Rośliny domowe
Mimo największych starań i troski wkładanej w pielęgnację roślin doniczkowych znów widzisz, że coś jest z nimi nie tak? Suche liście, dziwnie pachnąca gleba, biały nalot pojawiają się niezależnie od pory roku. Co dolega roślinom? Rozpoznaj problem z pomocą naszego poradnika do terapii roślin doniczkowych.
Czytaj artykułGrudnik, nazywany również kaktusem bożonarodzeniowym, to jedna z najpiękniejszych roślin domowych. Jego niespotykaną urodę doceniamy zwłaszcza podczas zimowego kwitnienia. Niekiedy jednak grudnik wcale nie kwitnie lub gubi zawiązane pąki. Częstą przyczyną tego zjawiska jest podstawowy błąd w pielęgnacji, jaki nieświadomie popełnia wielu z nas. Podpowiadamy, dlaczego grudnik nie chce kwitnąć i jak temu zaradzić.
Czytaj artykułGolteria w doniczce może pięknie ozdobić mieszkanie na święta. Jej duże, czerwone owoce wpisują się w bożonarodzeniowy klimat i będzie świetną podstawą do stroików. Należy jednak pamiętać, że krzewinka naturalnie rośnie w ogrodzie, dlatego trzeba o nią szczególnie dbać. Jak uprawiać golterię w doniczce? Pielęgnacja jest naprawdę istotna.
Czytaj artykułW trakcie wzrostu rośliny doniczkowe rozwijają system korzeniowy i zużywają składniki odżywcze znajdujące się w ziemi. Aby zachowały dobrą kondycję, często niezbędne jest ich przesadzenie do nowego podłoża oraz większego pojemnika. Choć to istotny zabieg pielęgnacyjny są sytuacje, kiedy należy się z nim wstrzymać. O jakich okolicznościach mowa? Czy można przesadzać rośliny doniczkowe zimą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Czytaj artykułArdizja w sklepach ogrodniczych dostępna jest najczęściej w grudniu, przed Bożym Narodzeniem. Jej czerwone owoce, podobnie jak u golterii, są wtedy piękną ozdobą i często rośliny te wykorzystuje się w świątecznych dekoracjach. Jak pielęgnować ardizję, aby przez długi czas prezentowała się wspaniale?
Czytaj artykułSkrzydłokwiat zazwyczaj kwitnie od wiosny do jesieni, choć przy sprzyjających warunkach może zachwycać swymi białymi kwiatami nawet zimą. Aby tak się stało, o tej porze roku o roślinę musimy w szczególny sposób zadbać oraz zapewnić jej umiarkowane nawożenie. Jak pielęgnować skrzydłokwiat zimą i czym go odżywiać? Oto garść praktycznych wskazówek.
Czytaj artykułNadmierna wilgoć w domu i pleśń, która rozwija się w jej konsekwencji, to poważne problemy. Grzyb na ścianach nie tylko szpeci wnętrze, ale przede wszystkim jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Jak sobie radzić z tym kłopotem? Przede wszystkim trzeba znaleźć jego przyczynę. Dodatkowo możesz wstawić do pomieszczeń rośliny, które pochłaniają pleśń i wilgoć. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej?
Czytaj artykułPieniążek, czyli Pilea peperomioides, zdobył serca wielu miłośników roślin. Jego okrągłe, soczyście zielone liście sprawiają, że stanowi najpiękniejszą ozdobę wnętrza, a przy tym jest łatwy w pielęgnacji. Również odmładzanie i rozmnażanie pieniążka w domowym zaciszu jest banalnie proste – poradzą sobie z nimi nawet początkujący. Podpowiadamy, jak pozyskać młode sadzonki pilei w kilku krokach.
Czytaj artykułMonstera od kilku jest niezwykle modną rośliną, dlatego znalazła miejsce w wielu domach. Nie jest bardzo wymagająca w uprawie, nie potrzebuje również zapewnienia jej szczególnych warunków czy stanowiska. Jednak niekiedy traci dobry wygląd – na przykład mogą się na niej pojawić czarne plamy. Co to oznacza i czy należy obcinać uszkodzone liście?
Czytaj artykułIglaki najczęściej kojarzą się z roślinami ozdabiającymi ogród. Mało kto wie, że istnieją gatunki, które da się również uprawiać w domu. To między innymi araukaria wyniosła. Na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji tego iglaka, jak wybrać odpowiednie stanowisko i czy trzeba ją często nawozić? Odpowiadamy.
Czytaj artykułOplątwa to wyjątkowa roślina, ponieważ do życia nie potrzebuje ziemi, a wilgoci i cząstek organicznych z powietrza. Jest epifitem przypominającym sukulent. Swoim wyglądem wpasuje się zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Sprawdź tajniki jej uprawy.
Czytaj artykułStarasz się, jak umiesz. Pielęgnujesz je w każdej wolnej chwili, te jednak nie odpłacają się kolorowymi kwiatami. Dlaczego fiołek afrykański nie chce kwitnąć? Przyczyną może być brak nawozu. Sięgnij po genialny patent na natychmiastowe odżywienie rośliny. Oto tonik mocy z jednego składnika, po którym fiołek obsypią pąki.
Czytaj artykułSansewieria należy do tak zwanych "żelaznych” roślin, czyli takich, które są bardzo odporne. Wężownica, język teściowej, ośle uszy czy szable, to potoczne nazwy tego sukulenta. Wszystkie odnoszą się do jego mieczowatych liści. Jak inne rośliny tropikalne, wężownica rzadko kwitnie w warunkach domowych. Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła swoimi obłędnie pachnącymi kwiatami? Sposób jest nieoczywisty.
Czytaj artykułRośliny doniczkowe w okresie zimowego wyciszenia są bardziej narażone na ataki szkodników, brak światła czy stres termiczny. Wzmocnij swoje kwiaty naturalnie. Przeczytaj nasz krótki poradnik, jak zrobić odżywkę, która da siłę kwiatom doniczkowym na całą zimę.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 65
- Następna