Rośliny domowe

Bajkowy kwiat o niewielkich wymaganiach. Ozdobi dom i taras

Krasnokwiat Katarzyny to jeden z najpiękniejszych gatunków krasnokwiatów, a przy tym stosunkowo łatwy w uprawie. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować tę roślinę o charakterystycznej koralowo-czerwonej barwie kwiatów.

Bajkowy kwiat o niewielkich wymaganiach. Ozdobi dom i taras
Krasnokwiat Katarzyny posiada efektowne kwiaty, które po przekwitnięciu zamieniają się w zielonkawe kulki. Fot.123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Krasnokwiat Katarzyny – co to za roślina?

Krasnokwiat Katarzyny to piękna doniczkowa roślina należąca do rodziny amarylkowatych. Pochodzi z Afryki Południowej. Jest to niezwykła roślina o jaskrawoczerwonej barwie kwiatów, które są zebrane w kwiatostany w kształcie kuli. Setki pręcików wyrastają daleko poza kwiat, tworząc niezwykły widok.

Kwitnienie przypada latem, po czym miejsce kwiatów zajmują zielonkawe owoce, wielkością przypominające porzeczkę, które po dojrzeniu stają się pomarańczowe lub czerwone. Co ciekawe, gdy owoce dotkną do ziemi, nasiona od razu wypuszczają korzenie. To pomaga roślinom przetrwać w niesprzyjających warunkach i wydać jak najwięcej potomstwa.   

Krasnokwiat Katarzyny osiąga wysokość ok. 50-60 cm. Mocny pęd kwiatowy i liście wyrastają z okrągłej cebuli. Pokrój rośliny jest wyprostowany i luźny. Liście są błyszczące, lancetowate, lekko pofalowane po brzegach o długości ok. 30-40 cm i szerokości ok. 10 cm. Krasnokwiat ma najpiękniejsze liście od wiosny do jesieni. W okresie zimowym zasychają częściowo lub nawet całkowicie.   

Przeczytaj również: Oto najpiękniejsze rośliny o ozdobnych owocach. Jak o nie dbać?

Najpopularniejsze odmiany krasnokwiatów

Obecnie znanych jest około 80 gatunków krasnokwiatów, ale najpopularniejsze są dwa z nich:

  • krasnokwiat Katarzyny 
  • krasnokwiat białokwiatowy

Ze względu na podobnie brzmiące nazwy często są mylone ze sobą. Jednak różnice w wyglądzie tych roślin są dosyć znaczące. Krasnokwiat białokwiatowy ma znacznie szersze i grubsze liście, lekko owłosione na brzegach. Swoim kształtem przypominają liście falenopsisów. Krasnokwiat białokwiatowy wypuszcza długie łodygi, na końcu których pojawiają się kwiatostany. Atrakcyjności kwiatom dodają liczne cieniutkie, białe pręciki, zakończone żółtopomarańczowymi pylnikami.

Pielęgnacja krasnokwiatu Katarzyny

Krasnokwiat Katarzyny jest rośliną łatwą w uprawie. Szczególnie polecana dla osób, które nie mają czasu dla rośli domowych. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi pielęgnacyjne przy tych roślinach należy zawsze wykonywać w rękawiczkach, ponieważ zawierają w swoich tkankach substancje toksyczne, m.in. alkaloidy, które mogą podrażnić skórę.    

Krasnokwiat Katarzyny — stanowisko

Krasnokwiat Katarzyny nie jest odporny na mróz. W Polskim klimacie nadaje się do uprawy w ciepłych pomieszczeniach o temperaturze 18-22 st. C. Roślina preferuje miejsce ciepłe i widne, jednakże pozbawione bezpośredniego padania promieni słonecznych. Lato może spędzać zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz, np. na balkonie, tarasie czy ogrodzie. Zimę krasnokwiat powinien spędzać w jasnym i chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 12-14 st. C. Dostęp światła w czasie zimowania jest szczególnie ważny, ponieważ roślina zachowuje swoje liście przez cały rok.

Krasnokwiat Katarzyny — podłoże

Wymaga ziemi żyznej, przepuszczalnej oraz próchniczej. Konieczny jest drenaż na dnie doniczki, ponieważ woda zalegająca w pobliżu cebuli może powodować jej gnicie. Ponadto bardzo dobrze rośnie w mieszance uniwersalnej ziemi z dodatkiem piasku.  

Krasnokwiat Katarzyny — podlewanie i nawożenie

W okresie wegetacyjnym, od marca do października, potrzebuje systematycznego, ale umiarkowanego podlewania (co tydzień). Jesienią roślinie trzeba zapewnić okres spoczynku (listopad-luty). Od października należy ograniczyć podlewanie krasnokwiatu Katarzyny, nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia podłoża. Najczęściej dokarmia się rośliny w okresie kwitnięcia, stosując płynny nawóz o niskiej koncentracji.  

Przeczytaj również: 11 naturalnych nawozów dla roślin domowych. Jak zrobić eko nawóz?

Krasnokwiat Katarzyny — przesadzanie

Krasnokwiat Katarzyny źle znosi przesadzanie, dlatego należy przeprowadzać go jedynie w ostateczności, co 2-4 lata, z zachowaniem dużej ostrożności. Przesadzanie rośliny najlepiej wykonać wiosną i przy okazji odjąć cebule przybyszowe. Optymalne podłoże stanowi mieszankę ziemi liściowej, torfu i piasku.  Prawidłowo posadzona cebula rośliny powinna wystawać ok. 1/3 nad powierzchnią podłoża. Najlepiej, gdy średnica doniczki jest dwa razy większa od średnicy cebuli.

Krasnokwiat Katarzyny — rozmnażanie

Roślina może być rozmnożona zarówno poprzez siew, jak i podział małych cebulek przybyszowych, pozyskiwanych podczas przesadzanie. Krasnokwiat dobrze zawiązuje nasiona, które po dojrzeniu i usunięciu mięsistej otoczki nadają się do siewu. Wysiewamy je do piaszczystej gleby pod koniec marca. Po pojawieniu się 2-3 listków należy przesadzić do pojedynczych doniczek do z żyzną ziemią. Młode rośliny najlepiej trzymać cały rok w ciepłym pomieszczeniu. Decydując się na rozmnażanie krasnokwiatów Katarzyny, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ młode rośliny zakwitają po ok. 3-4 latach.   

Krasnokwiat Katarzyny: Choroby i szkodniki

Krasnokwiat Katarzyny jest odporny na choroby. Ze szkodników utrapieniem mogą być jedynie wełnowce. Roślinę można zniszczyć nadmiernym polewaniem, zwłaszcza zimą, gdy nadmiar wody powoduje gnicie korzeni.

Krasnokwiat Katarzyny: Ciekawostka

Istnieje również teoria pochodzenia nazwy rośliny. W powszechnej opinii imię Katarzyna w nazwie tego krasnokwiatu upamiętnia Katharinę Saunders (1824-1901). Południowoafrykańska ilustratorka botaniczna, urodzona w Wielkiej Brytanii często rysowała kwiaty, zwłaszcza krasnokwiaty, które pochodzą z Afryki.

Rośliny, które oczyszczają dla nas wodę na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Bajkowy kwiat o niewielkich wymaganiach. Ozdobi dom i taras"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.