Z artykułu dowiesz się:
- Jakie kwiaty posiada skrzydłokwiat
- Dlaczego skrzydłokwiat nazywany jest kwiatem szczęścia
- Jak przesadzać skrzydłokwiat
- Jak nawozić skrzydłokwiaty
Skrzydłokwiat — podstawowe informacje
Skrzydłokwiat jest rośliną o bujnym pokroju, gęstych, skórzastych i połyskliwych liściach wyrastających na długich ogonkach. Liście są lancetowate i mają charakterystyczną nerwację przypominającą rybi szkielet.
Skrzydłokwiat pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie ma zapewnioną wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Aby zapewnić roślinie podobne warunki w mieszkaniu warto regularnie i obficie zraszać jej liście, szczególnie latem, gdy jest ciepło, jak również zimą, kiedy w domach zazwyczaj jest suche powietrze. Mimo wszystko skrzydłokwiat doskonale czuje się w domowych warunkach, ponieważ przez cały rok wymaga stałej temperatury pokojowej. Zimą może ona spaść do 16 stopni Celsjusza.
src: Skrzydłokwiaty - rozmnażanie i uprawa - domowe rośliny doniczkowe, Ogród na co dzień, Youtube.com
Skrzydłokwiat — kwiaty
Drobne, niepozorne kwiaty zebrane są w kolbowate kwiatostany wyrastające na szczycie pędu, otulone u podstawy białą pochwą kwiatostanową, która jest po prostu zmodyfikowanym liściem. Te rzucające się w oczy kwiatostany pojawiają się praktycznie cały rok i pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty utrzymują się długo, niekiedy do 6 tygodni, przechodząc z koloru białego w bladozielony. Ich elegancki kształt sprawia, że idealnie nadają się do nowoczesnych wnętrz. Ale nie tylko.
Kwiaty skrzydłokwiatu są niekiedy wykorzystywane na kwiat cięty, w wodzie długo zachowuje świeżość. Są to rośliny długowieczne. Skrzydłokwiaty lubią ciepło i cień. Nie należy ich stawiać w miejscu z bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych. W zbyt jasnych miejscach liście zmieniają kolor na bladozielony i roślina wolniej rośnie. Usychające kwiatostany oraz liście należy ucinać tuż przy podstawie.
Do najpopularniejszych odmian skrzydłokwiatu należą:
- Wallisa
- Sweet Silvio
- Clevelandii
- Euro Giant
- Mauna Loa
- Sensation
- Gemini
Skrzydłokwiat — kwiat kobiecego szczęścia
Skrzydłokwiat, podobnie jak grubosz czy lucky bamboo, uznawany jest za roślinę, która przynosi do domu szczęście i pieniądze. Co ciekawe, skrzydłokwiat nazywany jest również jako "kobiece szczęście". Wierzenie to ma swoje źródło w czasach starożytnego Bliskiego Wschodu. Według legendy Astrate - bogini miłości, płodności i wojny przelała na skrzydłokwiat szczęście, które towarzyszyło jej podczas ślubu. A na znak miłości i niewinności roślina kwitnie w kolorze białym.
Od tamtej pory wierzy się, że dzięki skrzydłokwiatowi to właśnie płeć piękna może zyskać powodzenie w poszukiwaniu drugiej połówki, pod warunkiem, że będzie otaczać roślinkę troskliwą opieką i uwierzy w jego niezwykłą moc. Legenda głosi, że warto podarować skrzydłokwiat w prezencie zarówno kobietom niezamężnym, jak i mężatkom. Tym pierwszym kwiat ma zagwarantować znalezienie troskliwego męża, a drugim utrzymać spokój i harmonię w rodzinie.
Niestety skrzydłokwiat może jednak nie przetrwać w domach, w których panuje wroga atmosfera i częste kłótnie.
Poza tym, skrzydłokwiat należy do roślin, które posiadają największą zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn i neutralizowania niebezpiecznych toksyn, co pozytywnie wpływa na zdrowie. A zgodnie z zasadami feng shui roślina ta posiada w sobie życiodajną energię.
Przeczytaj również: Niestraszne mu trudne warunki. Skrzydłokwiat najlepszy kwiat do wnętrz. Jak go pielęgnować?
Według legendy skrzydłokwiat ma przynosić kobietom szczęście w miłości. Fot. 123RF/PICSEL
Skrzydłokwiat — podlewanie
Podlewanie powinno być umiarkowane. Jeżeli zapomnimy o naszym skrzydłokwiecie, liście delikatnie oklapną, ale po podlaniu od razu roślina nabiera na nowo zdrowego, witalnego wyglądu. Jeżeli jednak będziemy podlewać go zbyt intensywnie, może to skutkować żółknięciem i więdnięciem liści.
Plamy na liściach pojawiają się z 3 powodów. Najczęściej dzieje się tak przez:
- zbyt wilgotne podłoże
- zbyt suche powietrze
- zbyt niską temperaturę otoczenia
Przelanie skrzydłokwiatu może skutkować żółknięciem liści. Fot. 123RF/PICSEL
Skrzydłokwiat — przesadzanie
Skrzydłokwiaty przesadzamy średnio co 2 lata, na wiosnę do podłoża, które powinno być żyzne i próchniczne. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania skrzydłokwiatu jest podział bryły korzeniowej. W tym celu wyjmujemy roślinę z doniczki i oczyszczamy ją z resztek starego podłoża. Bryłę korzeniową przecinamy ostrym nożem, rozdzielając następnie część nadziemną rośliny. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby niepotrzebnie nie uszkadzać korzeni. Nowe rośliny umieszczamy w doniczkach ze świeżym podłożem do roślin zielonych z dodatkiem torfu.
Przeczytaj również: Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy
Skrzydłokwiat łatwo rozmnożyć poprzez podział bryły korzeniowej. Fot. 123RF/PICSEL
Skrzydłokwiat — nawożenie
Dojrzałe rośliny mogą osiągnąć wysokość i rozpiętość do 100 cm. Dokarmiamy je mniej więcej co 2 tygodnie od wczesnej wiosny do późnego lata. Nawozimy je w okresie wiosenno-letnim i w czasie kwitnienia, mniej więcej co 2 tygodnie, nawozem wieloskładnikowym do domowych roślin doniczkowych lub odżywką do roślin zielonych. Skrzydłokwiat może zostać zaatakowany przez mszyce lub przędziorki. Musimy wtedy szybko zareagować.
Autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień
Przeczytaj również: Domowy nawóz do roślin doniczkowych. Tego potrzebują twoje kwiaty zimą