Rośliny domowe

Tego nie rób, jeśli chcesz, żeby gwiazda betlejemska pięknie kwitła

Poinsecja to krzew będący obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, rodzajów roślin uprawnych nie tylko w Polsce, ale także na w innych miejscach na świecie. W jaki sposób powinieneś ją uprawiać i pielęgnować? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy tekst.

Tego nie rób, jeśli chcesz, żeby gwiazda betlejemska pięknie kwitła
Poinsecja jest często wykorzystywana jako ważna ozdoba w okresie Bożego Narodzenia. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Poinsecja (Euphorbia pulcherrima) to krzew z rodziny wilczomleczowatych, która liczy łącznie ponad 2 tysiące gatunków roślin. Została odkryta w latach dwudziestych dziewiętnastego stulecia na terenie Ameryki Łacińskiej, a dokładnie na terenach dzisiejszych Gwatemali i Meksyku. Według niektórych poinsecja była uprawiana przed wieloma wiekami przez Azteków.

Poinsecja jako roślina ozdobna

Poinsecja spotkała się z dużym zainteresowaniem i została przewieziona na teren Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyła  popularność jako roślina ozdobna. Począwszy od połowy ubiegłego wieku, różne odmiany poinsecji są uprawiane jako rośliny domowe właściwie na całym świecie. Co ciekawe, na terenach położonych pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Zwrotnikiem Koziorożca poinsecja jest wykorzystywana głównie w charakterze ozdoby ogrodowej.

Różne nazwy poinsecji

Czy wiesz, że w powszechnym obiegu funkcjonują różne nazwy tej pięknej, charakterystycznej rośliny? Jest ona określana nie tylko mianem po prostu poinsecji. Stosuje się także takie nazwy jak: poinsecja nadobna, wilczomlecz piękny lub nadobny oraz gwiazda betlejemska.

Gwiazda betlejemska – roślina o nietypowych liściach

Cechą charakterystyczną poinsecji są jej liście znajdujące się u szczytu. Te szczytowe liście – określane także jako tzw. przykwiatki – przebarwiają się. Przybierają one najczęściej intensywny, czerwony kolor, choć można spotkać także liście o barwie pomarańczowej, białej, a nawet dwubarwne. Co ciekawe, często zdarza się, że kolorowe liście poinsecji są uważane za płatki kwiatów.

Dlaczego gwiazda betlejemska?

Przebarwienie przykwiatków sprawia, że tworzą one specyficzną, różnobarwną mozaikę z położonymi niżej zielonymi liśćmi poinsecji. Takie nietuzinkowe połączenie nasuwa skojarzenia ze znaną z tradycji chrześcijańskiej gwiazdę betlejemską – to właśnie stąd wzięła się potoczna nazwa wilczomlecza.

Jak wyglądają kwiaty gwiazdy betlejemskiej?

W odróżnieniu od charakterystycznych, kolorowych liści gwiazdy betlejemskiej kwiaty tej rośliny są drobne i niepozorne. Znajdują się one najczęściej na szczycie rośliny. Z reguły są bardzo liczne, ponieważ jeden krzew poinsecji może posiadać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu żółtych kwiatów.

gwiazda betlejemska Kwiaty gwiazdy betlejemskiej znajdują się na szczycie rośliny - są drobne i niepozorne. Fot.123RF.com

Gwiazda betlejemska – pielęgnacja i uprawa

Roślina ta nieprzypadkowo jest nazywana potocznie gwiazdą betlejemską. Poinsecja jest często wykorzystywana jako ważna ozdoba w okresie Bożego Narodzenia. W niektórych domach w tym czasie jest umieszczana gwiazda betlejemska z papieru. Jeśli pragniesz, by to prawdziwa roślina wprawiła gości w zachwyt, to musisz wiedzieć, w jaki sposób uprawia się gwiazdę betlejemską – pielęgnacja kwiatów jest bowiem niezbędna. Nie chcesz, by poinsecja gubiła liście? Pamiętaj, że wilczomlecz jest bardzo wrażliwy na niekorzystne warunki otoczenia, w którym przebywa. Na co musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz, by roślina rozwijała się w prawidłowy sposób?

  • Gwiazda betlejemska – pielęgnacja przez podlewanie

Jedną z najważniejszych kwestii podczas uprawy wilczomlecza nadobnego jest odpowiednie podlewanie rośliny. Ważne jest, byś regularnie podlewał dojrzewającą poinsecję. Jednocześnie pamiętaj, by roślina nie otrzymywała zbyt dużych ilości wody. Zalecanym rozwiązaniem jest dostarczanie wody dopiero w sytuacji, gdy górna warstwa gleby jest już sucha. Zadbaj o to, by roślina otrzymywała niewielkie ilości wody co drugi dzień. Nie dopuść do tego, by woda zbierała się w podstawce doniczki. Zbyt duża jej ilość może doprowadzić np. do groźnych chorób wywołanych przez grzyby, a w dłuższej perspektywie do gnicia korzeni. 

