Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Nie masz szczęścia w miłości? Skrzydłokwiat może odmienić twój los

Skrzydłokwiat nazywany także "kobiecym szczęściem" to roślina o wyjątkowych właściwościach. Nie tylko oczyszcza powietrze z toksyn, ale według wierzeń, ma przynosić kobietom szczęście w miłości i gwarantować harmonię w rodzinie. Sprawdźcie, jak go uprawiać.

Nie masz szczęścia w miłości? Skrzydłokwiat może odmienić twój los
Skrzydłokwiat nazywany jest również "kobiecym szczęściem". Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Skrzydłokwiat — podstawowe informacje

Skrzydłokwiat jest rośliną o bujnym pokroju, gęstych, skórzastych i połyskliwych liściach wyrastających na długich ogonkach. Liście są lancetowate i mają charakterystyczną nerwację przypominającą rybi szkielet.

Skrzydłokwiat pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie ma zapewnioną wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Aby zapewnić roślinie podobne warunki w mieszkaniu warto regularnie i obficie zraszać jej liście, szczególnie latem, gdy jest ciepło, jak również zimą, kiedy w domach zazwyczaj jest suche powietrze. Mimo wszystko skrzydłokwiat doskonale czuje się w domowych warunkach, ponieważ przez cały rok wymaga stałej temperatury pokojowej. Zimą może ona spaść do 16 stopni Celsjusza.

src: Skrzydłokwiaty - rozmnażanie i uprawa - domowe rośliny doniczkowe, Ogród na co dzień, Youtube.com

Skrzydłokwiat — kwiaty

Drobne, niepozorne kwiaty zebrane są w kolbowate kwiatostany wyrastające na szczycie pędu, otulone u podstawy białą pochwą kwiatostanową, która jest po prostu zmodyfikowanym liściem. Te rzucające się w oczy kwiatostany pojawiają się praktycznie cały rok i pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty utrzymują się długo, niekiedy do 6 tygodni, przechodząc z koloru białego w bladozielony. Ich elegancki kształt sprawia, że idealnie nadają się do nowoczesnych wnętrz. Ale nie tylko.

Kwiaty skrzydłokwiatu są niekiedy wykorzystywane na kwiat cięty, w wodzie długo zachowuje świeżość. Są to rośliny długowieczne. Skrzydłokwiaty lubią ciepło i cień. Nie należy ich stawiać w miejscu z bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych. W zbyt jasnych miejscach liście zmieniają kolor na bladozielony i roślina wolniej rośnie. Usychające kwiatostany oraz liście należy ucinać tuż przy podstawie.

Do najpopularniejszych odmian skrzydłokwiatu należą:

  • Wallisa
  • Sweet Silvio
  • Clevelandii
  • Euro Giant
  • Mauna Loa
  • Sensation
  • Gemini

Skrzydłokwiat — kwiat kobiecego szczęścia

Skrzydłokwiat, podobnie jak grubosz czy lucky bamboo, uznawany jest za roślinę, która przynosi do domu szczęście i pieniądze. Co ciekawe, skrzydłokwiat nazywany jest również jako "kobiece szczęście". Wierzenie to ma swoje źródło w czasach starożytnego Bliskiego Wschodu. Według legendy Astrate - bogini miłości, płodności i wojny przelała na skrzydłokwiat szczęście, które towarzyszyło jej podczas ślubu. A na znak miłości i niewinności roślina kwitnie w kolorze białym.

Od tamtej pory wierzy się, że dzięki skrzydłokwiatowi to właśnie płeć piękna może zyskać powodzenie w poszukiwaniu drugiej połówki, pod warunkiem, że będzie otaczać roślinkę troskliwą opieką i uwierzy w jego niezwykłą moc. Legenda głosi, że warto podarować skrzydłokwiat w prezencie zarówno kobietom niezamężnym, jak i mężatkom. Tym pierwszym kwiat ma zagwarantować znalezienie troskliwego męża, a drugim utrzymać spokój i harmonię w rodzinie.

Niestety skrzydłokwiat może jednak nie przetrwać w domach, w których panuje wroga atmosfera i częste kłótnie.

Poza tym, skrzydłokwiat należy do roślin, które posiadają największą zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn i neutralizowania niebezpiecznych toksyn, co pozytywnie wpływa na zdrowie. A zgodnie z zasadami feng shui roślina ta posiada w sobie życiodajną energię.

Przeczytaj również: Niestraszne mu trudne warunki. Skrzydłokwiat najlepszy kwiat do wnętrz. Jak go pielęgnować?

Według legendy skrzydłokwiat ma przynosić kobietom szczęście w miłości. Fot. 123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat — podlewanie

Podlewanie powinno być umiarkowane. Jeżeli zapomnimy o naszym skrzydłokwiecie, liście delikatnie oklapną, ale po podlaniu od razu roślina nabiera na nowo zdrowego, witalnego wyglądu. Jeżeli jednak będziemy podlewać go zbyt intensywnie, może to skutkować żółknięciem i więdnięciem liści.

Plamy na liściach pojawiają się z 3 powodów. Najczęściej dzieje się tak przez:

  • zbyt wilgotne podłoże
  • zbyt suche powietrze 
  • zbyt niską temperaturę otoczenia

Przelanie skrzydłokwiatu może skutkować żółknięciem liści. Fot. 123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat — przesadzanie

Skrzydłokwiaty przesadzamy średnio co 2 lata, na wiosnę do podłoża, które powinno być żyzne i próchniczne. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania skrzydłokwiatu jest podział bryły korzeniowej. W tym celu wyjmujemy roślinę z doniczki i oczyszczamy ją z resztek starego podłoża. Bryłę korzeniową przecinamy ostrym nożem, rozdzielając następnie część nadziemną rośliny. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby niepotrzebnie nie uszkadzać korzeni. Nowe rośliny umieszczamy w doniczkach ze świeżym podłożem do roślin zielonych z dodatkiem torfu.

Przeczytaj również: Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy

Skrzydłokwiat łatwo rozmnożyć poprzez podział bryły korzeniowej. Fot. 123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat — nawożenie

Dojrzałe rośliny mogą osiągnąć wysokość i rozpiętość do 100 cm. Dokarmiamy je mniej więcej co 2 tygodnie od wczesnej wiosny do późnego lata. Nawozimy je w okresie wiosenno-letnim i w czasie kwitnienia, mniej więcej co 2 tygodnie, nawozem wieloskładnikowym do domowych roślin doniczkowych lub odżywką do roślin zielonych. Skrzydłokwiat może zostać zaatakowany przez mszyce lub przędziorki. Musimy wtedy szybko zareagować.

Autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również: Domowy nawóz do roślin doniczkowych. Tego potrzebują twoje kwiaty zimą

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.