Krótka historia
Nazwa „boho” pochodzi z języka francuskiego, ponieważ w XIX wieku jako „La bohème” określano artystyczną cyganerię oraz grupę artystów – pisarzy, malarzy, muzyków i aktorów. Ludność ta swoim stylem życia manifestowała niezależność oraz wyzwolenie od narzucanych powszechnie norm i zasad. Wyróżniali się zamiłowaniem do barwnych i nonszalanckich przestrzeni i ubrań, z których płynęła beztroska aura. I tak francuscy artyści stworzyli nurt, z którego do dzisiaj czerpią inspiracje wnętrza na całym świecie.
fot. Materiały partnera
Styl boho we wnętrzach zaczął pojawiać się masowo w latach 60. i 70. ubiegłego wieku w USA i Australii. Co ciekawe przyczyniła się do tego rewolucja hipisowska. To właśnie inspiracje kulturą orientu, jak fantazyjne wzory czy energiczne kolory i naturalne materiały bardzo spodobały się wielu osobom na całym świecie, ponieważ były bardzo pozytywne. Obecnie boho jest swego rodzaju estetyką, która pojawia się w największych domach mody, designie i aranżacjach wnętrz. Boho jest przeciwieństwem minimalizmu, a jego różnorodność stwarza różne możliwości aranżacji zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
Niedbały eklektyzm i awangarda w jednym?
Największą zaletą stylu jest dowolne łączenie ze sobą wzorów i kolorów, które pozornie mogą do siebie nie pasować. Jest to przestrzeń pełna przepychu, która stroni od wszelkich konwencji i zasad. Jest to stylowa awangarda, w której dominują pewne zasady.
W stylu boho obok kunsztownych i zabytkowych mebli możemy spotkać designerskie dodatki czy egzotyczne dekoracje, które są stworzone z delikatnych materiałów lub w folklorystyczne i ludowe wzory. To także elementy popkultury wymieszane z dziełami sztuki. To idealne wnętrze dla artystów i osób, które uwielbiają wielobarwność i mozaikę. A tak naprawdę dla każdego, kto chce uwolnić swoje pokłady kreatywności.
Styl ten przeszedł metamorfozę. W ciągu ostatnich lat połączył siły z minimalistycznym stylem skandynawskim. To spowodowało, że powstały delikatne wnętrza w etnicznym klimacie, pełne plecionek, frędzli czy azteckich wzorów. To właśnie jest boho chic.
Stonowane barwy
Boho chic to przede wszystkim stonowane kolory, które nawiązują do natury. Będą to oczywiście biel, beż i barwy ziemi. Odcienie powinny nawiązywać do południowych krajobrazów, które przypominają wioski afrykańskich plemion i nawiązują do tamtejszego środowiska naturalnego. Ale styl ten to również intensywne barwy, które występują w żywych i głębokich odcieniach. Mają być wyraziste i napawać optymizmem. Chodzi też o wprowadzenie "życia” do wnętrza w postaci przygaszonej zieleni czy różu, a nawet pastelowej pomarańczy. Dzięki temu wnętrze zyska charakteru.
fot. Materiały partnera
Meble i dodatki blisko natury
Konieczne we wnętrzach boho chic jest stosowanie naturalnych materiałów przypominających drewno, wiklinę, len czy bambus. To także szkło, metal, wełna. Są idealne szczególnie do aranżacji w stylu boho scandi, ponieważ zamiłowanie do naturalnych produktów i surowców łączy oba style.
Sprawdzą się tutaj proste meble i dodatki, które będą delikatne. W tej odmianie stylu boho istotny jest umiar. Jednak jak już wyżej wspominaliśmy, ważne są tutaj także nietypowe połączenia. Meble mogą być wykonane z drewna i stali. Tutaj chodzi o świadomie mieszanie elementów, które mogą na pierwszy rzut oka do siebie nie pasować. W połączeniu natomiast stanowią ciekawą całość.
Charakterystyczne jest tutaj łączenie starych modeli z nowymi. Dla przykładu tapicerowane sofy i fotele w pastelowych odcieniach idealnie połączą się z meblami w kolorach naturalnego drewna. W jadalni doskonale połączenie będą stanowić krzesła w klimacie vintage obok nowoczesnej komody z metalowymi dodatkami. To, co zawsze się sprawdzi to egzotyczne dodatki. Warto postawić również na materiałowe ozdoby ścienne oraz ażurowe lampy i żyrandole z koronki.
Ozdoby ścienne
Ważnym elementem stylu boho są dekoracje jak ceramiczne ozdoby ścienne, makatki, kilimy, makramy, proporczyki oraz dodatki wykonane z kamieni szlachetnych. Doskonale uzupełniają wnętrze i nadają przytulności. Kilimy to tkaniny wieszane na ścianach, które charakteryzują się oryginalnymi wzorami. Takie dekoracje projektowali najwięksi polscy artyści m.in. S. Wyspiański. Dlatego też są ważnym elementem polskiej kultury i tożsamości. Makatki mają podobne znaczenie. Kiedyś były wieszane głównie w pomieszczeniach gospodarczych np. w kuchni. Były to dekoracje ścienne z napisami, takimi złotymi myślami i sentencjami. Dziś przypominają makramy i są bez napisów. Makramy to tworzone od czasów starożytnych dekoracje wykonywane z różnego rodzaju sznurków i nici bez użycia drutów.
fot. Materiały partnera
Dla kogo to wnętrze?
Wnętrza w stylu boho chic nie są dla każdego. Jeśli lubimy artystyczny nieład, z pewnością sprawdzi się w naszych aranżacjach. Jednak warto pamiętać, że nie będzie on współgrał np. ze stylem glamour. Jeśli mamy już tak urządzone mieszkanie konieczny będzie mały remont. Gotowi na aranżację w stylu boho chic?