Spis treści:
- Dlaczego dracena gubi liście – najczęstsze powody
- Jak dbać o dracenę w zimie?
- Co robić, żeby dracena wypuściła liście?
Dlaczego dracena gubi liście – najczęstsze powody
Dracena pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów Afryki, Azji oraz Wysp Kanaryjskich, gdzie rośnie w ciepłym i wilgotnym środowisku. Decyduje to o jej specyficznych wymaganiach, które powinny być zbliżone do naturalnych. Najczęstszym powodem, przez który dracena gubi liście, jest niewłaściwe podlewanie. Ta roślina nie lubi nadmiaru wody. Przelanie może prowadzić do gnicia korzeni i opadania liści. Z kolei zbyt mała ilość wody może powodować, że liście będą suche i zwinięte.
Pochodząca z tropików dracena źle znosi zbyt suche powietrze. Jest to częsty problem w naszych mieszkaniach w okresie grzewczym. Kolejnym powodem, dla którego dracena gubi liście, jest brak światła. W zimie dni są krótsze, a dostęp do naturalnego światła ograniczony. Przenieś ją koniecznie w miejsce, gdzie będzie miała większy dostęp do promieni słonecznych.
Dracena nie toleruje przeciągów ani chłodu. Temperatura poniżej 15°C może być dla niej stresująca, co prowadzi do gubienia liści. Najlepiej zapewnić jej około 18-25 stopni Celsjusza. W tropikach rośliny rosną w wielkiej gęstwinie, dlatego problemem dla draceny może być zbyt duża doniczka. Ta roślina woli, kiedy jest ciaśniej. Trzeba pamiętać, że liście draceny mają określoną żywotność. Gubienie starszych, dolnych liści jest naturalnym procesem i nie zawsze musi budzić niepokój.
Dracena może gubić liście z powodu przelania lub zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Fot. keleny/123RF.com
Jak dbać o dracenę w zimie?
Zima to dla roślin czas szczególnej troski, większość z nich zapada wtedy w stan spoczynku. Dotyczy to również draceny, która zimą ma wyjątkowe wymagania pielęgnacyjne. Aby przetrwała czas spoczynku w dobrej kondycji, należy zadbać o kilka kluczowych aspektów jej pielęgnacji:
- Ogranicz podlewanie
W zimie dracena potrzebuje mniej wody niż latem. Podlewaj ją dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Unikaj nadmiaru wody w podstawce. Dracena należy do tych roślin, którym niezbędny jest drenaż.
- Zapewnij wilgotne powietrze
Aby zapobiec przesuszeniu, możesz regularnie zraszać liście draceny lub ustawić w pobliżu nawilżacz powietrza. Innym sposobem jest postawienie doniczki na podstawce wypełnionej wilgotnymi kamykami. To wprowadzi w powietrze wilgotność odpowiadającą warunkom tropikalnym.
- Zadbaj o światło
Postaw roślinę w jasnym miejscu, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia. Jeśli masz taką możliwość, możesz skorzystać z lamp do doświetlania roślin.
Zimą roślina ma mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Fot. yanik88/123RF.com
- Zapewnij odpowiednią temperaturę
Utrzymuj temperaturę w pomieszczeniu w zakresie 18-24°C. Unikaj przeciągów i ustawiania rośliny w pobliżu kaloryferów lub w okolicach nieszczelnych bądź często otwieranych okien.
- Zrezygnuj z nawożenia
W okresie zimowym całkowicie wstrzymaj nawożenie. Roślina w tym czasie przechodzi w stan spoczynku i nie potrzebuje dodatkowych składników odżywczych. Mogłyby one pobudzić ją do wypuszczania nowych pędów, co nie sprzyja regeneracji.
Jeśli zadbasz w ten sposób zimą o dracenę, wiosną odwdzięczy się nowymi przyrostami swoich podłużnych liści.
Co robić, żeby dracena wypuściła liście?
Jeśli twoja dracena straciła liście, możesz podjąć kilka kroków, by pomóc jej się zregenerować. Przede wszystkim przytnij roślinę. Skrócenie głównego pędu może pobudzić dracenę do wypuszczenia nowych odrostów. Użyj ostrego i zdezynfekowanego narzędzia, by uniknąć infekcji.
Aby dracena wypuściła liście, wyjmij ją z doniczki i sprawdź stan korzeni. Usuń gnijące lub uszkodzone fragmenty, a następnie przesadź roślinę do świeżego podłoża. Możesz przesadzić ją do nieco większej doniczki. Przenieś dracenę w miejsce z lepszym oświetleniem. Pamiętaj jednak, by nie narażać jej na zbyt intensywne promienie słoneczne.
Aby roślina się zregenerowała, stwórz jej warunki przypominające naturalne środowisko. Zadbaj o wilgotne powietrze i temperaturę w granicach 20°C. Możesz też przecierać liście rośliny, ponieważ zalegający na nich kurz utrudnia procesy fotosyntezy. Przede wszystkim jednak uzbrój się w cierpliwość, ponieważ regeneracja draceny może potrwać kilka miesięcy. Jest to proces powolny i stopniowy, ale odpowiednia pielęgnacja z czasem przyniesie efekty.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przynosi do domu szczęście i dobrobyt. Jak pielęgnować drzewko laurowe zimą?
Co zrobić, gdy zamiokulkas ma żółte liście? Tylko ten zabieg uratuje marniejący kwiat
Urosną w najciemniejszym kącie domu. Najpiękniejsze rośliny cieniolubne