Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Pleśń, grzyb czy osad? Sprawdź doniczki i pozbądź się problemu

Często w doniczkach z kwiatami możemy zauważyć nieestetyczny osad, lecz nie wiemy, co jest przyczyną jego powstawania i jak mu przeciwdziałać. Wyjaśniamy, co powoduje powstawanie pleśni i złogów w doniczkach z kwiatami oraz jak usunąć osad domowymi metodami.

Pleśń, grzyb czy osad? Sprawdź doniczki i pozbądź się problemu
Pleśń w doniczce łatwo pomylić z osadem. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Jak rozpoznać pleśń w doniczce z kwiatami?

W naszych doniczkach często możemy zauważyć różnego rodzaju białe lub żółtawe wykwity, jednak nie zawsze są one spowodowane infekcją grzybiczą. Warto przyjrzeć się swojej doniczce i sprawdzić, jak dokładnie wygląda osad, który pojawił się na wierzchu ziemi. Jeśli jest:

  • biały, miękki i przypomina watę - niestety jest to pleśń, która rozrasta się pod postacią widocznej gołej okiem grzybni. Pleśń w doniczce pozostawiona sama sobie może z czasem zaatakować korzenie rośliny, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jej obumarcia

  • żółtawy i twardy - są to złogi spowodowane podlewaniem rośliny twardą wodą zawierającą m.in. sole wapnia, które zmieniają zasadowość podłoża. Nie jest o zjawisko niebezpieczne dla roślin. Żeby pozbyć się nieestetycznego osadu, kwiat można przesadzić

Pleśń w doniczce — przyczyny

Gdy przesadzamy kwiaty, zwykle wybieramy doniczkę o rozmiar większą. W pojemnikach zbyt obszernych niewykorzystywana przez korzenie część podłoża jest mniej aktywna biologicznie i może sprzyjać wywiązywaniu się chorób grzybowych i pojawianiu się osadu na powierzchni. Nie tylko niedostatek, ale też nadmiar wody może być niebezpieczny dla roślin pokojowych. Bo to właśnie nadmierna wilgotność podłoża połączona z niedostateczną ilością światła i niską temperaturą powoduje, że w naszych doniczkach pojawia się pleśń. Dotyczy to najczęściej typowych roślin zielonych, ale pleśń może pojawić się także w doniczce storczyka czy w doniczkach z ziołami.

Źródło: Pleśń i osad w doniczkach roślin domowych - przesadzanie roślin doniczkowych. Youtube.com. Kanał: Ogród na co dzień

Przyczyną powstawania pleśni w doniczkach jest także to, że sadzimy rośliny w osłonkach pozbawionych otworu odpływowego lub gdy doniczkę wstawimy do bardzo szczelnej osłonki plastikowej. Nie ma wtedy cyrkulacji powietrza, za to tworzą się sprzyjające warunki do tworzenia się grzybni.

Czy pleśń w doniczce jest szkodliwa dla kwiatów? Pleśń wygląda nieestetycznie i może być niebezpieczna dla naszych roślin, zwłaszcza bardzo młodych lub delikatnych. Pleśń na powierzchni podłoża nie jest bardzo szkodliwa dla starszych roślin, ale nie może dotrzeć do korzeni. Ziemia w doniczkach zawsze powinna być wolna od nalotu grzybni lub glonów.

Przeczytaj również: Rośliny, które pomogą oczyścić powietrze w zimie

Pleśń w doniczce a zdrowie

Pewnie zastanawiacie się, czy pleśń w doniczce jest szkodliwa dla człowieka? Otóż odpowiedź brzmi tak! Pleśń w doniczce jest nie tylko nieestetyczna, ale również niebezpieczna dla zdrowia. Okazuje się, że pleśń zalegająca w doniczce jest siedliskiem grzybów z rodzaju Alternaria, które nasilają objawy alergii, takie jak: kichanie, katar, astmę czy reakcje skórne.

Zwalczanie pleśni w doniczce domowymi sposobami

Pierwszym krokiem, który pozwoli usunąć pleśń z doniczki, jest zebranie wykwitów i spulchnienie wierzchniej warstwy podłoża oraz wymieszanie jej z piaskiem. Sprawdźmy też otwory w dnie doniczki, żeby upewnijmy się, że są drożne.

