Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Artykuł sponsorowany

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? Praktyczne wskazówki aranżacyjne

Łazienka to miejsce, w którym nie tylko wykonujemy cały szeregów czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, ale również relaksujemy się, przebieramy czy wykonujemy makijaż. Z tego względu jej oświetlenie musi spełniać wiele funkcji. Sprawdź, jakie oświetlenie do łazienki wybrać i poznaj modne inspiracje aranżacyjne.

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? Praktyczne wskazówki aranżacyjne
Fot. Szara łazienka z wanną i dużym lustrem z oświetleniem LED/ materiały promocyjne

Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?

Oświetlenie do łazienki to ważna część aranżacji, która wpływa nie tylko na wygląd i atmosferę wnętrza, ale również decyduje o jej funkcjonalności i wygodzie. Pomieszczenia łazienkowe w domach, blokach, kamienicach różnią się jednak od siebie wielkością i kształtem, dlatego mogą stwarzać pewne problemy aranżacyjne i wymagać zastosowania innych lamp.

Każdą łazienkę możemy podzielić jednak na trzy podstawowe strefy:

  • miejsce, w którym znajduje się wanna lub prysznic,
  • lustro z umywalką,
  • toaletę.

Te przestrzenie spełniają różne funkcje, dlatego w każdej z nich powinno być inne oświetlenie.

Najlepiej powinna być oświetlona przestrzeń z lustrem, bo to przy niej wykonujemy najbardziej precyzyjne i złożone czynności – makijaż, golenie się, farbowanie włosów, czesanie, poprawianie garderoby itd. Tu przyda się więc dużo lamp funkcyjnych, aby nie męczyć wzroku i ułatwić dostrzeganie szczegółów i kolorów oraz wesprzeć dokładność w działaniach.

Miejsce na wannę z kolei często spełnia funkcję relaksacyjną. To tu odprężamy się po całym dniu pracy i wykonujemy zabiegi domowego SPA. Taki odpoczynek i self care mogą być znacznie bardziej efektywne i przyjemniejsze, jeśli zadbamy o atmosferę. To zadanie dla oświetlenia dekoracyjnego. Lampy tego typu mogą pomóc nam się uspokoić, ukoić nerwy i odetchnąć po trudach codzienności, a także zbudować przyjemny nastrój i uatrakcyjnić wizualnie aranżację pomieszczenia.

Na koniec strefa toalety. Nie wymaga ona szczególnego doświetlenia. Jej potrzeby zagospodarowuje po prostu oświetlenie główne, czyli sufitowe.

Wszystkie rodzaje oświetlenia znajdziesz w dobrych sklepach z wyposażeniem łazienek, np. w sklepie lazienkaplus.pl. 

Fot. Rodzaje oświetlenia w łazience. Rodzaje oświetlenia głównego, oświetlenia funkcyjnego i oświetlenia dekoracyjnego - infografika / materiały promocyjne

Oświetlenie w łazience – lampy sufitowe

Do najpopularniejszego łazienkowego oświetlenia górnego zalicza się:

  • plafony – płaskie oświetlenie górne, które świetnie sprawdza się w małych łazienkach oraz tych z niskim sufitem. Obecnie może mieć nie tylko kształt talerzowy, ale również pierścieniowy, kwadratowy, prostokątny, dekoracyjny, co otwiera wiele różnych możliwości aranżacyjnych dla stylów współczesnych, modernistycznych, minimalistycznych, ale i zdobnych takich jak glamour, art déco czy boho;
  • żyrandole do łazienki – lampy wiszące jedno- lub wielopunktowe. Zwykle polecane głównie do łazienek w kamienicach i innych budynkach o wysokich sufitach. W innym przypadku mogą przytłaczać wnętrze i optycznie obniżać sufit;
  • LED-y sufitowe wpuszczane – czyli lampy w sufitach podwieszanych. Mogą być punktowe, okrągłe lub długie, prostokątne w postaci listew oświetleniowych. Świetnie sprawdzają się w małych i niskich łazienkach. Optycznie powiększają przestrzeń, są popularne w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach;
  • lampy szynowe – reflektory na szynoprzewodzie, które również dobrze prezentują się w łazienkach o niskim suficie. Można je ze sobą łączyć prostopadle lub zawiesić równolegle. Często korzysta się z nich w nowoczesnych, loftowych i nowojorskich aranżacjach.

Takie lampy zwykle pełnią funkcję oświetlenia głównego. Ulokowane są najczęściej w centrum sufitu, aby dobrze i równomiernie oświetlić wszystkie strefy pomieszczenia. Z tego względu oświetlenie tego typu powinno być w miarę uniwersalne. Zaleca się więc barwę neutralną żarówek, która nie męczy oczu przy precyzyjnych działaniach i nie razi, gdy chcemy się zrelaksować.

A co z mocą żarówek? Ile lumenów do łazienki wybrać? Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinno przypadać około 200. Dlatego moc głównego oświetlenia zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia.

