Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Kalatea - roślina oczyszczająca powietrze. Jak ją uprawiać?

Rośliny domowe to zielone filtry. Kupując je w sklepach ogrodniczych, coraz częściej znajdziemy w doniczkach informację, który gatunek będzie szczególnie pomocny w oczyszczaniu powietrza naszych domów i mieszkań.

Kalatea - roślina oczyszczająca powietrze. Jak ją uprawiać?

Fot.123RF.com

Kalatea jest zaliczana do tej grupy roślin. Oprócz tego, że w ciągu dnia pochłania dwutlenek węgla i wydziela tlen, to również pomaga pozbyć się innych szkodliwych substancji, do których zaliczamy m.in. formaldehyd, ksylen, benzen, substancje smoliste, a także odchody roztoczy i promieniowanie elektromagnetyczne.

Roślina pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, z klimatu tropikalnego, z lasów deszczowych. Żeby dobrze czuła się w naszym domu, musimy o tym pamiętać i próbować stworzyć jej takie warunki uprawy, jakie ma w naturze.

Obejrzyj filmik naszego eksperta

Zarówno latem, jak i zimą roślina ta dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Najlepiej czuje się w ciepłych pomieszczeniach, gdzie termometry wskazują od 22-30 stopni Celsjusza. Kalatea nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, należy więc zapewnić jej miejsce jasne, ale ze światłem rozproszonym lub miejsce półcieniste. To, co sprawia najwięcej problemów podczas uprawy tej rośliny, to wilgotność powietrza. Musi być ona wysoka. Kalatea powinna być często zraszana, nawet codziennie. Zarówno powietrze w jej otoczeniu, jak i podłoże powinno być stale wilgotne. W przeciwnym wypadku na brzegach liści pojawiają się przesuszenia i plamy.

Rodzaj calathea liczy ok. 300 gatunków. Większość z nich uprawiana jest ze względu na bardzo dekoracyjne liście.

Kalatea „Flamestar” ma owalne liście, a uwagę przykuwa tworzący się na nich wzór. Jaśniejsze przebarwienia przypominają kształtem płomień. Kolor tych liści jest nieco jaśniejszy od innych gatunków.

Kalatea „Medallion” ma również owalne liście z ciekawym wzorem. Środek wypełniają białe pasma, ale brzeg pozostaje wyraźnie ciemnozielony. Spód liścia przybiera bordową barwę.

Kalatea „Ornata” jest wyjątkowa ze względu na kolor przebarwień liści. Różowe żyłki przepięknie kontrastują z ciemną zielenią.

Kalatea „Wavestar” ma łagodnie pofalowane, długie, wąskie liście, pokryte czerwono-brązowym meszkiem.


Fot.123RF.com

Polska nazwa kalatei to ostrzeszyn, a angielska nazwa to w tłumaczeniu „modląca się roślina”, ponieważ cechą charakterystyczną wszystkich odmian jest to, że na ogonkach liściowych mają tzw. poduszki stawowe, które pozwalają na szybkie zmiany położenia blaszki liściowej w stosunku do słońca. W dzień są one ułożone poziomo, a wieczorem ustawiają się pionowo, do góry, jak do modlitwy.

Kalatea może rosnąć w naszym mieszkaniu przez wiele lat. Jednak mniej więcej co 3 lata warto je odmłodzić, ponieważ stare okazy nie są już tak ładne, jak młode.

Ostrzeszyn jest byliną, więc przy okazji przesadzania można ją podzielić i w ten sposób przeprowadzić im kurację odmładzającą. Nawożenie tej rośliny powinno być umiarkowane, w czasie wegetacyjnym zaleca się stosowanie połowy dawki nawozu. Oprócz suchego powietrza kalatei mogą także zaszkodzić duże wahania temperatury i przeciągi. Jeżeli jednak zapewnimy im odpowiednie, ciepłe miejsce i wysoką wilgotność powietrza, z pewnością odwdzięczy się bujnym wzrostem pięknych liści.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.