Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Szybko rosnące rośliny domowe

Zastanawiasz się, które rośliny domowe rosną na tyle szybko, aby w krótkim czasie zazielenić mieszkanie? Przedstawiamy ranking doniczkowych roślin domowych, które rosną szybko i bezproblemowo.

Szybko rosnące rośliny domowe

Fot.123RF.com

Sukulenty

Zestawienie rozpoczynamy od szybko rosnących sukulentów. Jednym z nich jest wilczomlecz (najszybciej rośnie wilczomlecz trójżebrowy). Jak na sukulenta przystało lubi bardzo widne stanowisko, ale nietypowe jest to, że lubi dużo wody. Podlewamy go jednak wtedy, gdy ziemia w doniczce dobrze przeschnie, ponieważ łatwo jest go przelać. Bardzo ważne jest również systematyczne obracanie doniczki, aby roślina nie przekrzywiła się w kierunku słońca.

Kolejnym szybko rosnącym sukulentem jest patyczak - idealny do podwieszanych pojemników. Najlepiej ustawić go w widnym miejscu np. na regale, czy powiesić go w makramie. Roślina ta doskonale poradzi sobie również w nieco ciemniejszych stanowiskach i równie dobrze i szybko będzie rosła.

Warto również wspomnieć o celopegi. Kto ją ma, ten dobrze wie, że rośnie w oczach. Nadaje się na wschodnie i zachodnie parapety. Jak na sukulenta przystało, podlewamy wtedy, gdy ziemia w doniczce zupełnie przeschnie.  Warto ją również regularnie przycinać, a przycięte gałązki ukorzeniać i dosadzać do doniczki, by roślina mateczna ładnie się zagęściła. 

Pół sukulent pilea. Podlewamy tak, jak wcześniej wymienione rośliny, lub kiedy zauważymy, ze liście zaczynają delikatnie opadać. Bardzo lubi nawożenie - systematyczne dokarmianie biohumusami lub nawozami mineralnymi. Stanowisko powinno być widne lub ciemniejsze (tutaj liście będą nieco mniejsze). Pilea nie znosi gorącego, palącego słońca, uwielbia za to małe doniczki. Sprawdź: Pilea peperomioides – roślina potocznie zwana pieniążkiem

Rośliny zielne

Zielistka (Chlorophytum) to roślina dla opornych. Bardzo szybko zazieleni nasze mieszkanie.  Łatwo z niej pozyskać więcej kwiatów. Na bezlistnych łodyżkach pojawiają się nowe rozmnóżki, które wystarczy ukorzenić i wsadzić do doniczki z ziemią.  Sprawdź:  Zielistka - niewymagająca roślina. Rozmnażanie i przesadzanie

Fot.123RF.com

Paprocie (Nefrolepis), jeżeli odpowiednio o nie dbamy (nie przelewamy, nie dotykamy, nie obracamy i trzymamy z dala od przeciągów) to  wypuszczą liść za liściem. W zasadzie każda paproć dostępna na naszym rynku rośnie szybko. Gdy dobrze zrozumiemy potrzeby tej rośliny, to będzie rosła jak szalona. 

Trzykrotki (Trandescantia), to rośliny uważana za bardzo łatwe w uprawie i mało wymagające, pod warunkiem, że ich nie przesuszymy, nie będziemy podlewali od góry (gdy roślina jest mocno zagęszczona), dokarmiali ją co drugie - trzecie podlewanie. Trzykrotki lubą cięcie, które spowoduje jej rozgałęzianie się. Ucięte gałązki warto ukorzenić i dosadzić do rośliny matecznej.  

Filodendron pnący (Philodendron scandens) - do podwieszanych pojemników lub do prowadzenia na paliku, jako pnącze. Stanowisko powinno być widne, jasne o rozproszonym świetle. Podłoże pomiędzy podlewaniem powinno niemalże przeschnąć.  

Zobacz więcej zdjęć

Epipremnum (Epipremnum) to roślina znana chyba każdemu, można ją znaleźć w wielu biurach i urzędach. Jest bardzo mało wymagająca: dobrze rośnie na widnych stanowiskach, ale również w tych nieco ciemniejszych. Warto ją systematycznie przycinać. 

Zobacz więcej zdjęć

Maranta, rośnie jak szalona puszczając liśc za liściem. Jest uważana za roślinę, która może sprawiać problemy, nie jest to jednak prawdą. Pod warunkiem, że będziemy ją podlewali dobrej jakości wodą, czyli miękką, przefiltrowaną lub deszczówką. Uważajmy, żeby jej nie przelać, czyli podlewamy, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Unikajmy również zraszania, które może spowodować wykwity grzybowe na liściach. Doskonale nadaje się do widnej łazienki.

Szczawik (Oxalis trangularis) to roślina, która będzie puszczała liść za liściem i kwiatostan za kwiatostanem. Lubi, gdy ziemia jest lekko wilgotna. By rosła jeszcze szybciej warto ją nawozić co trzecie podlewanie. Stanowisko powinno być widne, jasne o rozproszonym świetle. 

Malanga (Xanthosoma). Uwielbia bardzo widne stanowiska, ale nie palące słońce. Podłoże między podlewaniem nie może zupełnie przeschnąć. Trzeba również uważać, aby jej nie przelać. Jest to roślina bulwiasta, a bulwy od nadmiaru wilgoci w podłożu zaczynają gnić. 

Cissus auustralijsi (Cissus antarctica) oraz cissus rombolistny (Cissus alata), to najszybciej rosnące rośliny domowe, na widne stanowiska o jasnym rozproszonym świetle. W takim miejscu będą rosły najszybciej i najładniej. Musimy uważać, aby roślin nie przelać. Warto je również systematycznie dokarmiać nawozem uniwersalnym wg. wskazówek podanych na opakowaniu. 

  
Autor: makeyourlifegreener

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.