Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Kwiat pieniążek - niepozorny kwiat doniczkowy - stał się ostatnio bardzo popularny. Dawniej można go było zobaczyć na szkolnym lub babcinym parapecie, teraz triumfalnie powraca. Na co uważać podczas uprawy pieniążka? Poznaj zasady prawidłowej pielęgnacji pilei.

Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?
Czego nie lubi kwiat pieniążek? Fot. 123RF.com/ohiotropics.com

Spis treści:

Kwiat pieniążek — charakterystyka

Pieniążek (Pilea), zwany po angielsku chinese money plant lub missionary plant, to roślina, która pochodzi z Chin i Wietnamu, jest daleką kuzynką pokrzywy. Posiada charakterystyczne, zielone, błyszczące, okrągłe liście, które przypominają monety.

Pilea występuje w ponad 600 gatunkach. Choć większość z nich to gatunki tropikalne, roślina ma swoją reprezentację także w Polsce. Wśród rodzimych hodowców króluje odmiana Pilea peperomioides – roślina o zielonych i okrągłych liściach umieszczonych na długich, cienkich łodyżkach, która ze względu na niewielki rozmiar idealnie sprawdza się w małych pomieszczeniach.  

Dużym zainteresowaniem fanów roślin zielonych cieszą się również odmiany pieniążka takie jak: 

  • „Minina” – odmiana pilei Kadiera (Pilea cadierei), zwanej też łaciatą, z liśćmi w srebrzyste plamki; 
  • „Moon valley” – odmiana pilei błyszczącej (Pilea involucrata) z charakterystycznie pofałdowaną fakturą liści; 
  • „Silver Tree” – odmiana pilei peruwiańskiej (Pilea spruceana) o liściach ozdobionych srebrzystym pasem wzdłuż głównego nerwu. 

Potoczna nazwa rośliny pochodzi od okrągłych listków. Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Oto najważniejsze zasady uprawy drzewka bonsai w domu. Liście przestaną usychać i opadać

Kwiat pieniążek — uprawa

Zastanawiasz się, jak pielęgnować kwiat pieniążek? Czego nie lubi pieniążek? Na szczęście nie jest to zbyt wymagająca roślina i każdy, nawet początkujący hodowca roślin poradzi sobie z jej uprawą. Poniżej przedstawiamy podstawowe warunki, które warto spełnić, aby pilea zdrowo rosła i prawidłowo się rozwijała:

  • Temperatura

Pieniążek najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej (20–24°C). Zimą natomiast warto przenieść go w chłodniejsze miejsce. Ważne jest, aby pilea nie stała w przeciągu – wyziębiona traci liście.

  • Stanowisko

Roślina preferuje jasne stanowisko o rozproszonym świetle słonecznym. Należy pamiętać, że pieniążek nie może długo stać w pełnym słońcu, ponieważ grozi to popaleniem jego delikatnych liści. Dlatego nie powinno się umieszczać go na parapetach w pomieszczeniach wychodzących na południe, zwłaszcza w okresie letnim, gdy promieniowanie słoneczne jest bardzo intensywne. Można natomiast umieszczać go w pobliżu okna, lecz za firanką — rozproszone światło będzie dla niego najlepsze.

Jeśli chcemy, aby roślina ładnie się rozrastała, warto obraca doniczkę co 1-2 dni, tak żeby nie musiała szukać słońca i „wyciągać” liści.

  • Sadzenie

Pieniążek doskonale czuje się w ziemi uniwersalnej. Chcąc przesadzić roślinę z doniczki, w której rosła w sklepie, należy postępować bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej i delikatnych listków. Pamiętajmy, by podczas przesadzania na dnie docelowej doniczki umieścić warstwę drenażu. To zapobiegnie zaleganiu korzeni w wodzie i ich ewentualnemu gniciu.

  • Podlewanie

Pilea lubi umiarkowane podlewanie, czyli wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie delikatnie przeschnięta, ale wciąż lekko wilgotna. Najlepiej podlewać wodą odstaną, taka prosto z kranu nie jest najlepsza i może prowadzić do pojawiania się na listkach drobnych plamek — podobnie, gdy podłoże jest zbyt alkaliczne. Raz na jakiś czas warto podlać roślinę fusami z kawy, aby lekko zakwasić glebę.  

