Rośliny domowe

Draceny - rozmnażanie i najlepsza pielęgnacja

Warunki uprawowe wszystkich odmian dracen są podobne. Preferują stanowiska jasne lub półcieniste, lepiej chronić je przed palącym słońcem.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Podłoże, w którym sadzimy draceny, powinno być próchniczne i przepuszczalne, może być to mieszanka przeznaczona do palm. Ważny jest drenaż. Rośliny młode zaleca się przesadzać co rok, a starsze co 2-3 lata.

W sklepach możemy nabyć mniejsze lub większe okazy. Duże rośliny najczęściej umieszcza się w większych donicach na podłodze. Są wystarczająco efektowne, aby mogły rosnąć samodzielnie. Dracena nie znosi zalewania korzeni. Podlewa się ją dość obficie, ale dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Nadmiar wody usuwamy. Od marca do września, mniej więcej co 2 tygodnie, dracenę warto zasilać nawozem lub odżywką do roślin o ozdobnych liściach. Jeżeli wyrastające młode liście są małe oraz zniekształcone, może to oznaczać, że roślinie brakuje składników pokarmowych. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przecieranie zakurzonych liści. Draceny lubią też systematyczne zraszanie.

Zobacz film naszego eksperta:

Dracenę o niezbyt efektownym wyglądzie można przeznaczyć na sadzonki. W ten sposób ją odmłodzimy i rozmnożymy. Można odciąć sadzonkę wierzchołkową, a długi pęd przeznaczyć na dodatkowe sadzonki pędowe.

Odcinamy pęd i dzielimy na kilka odcinków, nie krótszych niż 10 cm. Z sadzonki wierzchołkowej usuwamy dolne liście, zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w podłożu do roślin zielonych lub palm. Każdy z fragmentów pnia zanurzamy w ukorzeniaczu i strząsamy jego nadmiar. Sadzonki umieszczamy w doniczkach z podłożem do roślin zielonych. Całość można przykryć folią, tak aby nie dotykała wierzchołków sadzonek. W folii muszą być otwory. Ustawiamy doniczkę lub doniczki w takim miejscu, aby nimi nie ruszać i ich nie przestawiać, żeby nie uszkodzić formujących się korzeni. Po ok. 3-4 tygodniach na sadzonkach powinny pojawić się młode liście.

Żółknięcie liści draceny może być spowodowane niedostatkiem światła. Należy wtedy je usunąć i przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce.

Brunatnienie końców liści ma miejsce w razie wysuszenia bryły korzeniowej, przeciągu lub niskiej wilgotności powietrza.

Brązowe plamy na liściach z szarym nalotem mogą oznaczać choroby grzybowe. Trzeba wtedy zwrócić uwagę na częstotliwość podlewania i zastosować środki grzybobójcze.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Draceny - rozmnażanie i najlepsza pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.