Rośliny domowe

Pleśń i osad w doniczkach roślin domowych

Większość roślin wymaga przesadzenia co roku lub co dwa lata. Idealną porą na ten zabieg jest wiosna, gdy rośliny rozpoczynają wzrost po zimowym wypoczynku. Przesadzamy wszystkie rośliny, które mają zbyt ciasne doniczki, gdy korzenie wyrastają przez otwory odpływowe lub wyrastają ponad podłoże.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Zwykle wybiera się doniczkę o rozmiar większą. W pojemnikach zbyt obszernych niewykorzystywana przez korzenie część podłoża jest mniej aktywna biologicznie i może sprzyjać wywiązywaniu się chorób grzybowych i pojawianiu się osadu na powierzchni. Nie tylko niedostatek, ale też nadmiar wody może być niebezpieczny dla roślin pokojowych. Bo to właśnie nadmierna wilgotność podłoża połączona z niedostateczną ilością światła i niską temperaturą powoduje, że zimą czasem w naszych doniczkach pojawia się pleśń.

KONKURS: Pochwal się aranżacją swojego parapetu i wygraj  zestaw pięknych zasłon!

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Źrodło: ogród na co dzień

Pojawia się ona często także wtedy, gdy sadzimy rośliny w osłonkach pozbawionych otworu odpływowego lub gdy doniczkę wstawimy do bardzo szczelnej osłonki plastikowej. Nie ma wtedy cyrkulacji powietrza, za to tworzą się sprzyjające warunki do tworzenia się grzybni. Biały nalot przypominający watę to grzybnia. Wygląda to nieestetycznie i może być niebezpieczne dla naszych roślin, zwłaszcza bardzo młodych lub delikatnych. Pleśń na powierzchni podłoża nie jest bardzo szkodliwa dla starszych roślin, ale nie powinna dotrzeć do korzeni. Ziemia w doniczkach zawsze powinna być wolna od nalotu grzybni lub glonów. Rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest przesadzenie rośliny do nowej doniczki ze świeżym, zdrowym podłożem. Wiosna jest idealnym momentem, żeby to zrobić. Usuwamy tyle starego podłoża, ile jesteśmy w stanie. W przypadku silnego ataku grzyba możemy nawet wypłukać korzenie.

Jeżeli nie możemy lub nie chcemy przesadzić rośliny, a pojawiła się pleśń, musimy ograniczyć podlewanie. Wierzchnią warstwę podłoża należy spulchnić lub wymieszać z piaskiem. Sprawdźmy też otwory w dnie doniczki, żeby upewnijmy się, że są drożne.


Fot.123RF.com

W naszych doniczkach możemy zauważyć też innego rodzaju wykwity. Ziemie, które są stale podlewane twardą wodą, z czasem stają się zasadowe, tzn. zwiększa się w nich zawartość wapnia. Objawia się to złogami na powierzchni i typowymi wykwitami na gliniastych doniczkach. Osad różni się od pleśni tym, że jet twardy i żółtawy. Takie rośliny wiosną też warto przesadzić.

Jeśli kwiaty są zbyt duże, wymienia się górną warstwę podłoża w doniczce. Należy usunąć tak dużo starej ziemi, jak to tylko możliwe bez naruszenia systemu korzeniowego rośliny, po czym zastępujemy ją świeżym podłożem.

Żeby zapobiegać pojawianiu się pleśni, musimy zadbać o warstwę drenażową w nowej doniczce, która koniecznie musi mieć otwory odpływowe. Nadmiar wody powinien swobodnie wypływać z doniczki. Podczas przesadzania zwróćmy uwagę na podłoże. Powinno być ono nie tylko odkażone i zdrowe. Warto też dobrać je odpowiednio do grupy roślin, które przesadzamy. Wybór podłoża w ogromnym stopniu wpływa na wzrost i rozwój naszych okazów. W większości przypadków ziemia powinna być luźna i porowata, żeby zapewnić wentylację korzeni i odpowiednio szybki odpływ nadmiaru wody. Jeżeli po przesadzeniu rośliny, planujemy umieścić doniczkę w plastikowej osłonce, upewnijmy się, że jest ona nieco większa od doniczki z rośliną, nie powinna ona ściśle przylegać do ścianek, ponieważ ogranicza to cyrkulację powietrza.

KONKURS: Pochwal się aranżacją swojego parapetu i wygraj  zestaw pięknych zasłon!

Wymiana podłoża i pojemnika zapewni naszym roślinom na starcie nowego sezonu wegetacyjnego zapas składników pokarmowych i miejsce do wzrostu. Znajdźmy więc dla nich wiosną trochę czasu. 

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również:

Szkodniki i choroby storczyków

Dlaczego ziemia w doniczkach robi się biała?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pleśń i osad w doniczkach roślin domowych"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.