie jest to jedyny przypadek. Właściciel mieszkania ma prawo nie zwrócić kaucji, jeśli osoba wynajmująca ma zaległości w płatnościach za czynsz lub opłatach za media (m.in. dostawy energii, gazy czy odbiór ścieków). Co więcej, podstawą do niewypłacania kaucji jest opuszczenie lokalu przed końcem umowy najmu, gdy najemca nie chce wywiązać się z warunków umowy. Właściciel mieszkania może też potrącić z kaucji w przypadku podnajmowania mieszkania lub jego części osobom trzecim (bez wiedzy właściciela).           

Kiedy właściciel musi zwrócić ci wyższą kaucję za mieszkanie?

Okazuje się, że są sytuacje, w których właściciel nieruchomości musi zwrócić ci wyższą kaucję. Jak to jest możliwe? Jeżeli w trakcie najmu mieszkania czynsz został podwyższony, wynajmujący powinien zwrócić lokatorowi kaucję w wysokości wyższej niż ta, którą wpłacaliśmy. Jak mówi art. 6 pkt. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie i o zmianie Kodeksu cywilnego „Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana”.  

@jak_zarzadzac_nieruch #najem #wynajem #najemca #wynajmujący #kaucja #pieniądze ♬ dźwięk oryginalny - jak zarzadzac nieruchomoscia

Oczywiście dotyczy to najmu lokalu mieszkalnego w celach mieszkaniowych. Jeśli jednak czynsz został zmniejszony lub pozostał na tym samym poziomie, kaucję zwraca się w takiej samej wysokości, w jakiej została pobrana.

Źródła: Ustawa o ochronie praw lokatorów, deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kupujesz mieszkanie lub dom? Sprawdź, co lepiej zapłacić - zadatek czy zaliczkę?

Oglądasz telewizję, ale nie chcesz płacić abonamentu? Znalazł się na to legalny sposób

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.