Rośliny domowe

Kroton o kolorowych liściach. Roślina do domu i ogrodu

Kroton to wyjątkowa roślina o urzekających liściach, kształtach i barwach. Choć nie jest łatwy w uprawie, to coraz chętniej jest wykorzystywany jako ozdoba naszych mieszkań. Można go również uprawiać w ogrodzie, choć aukuba japońska rośnie wolniej (w dobrych warunkach dorasta do kilku metrów), pokojowe okazy są dużo mniejsze.

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Kroton – charakterystyka

Kroton pochodzi z gorących i wilgotnych rejonów tropikalnych. Do Europy trafił dopiero w XIX wieku i długo był traktowany jako roślina do oranżerii. Dzięki nowym odmianom kroton stał się rośliną całoroczną. Wśród krotonów wyróżniamy kroton domowy (Codiaeum) i kroton ogrodowy, czyli aukuba japońska (Aucuba japonica).

fot. Aukuba japońska / 123RF/PICSEL

Kroton do domu

W mieszkaniach uprawia się tylko kroton pstry (Codiaeum variegatum), którego polska nazwa trójskrzyn, odnosi się do trzech dominujących kolorów liści. Wśród dominujących kolorów możemy odnaleźć barwy: żółtą, pomarańczową, szkarłatną, purpurową lub brązową. Spotkać możemy również takie, na których dominuje tylko jeden kolor, np. biel lub zieleń. Dodatkowo liście posiadają różne wzory: plamki, smugi, kropki, obrzeżenia lub paski nerwów. Bywa, że młodsze liście wyglądają inaczej niż starsze.

Kroton - odmiany

Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele odmian tej rośliny, różniących się między sobą pokrojem pędów i kształtem liści. Nowe odmiany krotonów są bardziej wytrzymałe i lepiej przystosowane do warunków panujących w mieszkaniach, dlatego ich uprawa stała się łatwiejsza. Najpopularniejsze odmiany to: ‘Excellent’, ‘Petra’, ‘Tamara’, ‘Red Banana’, ‘Gold San’, ‘Nervia’.

Kroton - uprawa i wymagania

Kroton ma wysokie wymagania. Jeśli chodzi o uprawę, to dobrze jest wybrać dla niego stanowisko widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. W ciemniejszych miejscach liście tracą intensywne kolory, stają się mniejsze i bardziej zielone. Latem roślinie najbardziej odpowiada temperatura 20 – 25 st. C, zimą 18 – 20 st. C.

fot. Codiaeum / 123RF/PICSEL

Kroton — jaka ziemia pod uprawę?

Krotony są wrażliwe zarówno na przeschnięcie, jak i na zalanie podłoża dlatego ziemia do ich uprawy powinna być stale lekko wilgotna. Rośliny dobrze rosną w przepuszczalnym, lekko kwaśnym podłożu. Może to być ziemia uniwersalna z dodatkiem kwaśnego torfu.

Kroton pielęgnacja

Podlewanie krotonu

Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna. Kroton wymaga wilgotnego powietrza, dlatego warto go codziennie zraszać. Małą roślinę warto postawić na szerokiej podstawce wyłożonej keramzytem z wodą (najlepsza jest deszczówka lub woda przegotowana).

Nawożenie krotonu

Kroton warto zasilać przez cały sezon (co 2 tygodnie) roztworem nawozu wieloskładnikowego dla roślin o ozdobnych liściach. Można też zastosować nawozy długo działające.

Przesadzanie krotonu

Młode krotony przesadzamy co roku, starsze co 2 – 3 lata. Na dnie doniczki warto ułożyć warstwę drenażu. Kroton nie lubi zbyt dużej doniczki, dlatego najlepiej wybrać pojemnik o podobnej wielkości lub niewiele większy od poprzedniego. Podczas przesadzania ważniejsza jest wymiana zużytego podłoża na świeże, żyzne, próchnicze i przepuszczalne.

Odmładzanie krotonu

Gdy roślina utraci dolne liście, warto mocno ją przyciąć, najlepiej w lutym lub w marcu — wówczas wypuści młode pędy. Przy okazji odmładzania rośliny, można ją od razu rozmnożyć poprzez odcięcie wierzchołka pędu długości około 10 cm, który umieszczamy na 3 godziny w wodzie, a następnie dolny koniec sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i wkładamy do wilgotnego torfu zmieszanego z piaskiem. Roślina ukorzeni się po kilku tygodniach.

