Rośliny domowe

To najczęstszy błąd w uprawie. Dlatego kwiat kurkuma zamiera

Gdy słyszy się o kurkumie, nazywanej też ostryżem, większości nasuwa się na myśl indyjska przyprawa o zdrowotnych właściwościach. Okazuje się jednak, że roślina może wytwarzać również egzotyczne kwiaty o niezwykłych barwach, które warto umieścić na parapecie. Choć na pojawienie się kwiatostanu trzeba nieco poczekać, to ostateczny efekt wynagradza wszelkie trudy.  

To najczęstszy błąd w uprawie. Dlatego kwiat kurkuma zamiera
Miłośnicy nieszablonowych i egzotycznych roślin na pewno zakochają się w kurkumie. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Kwiat kurkuma — charakterystyka  

Kurkuma (z łac. Curcuma) pochodzi z jasnych i wilgotnych lasów tropikalnych strefy podzwrotnikowej, które znajdują się w Indochinach. Wyróżnia się dwie odmiany rośliny:  

  • kurkumę wąskolistną (z łac. Curcuma alismatifolia),  
  • kurkumę długolistną (z łac. Curcuma longa). 

Częściej uprawianą odmianą jest kurkuma wąskolistna. Roślina składa się ze spiralnie złożonych liści podsadkowych. Dolne policzki mają niewielki rozmiar i zieloną barwę, a te nad nimi są podłużne, posiadają wybrzuszenie na środku i ciekawą, sinozieloną barwę. 

Liście łączą się ze sobą, tworząc kieszonki, z których wyrastają delikatne, różowe kwiaty. Kurkuma doniczkowa kwitnie najczęściej od czerwca do września. Sama roślina wyrasta z bulwy, którą stanowi właśnie kurkuma używana często jako przyprawa do potraw lub herbaty. Okaz może osiągać do 40 cm wysokości. 

 

Z kolei kurkuma długolistna jest hodowana w krajach o cieplejszym klimacie. Uprawia się ją raczej pod produkcją przyprawy niż w ramach dekoracji domu. Jest bardzo efektowna, ponieważ może osiągać około 100 cm wysokości. Jej liście są długie, lancetowate i ostro zakończone. Kwiaty kurkumy długolistnej mają żółtą barwę i rurkowato-kielichowy kształt.  

Kwiat kurkuma — jaką ziemię wybrać?  

Aby cieszyć się barwnymi kwiatami i bujnymi liśćmi kurkumy, konieczne jest zaopatrzenie rośliny w podłoże żyzne i bogate w składniki odżywcze. Ziemia dla kwiatu kurkuma powinna mieć także lekko kwaśne pH.  

Ze względu na to, że roślina pochodzi z klimatu, w którym panuje wysoka wilgotność powietrza, należy dbać o to, aby podłoże było nieustannie umiarkowanie wilgotne. Musisz jednak uważać, by nie przesadzić z ilością wody, ponieważ nadmiernie mokra ziemia może doprowadzić do gnicia bryły korzeniowej rośliny.  

Stanowisko i pielęgnacja kwiatu kurkuma  

Ze względu na klimat, z jakiego pochodzi roślina, stanowisko kwiatu kurkuma powinno być jasne, słoneczne i dobrze oświetlone. Nie można jednak wystawiać rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to doprowadzić do powstania poparzeń na powierzchni liści.  

Optymalną temperaturą do uprawy kurkumy będzie: 

  • 18-23°C latem,  
  • około 15°C zimą.  

Dzięki odpowiedniemu przezimowaniu, na wiosnę roślina się odrodzi i zachwyci barwnymi kwiatami. Ważne jest także to, by po przekwitnięciu pozbyć się suchego kwiatostanu, a gdy pozostawiony pęd także zżółknie, wyciąć go. Przycinanie kwiatu kurkumy sprawi, że wiosną roślina będzie mogła ponownie zachwycić cię atrakcyjnymi kwiatami.  

Niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza. Jeśli jest za sucho, liście rośliny będą obsychały na końcach, a okres kwitnienia będzie znacznie krótszy. Jeśli mimo regularnego podlewania i spryskiwania wodą wciąż będzie za sucho, zaleca się umieszczenie rośliny w podstawce wypełnionej drobnymi kamyczkami lub perlitem i wodą. Dzięki temu wilgotność powietrza wokół samego okazu zostanie lekko podniesiona.  

Pielęgnacja kwiatu kurkuma opiera się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej wilgotności wokół kwiatu. Należy jednak pamiętać także o stosownym nawożeniu, nasłonecznieniu i przezimowaniu rośliny w maksymalnie komfortowych warunkach. 