Wielu początkujących hodowców zastanawia się, czy pieniążek lubi zraszanie? Otóż tak, jak najbardziej! Pilea dobrze reaguje na delikatne zraszanie liści. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z wodą, ponieważ może to doprowadzić do czernienia i opadania dekoracyjnych listków.

  • Nawożenie

Pieniążka warto nawozić w okresie wiosenno letnim preparatami do roślin zielonych lub specjalnymi nawozami np. do sukulentów. Nawożenie jednak nie może być zbyt obfite, dlatego najlepiej stosować nawóz rozcieńczony w wodzie w proporcji 1:1.

Zobacz film: Pilea peperomioides - pieniążek. Hodowla, uprawa, wymagania, pielęgnacja


Autor: makeyourlifegreener

Kwiat pieniążek — rozmnażanie

Nie wiesz, jak rozmnożyć swojego pieniążka? Najprostszym sposobem będzie przesadzenie młodych sadzonek, które roślinka wypuszcza z odrostów korzeniowych. Młody pęd oddzielany od rośliny macierzystej i umieszczamy go w pojemniku z wodą, do momentu wypuszczenia nowych korzonków. Można też od razu posadzić taką roślinkę do ziemi, nie zapominając o podlewaniu. Możliwa jest również rozsada z nasion.

Pieniążek można rozmnożyć przez odrosty korzeniowe. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również: TOP 10 najmniej wymagających roślin do domu

Pieniążek — choroby i szkodniki

Pilea jest dosyć odporna na choroby, jednak jeśli nie będzie miała zapewnionej odpowiedniej wilgotności, mogą zaatakować ją mszyce i wełnowce.  

Na co uważać podczas uprawy pieniążka i dlaczego pieniążek marnieje? Powodów może być kilka:

  • Mało wilgotne powietrze — gdy pieniążek zaczyna żółknąć i gubić i zwijać liście, to znak, że prawdopodobnie pomieszczenie, w którym rośnie ma zbyt małą wilgotność powietrza. Można temu zapobiec, starając się delikatnie zraszać jego listki lub ustawić doniczkę z rośliną na keramzycie zalanym wodą. Parująca woda będzie nawilżać delikatne liście.

  • Suche podłoże pieniążek marnieje, gdy rośnie w zbyt suchym podłożu. Najprościej jest sprawdzić wilgotność ziemi palcem i nawadniać roślinę, gdy wyczujemy, że podłoże przeschło.

  • Przelanie — gdy korzenie rośliny zalegają w wodzie, cała roślina z czasem zaczyna gnić. Aby temu zapobiec, niezbędny jest drenaż na dnie doniczki.

  • Ciemne stanowisko — pieniążek nie będzie prawidłowo się rozwijał, jeżeli ustawimy go w zacienionym miejscu. Do wypuszczania nowych listków niezbędne jest odpowiednie nasłonecznienie. Dlatego najlepiej ustawić go w pobliżu okna za firanką.

  • Niska temperatura — gdy umieścimy doniczkę z kwiatem w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura poniżej 16 stopni Celsjusza, liście pieniążka zaczną stopniowo ciemnieć, a w końcu opadną. Dlatego starajmy się nie dopuszczać do przechłodzenia rośliny.

Jak widać, uprawa pilei wcale nie jest trudna. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom problemy z uprawą pieniążka odejdą w zapomnienie!

Przeczytaj również: Pogotowie roślinne

Czy kwiat pieniążek przynosi szczęście?

Dawniej wierzono, że Pilea przynosi szczęście i pieniądze. A to za sprawą okrągłym liści, które wyglądem przypominają monety. W ziemi, w której rosnął pieniążek, szukano zakopanego złota.

Co oznacza kwiat pieniążek? Dzisiaj to piękna roślina doniczkowa, która dzięki małym rozmariom sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Łatwa pielęgnacja i szybki wzrost powoduje, że to idealna roślina dla początkujących.

Sprawdź także: Roślinka, która przyciąga pieniądze jak magnes

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.