Poinsecja a wilgotność powietrza

Ponieważ poinsecja jako roślina uprawiana w warunkach domowych preferuje wilgotne powietrze, stosuj nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. To dobry sposób, by poprawić warunki w bezpośrednim otoczeniu poinsecji domowej. Wymogi te nie są zbyt skomplikowane, dlatego możesz je spełnić, nawet jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w hodowli roślin. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z tym, że narażasz poinsecję na przedwczesną utratę liści, osłabienie rośliny, a w skrajnych wypadkach nawet na obumarcie jej kwiatów.

Gwiazda betlejemska – roślina, która źle znosi niskie temperatury

Pamiętaj również o tym, że wilczomlecz nadobny źle reaguje na niskie temperatury. Narażenie rośliny na chłód i mróz może doprowadzić do poważnego zaburzenia jej rozwoju. Taki charakter poinsecji wynika stąd, iż jest to roślina, która naturalnie rośnie w regionach o wysokim poziomie temperatury powietrza (m.in. w Meksyku). Dlatego też podczas zakupu gwiazdy betlejemskiej zwróć uwagę na to, by wybrać taką roślinę, które nie stoi np. na półce sklepowej w pobliżu drzwi wejściowych.

Gdzie postawić gwiazdę betlejemską?

Jak możesz uniknąć tych przykrych następstw podczas hodowli poinsecji? Przede wszystkim, nie umieszczaj rośliny w miejscu, w którym temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie poniżej 15 stopni w skali Celsjusza. Ważne jest, byś nie trzymał jej w przeciągu – poinsecja bardzo źle znosi także silny wiatr. Dlatego zadbaj o poinsecję podczas transportu (podczas podróży owiń roślinę papierem, by uchronić ją przed szkodliwym wpływem wiatru).

Temperatura uprawy poinsecji

Jeśli jesteś zainteresowany uprawą poinsecji w domu, zapewne zadajesz pytanie: jaka jest idealna temperatura dla tej rośliny? Odpowiedź jest następująca: optymalny przedział temperatur, w jakich poinsecja prawidłowo się rozwija, to pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza. Pamiętaj, by w okresie zimowym nie stawiać gwiazdy betlejemskiej w pobliżu grzejników. Chociaż wilczomlecz to jedna z roślin ciepłolubnych, to źle znosi podgrzewane powietrze.

Gwiazda betlejemska – uprawa. Jakie światło należy zapewnić roślinie?

Jeśli chodzi o dostęp poinsecji do światła słonecznego, to ważne jest, byś umieścił tę domową roślinę ozdobną w takim miejscu w twoim domu, gdzie panuje umiarkowany poziom nasłonecznienia. Taki stan rzeczy wynika stąd, że gwiazdka betlejemska, mimo iż w naturalnych warunkach rośnie w ciepłych rejonach Ameryki Łacińskiej, niezbyt dobrze znosi silne nasłonecznienie.

Dlaczego gwiazda betlejemska gubi i zrzuca liście? Dlaczego liście żółkną, zwijają się i opadają?

Tego dowiesz się z filmiku naszego eksperta.


Autor: makeyourlifegreener

Poinsecja – co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat uprawy?

Przedstawione wyżej rady to cenne, lecz niejedyne wskazówki, które musisz wziąć pod uwagę podczas uprawy poinsecji. Pamiętaj także, że roślina ta zimą traci część liści w końcowym okresie tej pory roku. Nie obawiaj się tego, ponieważ utrata liści o tej porze roku nie jest niczym niepokojącym – to naturalny cykl rozwoju gwiazdy betlejemskiej. Co możesz zrobić?

Przechowywanie poinsecji przez zimę

  • Przytnij gałązki poinsecji, pamiętając o tym, by na każdej gałązce zostało co najwyżej kilka pąków.
  • Po zakończeniu przycinania umieść roślinę na okres ok. 5 tygodni w chłodnym miejscu.
  • Temperatura powietrza nie może być wyższa niż 15 stopni w skali Celsjusza.
  • W tym czasie nie podlewaj jej ani nie dodawaj nawozu.
  • Tak przechowywaną roślinę przesadź do świeżej gleby na przełomie marca i kwietnia.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Pielęgnowanie gwiazdy betlejemskiej w domu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tego nie rób, jeśli chcesz, żeby gwiazda betlejemska pięknie kwitła"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.