Uprawa krotonów zimą

Najgorszym okresem dla krotonów jest zima, gdy niedostatek światła oraz suche powietrze niszczą większość roślin. W tym wypadku kroton gubi liście i długo choruje. Kroton gubi liście również, gdy ma za chłodno, jest ustawiony w przeciągu lub jest narażony na duże wahania temperatury.

Aucuba japonica fot. Aucuba japonica / 123RF/PICSEL

Ogród – kroton

Kroton w ogrodzie to Aucuba japonica, która pochodzi z Dalekiego Wschodu. Krzew ten w swoim naturalnym siedlisku osiąga wysokość do 2,5 m. W Polsce nie przekracza zazwyczaj 1,5 m wysokości i dosyć wolno rośnie.

Kroton — kwitnienie

Ozdobę aukuby stanowią głównie liście. Kwiatki krotonu są fioletowe, zakwitają wczesną wiosną (na ogół w kwietniu), są drobne i raczej niepozorne. Aukuby należą do roślin rozdzielnopłciowych. Dlatego, jeśli chcemy, by owocowały, należy posadzić obok siebie okaz męski i żeński. Owoce aukuby zawiązują się późną wiosną i latem. W Polsce, z uwagi na krótki okres wegetacyjny, raczej nie dojrzewają. W krajach o cieplejszym klimacie pojawiają się na krzewach wczesną jesienią i zdobią je aż do wiosny.

Kroton odmiany

Aukuba japońska (Aucuba japonica) występuje w różnych odmianach. Najbardziej znane to ‘Dentata’ (o ciemnozielonych liściach) i ‘Crotonifolia’ (o zielonych w biało – żółte plamki). Liście obu odmian są lancetowate, skórzaste, często z ząbkowanymi brzegami. Bardzo popularna jest również odmiana ‘Variegata’ posiadająca liście grube i błyszczące, barwy ciemnozielonej, z licznymi żółtymi przebarwieniami oraz 'Golden King', czy 'Rozannie'. 

Kroton ogrodowy uprawa

Kroton ogrodowy wymagania – kroton lubi stanowiska półcieniste lub cieniste, zaciszne i osłonięte. Dobrze rośnie pod dużymi drzewami, znosi suszę, ale bardziej woli, kiedy jest regularnie podlewany. Służy mu ściółkowanie, np. korą sosnową (latem chroni ona system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem, a zimą przed zmarznięciem). Ziemia dla aukuby powinna być próchniczna, lekko kwaśna lub obojętna.

Kroton ogrodowy pielęgnacja

Cięcie aukuby

Kroton dobrze znosi cięcie. W ojczyźnie i w krajach o łagodniejszym klimacie krzewy te często stosowane są jako rośliny żywopłotowe. Cięcie wykonujemy wiosną, po ostatnich przymrozkach, ale przed pojawieniem się pędów.

Aukuba zimą

Z powodzeniem roślinę tę można sadzić w cieplejszych rejonach naszego kraju (np. na wybrzeżu, Ziemi Lubuskiej, nizinach Dolnego Śląska, Opolszczyźnie). Roślinę warto jednak, na zimę, zabezpieczyć agrowłókniną. Najbardziej szkodliwa jest dla niej zimowa susza, dlatego w czasie odwilży aukubę należy podlewać.

Uwaga, każdy kroton trujący!

Krotony mają w swych tkankach trujący, biały sok. Spożycie nawet niewielkiego kawałka rośliny powoduje wymioty i biegunkę, a w zetknięciu ze skórą, może powodować miejscowe podrażnienia. W przypadku dostania się soku do oka trzeba przemyć je dużą ilością letniej wody, a następnie udać się do okulisty. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy używać rękawiczek. Jeśli w domu są małe dzieci, postawmy doniczki w niedostępnych miejscach, najlepiej na najwyższych półkach.

src: KROTON uprawa, pielęgnacja. Dlaczego kroton ZRZUCA gubi LIŚCIE?; Youtube.com, kanał: Make Your Life Greener

Kroton – cena

Sadzonkę krotonu domowego wysokości około 25 – 35 cm możemy już kupić za ok. 20 – 40 zł. Sadzonki wyższe (40 cm) kosztują ok. 45 zł. Można też zakupić zestaw 4 roślin za 80 zł. Jeśli chodzi o kroton ogrodowy, to sadzonka w pojemniku 1 – 2l, to koszt ok. 25 zł. Za egzemplarz już dorosły, o pięknie wykształconej koronie, wysokości 1 – 1,2 m musimy zapłacić ok. 250 – 300 zł, a za jeszcze wyższe (ok. 2 m) nawet ok. 1000 zł.

Redakcja Deccoria.pl 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kroton o kolorowych liściach. Roślina do domu i ogrodu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.