Przeczytaj również: Niezwykłe właściwości kurkumy

Podlewanie i nawożenie kwiatu kurkuma  

Najważniejszymi aspektami dla prawidłowego rozwoju rośliny są podlewanie i zraszanie. Kwiat kurkumy potrzebuje dużo wilgoci. Przesuszenie sprawi, że już po kilku dniach liście stracą elastyczność, a na ich końcach zaczną się pojawiać brązowe, nieestetyczne plamy. Częstotliwość podlewania należy dostosować do temperatury i wilgotności powietrza, jaka panuje w otoczeniu okazu.  

Latem zaleca się nawet codzienne zraszanie oraz podlewanie, ponieważ wysoka temperatura i stosunkowo niska wilgotność powietrza w tym okresie mogą doprowadzić do zamierania liści. Równie ważnym aspektem co podlewanie kwiatu kurkumy jest jego nawożenie.  

Dzięki niemu roślina będzie miała barwne oraz obfite kwiatostany. Zastosowanie odżywek długodziałających sprawi, że będziesz mógł zasilać kwiat raz na dwa tygodnie. Pamiętaj jednak, by wybierać suplementy do roślin kwitnących. W przeciwnym razie nawożenie kwiatu kurkumy doprowadzi do tego, że będzie wytwarzała on więcej liści niż kwiatów, co znacznie obniży jego atrakcyjność.  

Wraz z początkiem zimy roślina przejdzie w stan spoczynku, co będzie objawiało się stopniowym zasychaniem liści i kwiatów. Wówczas należy zaprzestać dalszego nawożenia i zmniejszyć intensywność nawadniania, a roślinę przenieść do jasnego i chłodniejszego pomieszczenia.  

Kwiat kurkuma — przesadzanie  

Po okresie zimowania następuje dogodny moment na to, by przesadzić roślinę. Ważne, by zrobić to mniej więcej w połowie wiosny, a nie na samym początku, gdy jest jeszcze stosunkowo zimno i nie zawsze wystarczająco słonecznie.  

Przesadzanie okazu to także dogodny moment na rozmnażanie kwiatu kurkumy poprzez podział kłączy. Dzięki temu zyskasz kilka sadzonek, co sprawi, że za jakiś czas będzie mógł cieszyć się kolejnymi kwitnącymi roślinami o egzotycznym pochodzeniu.  

Przesadzając roślinę, należy zadbać o to, aby nowe podłoże było bogate w składniki odżywcze i miało lekko kwaśne pH. Warto także zatroszczyć się o odpowiedni drenaż doniczki, umieszczając na jej dnie keramzyt, drobne kamyczki lub nieco perlitu. Dzięki temu w osłonce będzie utrzymywała się odpowiednia wilgotność podłoża, ale nie dojdzie do uszkodzenia systemu korzeniowego.  

Choroby kwiatu kurkuma  

Choroby kwiatu kurkuma najczęściej wiążą się z:  

  • przesuszeniem rośliny,  
  • przelaniem bryły korzeniowej.  

Fakt, że kurkuma wymaga intensywnego podlewania, sprawia, że posiadacze rośliny często popadają w skrajności. Podlewają roślinę zbyt rzadko lub zbyt często, co może szkodzić jej w podobnym stopniu.  

Przesuszenie rośliny objawia się brązowieniem liści na końcach. Należy jednak pamiętać, że jeśli kurkuma przechodzi aktualnie w stan uśpienia (co ma miejsce na początku zimy), to jest to zupełnie normalne zjawisko, któremu nie należy zapobiegać.  

Z kolei przelanie rośliny objawia się gniciem systemu korzeniowego, pojawieniem się choroby grzybowej i występowaniem nieestetycznych (żółtych lub brązowych) plam na powierzchni liści. Wówczas należy natychmiast przesadzić roślinę do nowego podłoża i pozbyć się chorych liści oraz zgniłych korzeni.  

Kwiat kurkuma nie jest łatwy w uprawie. Ma specyficzne wymagania, jeśli chodzi o nawożenie, pielęgnację czy podlewanie. Okaz wymaga także kilku lat uprawy, nim pojawią się pierwsze kwiaty. Jednak w tym wypadku zdecydowanie warto być cierpliwym i sumiennym, ponieważ egzotyczna roślina zachwyca swoją oryginalnością. Wciąż jest rzadko spotykana, przez co budzi jeszcze większy zachwyt.  

Przeczytaj również: Naturalne afrodyzjaki. Pięć produktów, które zwiększają libido

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.