Jeśli kwiaty są duże, wymienia się tylko górną warstwę podłoża w doniczce. Należy usunąć tak dużo starej ziemi, jak to tylko możliwe bez naruszenia systemu korzeniowego rośliny, po czym zastępujemy ją świeżym podłożem.

W skrajnych przypadkach konieczne jest przesadzenie rośliny do nowej doniczki ze świeżym, zdrowym podłożem. Wiosna jest idealnym momentem, żeby to zrobić. Usuwamy tyle starego podłoża, ile jesteśmy w stanie. W przypadku silnego ataku grzyba możemy nawet wypłukać korzenie.

Może zainteresuje cię artykuł: Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy

 Pleśń w doniczce można usunąć poprzez spulchnienie wierzchniej warstwy ziemi i wymieszanie jej z pisakiem. Fot. 123RF/PICSEL

Jakie są alternatywne sposoby zwalczania pleśni w doniczkach?

  • cynamon - aby usunąć pleśń w doniczce wystarczy rozsypać cynamon na powierzchni ziemi lub wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby. Cynamon ze względu na właściwości antybakteryjne wyeliminuje pleśń i dodatkowo zapobiegnie jej ponownemu powstawaniu.

  • drożdże - pleśń w doniczce potrafią też usunąć drożdże, które działają także ochronnie i przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się chorób u kwiatów. Drożdże zawierają też witaminy i minerały wspierające wzrost roślin. Aby usunąć pleśń z doniczki za pomocą drożdży, należy wykonać domowy nawóz. Wystarczy 5 dkg drożdży rozpuścić w 5 litrach ciepłej wody i poczekać aż roztwór wystygnie, a następnie podlać nim rośliny.

  • czosnek - na pleśń w doniczce skutecznie działa też czosnek. Ma on działanie antygrzybiczne i antybakteryjne. Wystarczy pokroić go na kawałeczki, a następnie powkładać w ziemię. Po jakimś czasie pleśń zniknie całkowicie.

  • woda utleniona - z pleśnią w doniczce doskonale radzi sobie również woda utleniona. Aby pozbyć się pleśni, należy przygotować odpowiedni roztwór - 1 łyżeczkę wody utlenionej połączyć z 10 łyżeczkami wody. Takim nawozem najlepiej będzie spryskiwać roślinę do momentu ustąpienia pleśni.

  • soda oczyszczona - do szklanki przegotowanej i ostudzonej wody wsyp 1,5 łyżki sody oczyszczonej. Miksturę przelej do butelki z dozownikiem i rozpyl w miejscach, gdzie pojawiła się pleśń.

  • fusy z kawy - aby pozbyć się pleśni warto raz na kilka tygodni wyłożyć wierzchnią warstwę ziemi w doniczce wysuszonymi fusami z kawy. Odżywią one roślinę i zapobiegną namnażaniu się pleśni.
Zobacz więcej zdjęć

Pleśń w doniczce — jak zapobiegać jej powstawaniu?

Żeby zapobiegać pojawianiu się pleśni, musimy zadbać o warstwę drenażową w nowej doniczce oraz o otwory odpływowe. Nadmiar wody powinien swobodnie wypływać z doniczki. Podczas przesadzania zwróćmy uwagę na podłoże. Powinno być ono nie tylko odkażone i zdrowe. Warto też dobrać je odpowiednio do grupy roślin, które przesadzamy. Wybór podłoża w ogromnym stopniu wpływa na wzrost i rozwój naszych okazów. W większości przypadków ziemia powinna być luźna i porowata, żeby zapewnić wentylację korzeni i odpowiednio szybki odpływ nadmiaru wody. Jeżeli po przesadzeniu rośliny, planujemy umieścić doniczkę w plastikowej osłonce, upewnijmy się, że jest ona nieco większa od doniczki z rośliną. Roślina nie powinna ściśle przylegać do ścianek, ponieważ ogranicza to cyrkulację powietrza.

Wymiana podłoża i pojemnika zapewni naszym roślinom na starcie nowego sezonu wegetacyjnego zapas składników pokarmowych i miejsce do wzrostu oraz zapobiegnie rozprzestrzenianiu się pleśni.

Autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.