Rośliny domowe

Jodyna do roślin doniczkowych. Jak zrobić nawóz, który stawia roślinę na nogi?

Jodyna to znany środek dezynfekujący, który możemy kupić w aptekach już za kilka złotych. Nie wszyscy wiedzą, że można z niej przygotować wzmacniający nawóz do roślin, który zwiększy ich odporność i zwalczy wiele chorób. Jakie właściwości ma jodyna i jak ją stosować? Jak przygotować nawóz z jodyny?

Jodyna do roślin doniczkowych. Jak zrobić nawóz, który stawia roślinę na nogi?
Zobacz, jak stosować nawóz z jodyny i dlaczego warto. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie właściwości ma jodyna?

Jodyna znana jest przede wszystkim ze swojego odkażającego działania. To ciemnożółta, brunatna substancja, będąca roztworem jodu w alkoholu etylowym o stężeniu 90 proc. z dodatkiem jodku potasu, służącym jako środek stabilizujący. Jakie są właściwości jodyny?

  • Działa odkażająco, antywirusowo i przeciwgrzybiczo.

  • Można jej używać odkażająco przy otarciach czy drobnych ranach, jednak nie powinno się nią przemywać otwartej rany, a jedynie miejsca przy niej.

  • Wykorzystuje się ją do leczenia grzybicy skóry.

  • W medycynie naturalnej wykorzystuje się jodynę do leczenia niedoczynności tarczycy.

Jodynę wykorzystywano dawniej w kosmetyce. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ma ona zastosowanie także w ogrodzie. Można z niej przygotować opryski, zmniejszające ryzyko wystąpienia chorób roślin. Może też zadziałać wzmacniająco, jeśli rozcieńczymy ją wodą we właściwych proporcjach i takim roztworem podlejemy kwiaty. Z jodyny można również przygotować nawóz do osłabionych roślin doniczkowych.

Jodyna – zastosowanie w ogrodzie

Jodyna w ogrodzie nie tylko eliminuje szkodliwe grzyby i bakterie, ale też chroni korzenie i wspomaga fotosyntezę. W związku z tym zwiększa plony. Przyspiesza także wzrost roślin. Do czego stosować jodynę w ogrodzie? Popularnością cieszy się między innymi oprysk z jodyny na pomidory i na ogórki.

W przypadku ogórków pomoże pozbyć się groźnego szkodnika – mączniaka prawdziwego. Atakuje on także porzeczki, pomidory, dynie, agrest, berberys, chryzantemy, piwonie i róże. Wszystkie te rośliny również można zabezpieczyć, stosując opryski z jodyny. Z kolei w przypadku pomidorów oprysk zmniejsza także ryzyko zarażenia groźnym grzybem Phytophthora. Kiedy i jak stosować jodynę w ogrodzie?

  • Jodyna na pomidory: Wystarczy zmieszać 15 kropli jodyny, 10 litrów wody i 1 litr odtłuszczonego mleka. Pomidory pryskamy 2-3 razy, zachowując każdorazowo odstęp 2 tygodni między kolejnymi dawkami.

  • Jodyna na ogórki: Mieszamy 9 litrów wody, 1 litr mleka, 1 łyżkę mydła w płynie i 1 ml jodyny. Gotową mieszanką opryskujemy zakażone rośliny, powtarzając oprysk co 2 tygodnie aż do ustąpienia objawów.

Jodyna przyspiesza też pączkowanie i zawiązywanie owoców. Może być stosowana jako nawóz do papryki, truskawek czy kapusty. Stosuje się ją wówczas raz na 3-4 tygodnie. Jak przygotować taki nawóz z jodyny? Wystarczy dodać 40 kropli do 10 litrów wody i stosować ½ litra gotowego roztworu na każdą roślinę.

jodyna zastosowanie Jodyna w ogrodzie pomoże zwalczyć szkodniki i typowe choroby roślin, a także przyspieszy zawiązywanie się pąków. Fot.123RF.com

Nawóz z jodyny do roślin doniczkowych – działanie

Roztwór jodyny może wzmocnić osłabione rośliny doniczkowe. Należy jednak bardzo uważać, by gotowy płyn nie miał kontaktu z częściami naziemnymi roślin. Roztwór jodyny może bowiem poparzyć liście czy łodygi. Wlewajmy go możliwie jak najbliżej ścianek doniczki. Taki nawóz nie tylko przywróci roślinom witalność, ale może też przyspieszyć ich wzrost.

Jodyna zabezpieczy korzenie przed gniciem, a także ochroni rośliny przed rozwojem grzybów, pleśni czy bakterii. Można ją również wykorzystać do leczenia chorób, które zostały przez nie wywołane.

Jak zrobić nawóz z jodyny do roślin doniczkowych?

Poprawne zastosowanie jodyny do roślin doniczkowych jest kluczowe, by zadziałała właściwie. Zbyt duża ilość jodyny może im zaszkodzić – zwłaszcza dotyczy to roślin małych i delikatnych. Jak sporządzić mieszankę z jodyną do podlewania kwiatów? Wystarczy wymieszać 40 kropli jodyny z 10 litrami wody.

Jak stosować nawóz z jodyny? Stosując roztwór jodyny do wzmacniania roślin doniczkowych, pamiętajmy, że ziemia w doniczce powinna być wilgotna. Można powtarzać nawożenie co 3-4 tygodnie. Wystarczy ½ litra mieszanki na każdą roślinę.

Przeczytaj również: 

Popularny domowy nawóz może zaszkodzić roślinom. Jak właściwie stosować nawóz z kawy?

Jak wzmocnić rośliny doniczkowe i pobudzić je do wzrostu? Wsyp łyżkę kuchennego produktu do ziemi

Domowy nawóz z drożdży do kwiatów doniczkowych. Uważaj, nie wszystkie możesz podlewać

"Na zdrowie": Czosnek - superfood. Nadaje smak potrawom i jest wyjątkowy zdrowy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.