Rośliny domowe

Triki, dzięki którym twoje rośliny doniczkowe będą uprawiać się same

Wszyscy chcemy mieć w domu piękne kwiaty, nie wszyscy jednak pamiętamy o tym, aby regularnie o nie dbać. Oto kilka trików, które ułatwią to zadanie. 

Triki, dzięki którym twoje rośliny doniczkowe będą uprawiać się same

fot. 123RF/PICSEL

Przedstawiamy kilka trików, dzięki którym rośliny doniczkowe będą uprawiać się same. Zadbane kwiaty doniczkowe to chluba każdego domu. Niestety, nie każdy z nas może poświęcić pielęgnacji roślin tyle czasu, ile one faktycznie wymagają. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, by ułatwić sobie życie.

Podlewanie

Zapominasz o regularnym podlewaniu ziemi? Mamy na to radę. Przygotuj pieluszkę dla dzieci, doniczkę z ziemią, wodę i miskę. Pieluszkę rozłóż nad miską i zalej ją wodą, aby dobrze nasiąkła. Następnie rozetnij ją, wyjmij z niej wilgotny wsad i podrzyj go na kawałeczki. Strzępki wkładu chłonącego zmieszaj z ziemią w doniczce, część odsyp na bok do innego naczynia. Posadź roślinę, przysyp ją od góry pozostałą częścią odżywczej mieszaniny. Voila, gotowe. Od teraz, zamiast podlewać kwiaty co siedem dni, wystarczy, że zrobisz to raz na dwa-trzy tygodnie.

Zobacz więcej zdjęć

Zapałki w roślinie

Zieleń pokojowa czasem pada ofiarą różnych pasożytów. Najlepszym sposobem, by uchronić ją przed groźnymi grzybami, jest zapewnienie jej optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju. Silne, zdrowe rośliny będą mniej podatne nie tylko na ataki robaków, ale też choroby grzybicze. Jeśli widzisz, że twoje okazy zmarniały, w ziemię w doniczkach zatknij kilka zapałek (główkami do dołu). W ten sposób wzmocnisz odporność swoich roślin. Siarka, która występuje zapałkach, jest grzybobójcza.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Szare mydło

Do tępienia insektów i roztoczy, które obległy twoje rośliny, zamiast silnie chemicznych środków ochrony, możesz użyć zwykłego szarego mydła. Charakteryzuje się ono właściwościami owadobójczymi. Naukowcy dowiedli, że kwasy w nim zawarte są w stanie wyeliminować niemal 90% mszyc. Jak przygotować domowy preparat przeciw szkodnikom? 150 g mydła zetrzyj na wiórki i rozpuść je w 10 l gorącej wody. W zależności od potrzeb proporcjonalnie zwiększ lub zmniejsz ilość wykorzystanych składników.

Zobacz więcej zdjęć

Sól epsom

Sól epsom znana jest inaczej jako sól angielska. Od tradycyjnej i szeroko znanej przyprawy różni się nie tylko smakiem (jest gorzka), ale też składem chemicznym — tworzy ją związek siarki i magnezu. Dzięki temu znajduje ona szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin doniczkowych. Działa jak naturalny pestycyd i odżywka w jednym. Raz na jakiś czas warto ją rozpuścić w niewielkiej ilości w wodzie przeznaczonej do podlewania zieleni. Roślina będzie rosła bujnie i zdrowo, a insekty będą się od niej trzymać z daleka.

Zobacz więcej zdjęć

Pumeks

Dobra jakościowo ziemia to podstawa sukcesu każdego ogrodnika, nieważne czy uprawia on przydomowy ogród pełen rabat, czy kilka okazów doniczkowych. Dodaj do niej pumeksu, a polepszysz niektóre jej parametry. „Pemza” w swoim składzie ma składniki odżywcze niezbędne dla rozwoju roślin, a z powodu porowatej struktury pomaga im magazynować potrzebne minerały. Poza tym zatrzymuje ona wodę wewnątrz podłoża, zapewniając roślinom odpowiednią wilgotność. Zmieszaj go z ziemią w kawałkach lub w formie „wiórów”.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Cynamon

Korzenna przyprawa to dokonały stymulator wzrostu i nawóz dla roślin. Dodając go do ziemi, do której będziesz przesadzał swoje okazy, sprawisz, że szybciej się one ukorzenią.

Podlewanie mlekiem z wodą

Podlewasz zieleń pokojową wodą? Wygląda na to, że cały czas robiłeś to źle! Raz na dwa tygodnie dolej do konewki kilka łyżek mleka. Sprawi ono, że liście roślin nabiorą pięknej, soczystej barwy.

Zobacz więcej zdjęć

Zamiast zwykłej wody, do podlewania używaj też czasem nieosolonej wody po gotowaniu ziemniaków lub innych warzyw. Po obróbce pożywienia zostają w niej liczne wartościowe mikroelementy i skrobia, pobudzające mikroorganizmy w ziemi do lepszej pracy.

Skorupki jajek

Wapń zawarty w skorupkach jajek wzmacnia rośliny. Są one świetnym źródłem azotu i węglanu wapnia. Skorupki po ugotowanych jajkach pokruszy i włóż do ziemi w doniczce. Nie stosuj tej metody dla kwiatów, które lubią kwaśne podłoże (np. storczyków).

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.