Rośliny domowe

Pielęgnacja grudnika – klucz do sukcesu w domowej uprawie

Grudnik (łac.Schlumbergera), nazywany jest również kaktusem bożonarodzeniowy oraz zygokaktusem. Jego uprawa i pielęgnacja nie jest trudna, ale trzeba spełnić pewne specyficzne wymagania.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Zimowe kwiaty

Grudnik do naszych domów trafił z  lasów Ameryki Południowej, gdzie porasta wierzchołki drzew. Zaczyna kwitnąć w listopadzie – czyli brazylijską wiosną. Wyróżnia się ciemnozielonymi, spłaszczonymi łodygami, które złożone są z wielu członów oraz przepięknymi kwiatami, które mają wiele barw - od białych, poprzez odcienie różu do intensywnej czerwieni i fioletu. Jego pochodzenie sprawia, że ma dość specyficzne wymagania uprawowe.

Zobacz więcej zdjęć

Domowa pielęgnacja

Grudniki preferują miejsca, które są w miarę jasne, ale nie docierają do nich bezpośrednio promienie słońca. Dlatego powinniśmy ustawiać go w miejscu jasnym, lecz nienasłonecznionym. Dobrym wyborem będzie np. północne okno. Roślina ta nie przepada także za wysokimi temperaturami (najlepsza to ok. 20°C), a w okresach spoczynku powinna być jeszcze niższa. Natomiast ziemia, w której jest posadzona powinna dobrze przepuszczać wodę i być o lekko kwaśnym odczynie. Korzenie grudnika nie mogą tkwić w mokrej ziemi. Dlatego też, nie zapomnijmy o warstwie drenażu w doniczce  np. ze żwiru lub keramzytem.

Grudnik nie znosi zmiany miejsca – więc nie przestawiajmy doniczki, jeżeli nie jest to konieczne. Przenosiny w okresie kwitnienia mogą spowodować utratę kwiatów.


Autor: makeyourlifegreener

Co zrobić, żeby grudnik zakwitł, czyli okresy spoczynku

Grudnik zakwitnie jeżeli zapewnimy mu okres odpoczynku. Od września do października roślina powinna mieć zapewnioną niższą temperaturę powietrza (od ok. 12 do 15°C). Dobre miejsce to taras lub balkon (w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru), lub w chłodniejszy pokój. Jeżeli temperatura na zewnątrz spada poniżej 10°C wnieśmy kwiat z powrotem do mieszkania. W tym czasie nie nawozimy również grudnika i ograniczamy jego podlewanie.


Fot.123RF.com

Kiedy zauważymy, że zaczynają pojawiać się pąki – co powinno nastąpić pod koniec października, rozpoczynamy częściowe podlewanie i nawożenie. Przenosimy także roślinę na jej stałe miejsce. Po zakończonym okresie kwitnienia w  lutym - marcu, kiedy łodygi zaczną tracić połysk – należy się drugi okres odpoczynku – czyli kilka tygodni chłodu, ograniczonego podlewania i żadnego nawożenia.

Odpowiednio potraktowany grudnik, będzie kwitł każdej zimy, a niekiedy może nawet powtórzyć kwitnienie w ciągu roku.

Jak rozmnażać grudnika?


Autor: makeyourlifegreener

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pielęgnacja grudnika – klucz do sukcesu w domowej uprawie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.