Oświetlenie lustra łazienkowego

Strefa z lustrem łazienkowym wymaga mocnego, precyzyjnego oświetlenia. W tym celu wykorzystuje się:

  • LED-y wokół lustra – równomiernie oświetlenie całej przestrzeni wokół lustra pozwala optycznie powiększyć przestrzeń i sprzyja wykonywaniu drobiazgowych czynności. Jest też bardzo dekoracyjne;
  • kinkiety – umieszczane po obu stronach lustra dają światło kierunkowe. Mogą mieć prostą i minimalistyczną formę lub być ozdobne, a nawet retro. Ważne jednak, by nie tłumiły światła, a więc ciemne i pełne klosze są raczej odradzane. Warto pamiętać też, że dekoracyjne, żłobione lub pełne detali kinkiety trudniej będzie czyścić;
  • oświetlenie szynowe lub listwy LED nad lustrem – równomiernie oświetlają przestrzeń lustra i umywalki. Chętnie wykorzystywane są w nowoczesnych, nowojorskich i industrialnych aranżacjach;
  • gotowe lustra podświetlane – nowoczesna alternatywa dla oświetlenia wokół lustra. Świetnie sprawdzi się w aranżacjach skandynawskich, japońskich, a także loftowych i minimalistycznych.

Powinniśmy pamiętać, że niezależnie od wybranego modelu oświetlenia, światło musi być umieszczone na odpowiedniej wysokości – tak, aby nie tworzyło refleksów na tafli lustra oraz nie raziło w oczy osoby stojącej przed nim. W idealnej konfiguracji powinno znajdować się na wysokości wzroku użytkownika. Warto dopasować więc taki układ do swoich wymiarów. Jeśli z łazienki będą korzystać osoby o różnym wzroście, poleca się uśrednioną wysokość ok. 160 cm lub ok. 70-57 cm od umywalki z szafką.

A jaki kolor światła do lamp wokół lustra będzie odpowiedni? Najlepiej sprawdzi się neutralna barwa światła (4000-5500 K), ponieważ nie przekłamuje kolorów i nie wpłynie np. na odbiór kosmetyków kolorowych (podkładu, cieni, bronzera itd.).

Dodatkowe oświetlenie łazienki – dlaczego warto?

Dodatkowe oświetlenie łazienki może być:

  • funkcyjne i praktyczne – aby doświetlać te części łazienki, które tego potrzebują np. wnęki czy kabinę prysznicową;
  • czysto dekoracyjne – by budować atmosferę i sprzyjać relaksowi, subtelnie dodawać wnętrzu uroku, uwypuklać piękno aranżacji oraz pozwolić stworzyć intymną, a nawet romantyczną atmosferę.

W obu tych celach najczęściej wykorzystuje się LED-y np. lampy LED pod półkami i szafkami, LED-owe oświetlenie podłogi itp.

Oświetlenie prysznica i wanny – jakie lampy wybrać?

Aby doświetlić klasyczną kabinę prysznicową czy prysznic w stylu walk-in najczęściej stosuje się halogeny lub LED-y wpuszczane w sufit. Nie przeszkadzają one w czynnościach pielęgnacyjnych, dają równomierne światło i są łatwe w sprzątaniu.

Wannę można także oświetlić za pomocą halogenów lub świateł LED. Z tym że najczęściej mocuje się je w zabudowie, tak by dawały efekt dekoracyjny.

Nad wanną można też zamocować lampy wiszące – to doskonały wybór szczególnie w łazienkach z wysokim sufitem. Optycznie wyrównuje proporcje i dodaje elegancji.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być też lampy stojące przy wannie i oczywiście świece.

Wybierając oświetlenie elektryczne w okolicach wanny i prysznica musimy jednak pamiętać o tym, by było wodoodporne. Wszelkie kable także powinny być odpowiednio zabezpieczone i ukryte (w suficie, w ścianie, w zabudowie), tak, aby zachować bezpieczeństwo i estetykę. Z tego względu montaż musi się odbyć w odpowiednim momencie remontu łazienki.

Nietypowe oświetlenie łazienkowe

Obecnie do aranżacji łazienek coraz częściej wprowadza się nietypowe oświetlenie dekoracyjne:

  • oświetlenie fug – ciekawy sposób na wykorzystanie łączeń między płytkami mozaiki lub zamaskowania łączeń dużych płyt łazienkowych. W celu jego wykonania wykorzystuje się światłowody wodoodporne;
  • podświetlenie obrazów – daje intrygujący efekt dekoracyjny, pomaga optycznie powiększyć przestrzeń, podkreślić dzieło sztuki;
  • oświetlenie wokół półek i szafek – ma funkcje ozdobne, ale wyrównuje również proporcje pomieszczenia. Umieszczone po bokach mebla optycznie podwyższa wnętrze, a pod szafką lub półką (lub wzdłuż niej) wizualnie wydłuża ścianę. Jednocześnie efekty tego typu pomagają wyeksponować np. eleganckie kosmetyki, flakoniki perfum czy dekoracje łazienkowe;
  • oświetlenie podłogowe – ma funkcję praktyczną np. podczas korzystania z łazienki w nocy. Jednocześnie optycznie powiększa przestrzeń;
  • podświetlane ściany – stosowane głównie we wnękach lub na ścianach akcentowych, aby optycznie je powiększyć i wyeksponować.

Warto pamiętać jednak, że najczęściej wykorzystywane do takich efektów LED-y mogą obnażać niedoskonałości powierzchni np. nierówności i krzywizny oraz uwidaczniać brud.

O czym pamiętać, wybierając oświetlenie łazienkowe?

Planując oświetlenie w łazience musimy pamiętać o właściwym dopasowaniu ich do warunków panujących w pomieszczeniu. Łazienka jest bowiem wilgotna i ciepła. Lampy muszą więc mieć odpowiedni poziom szczelności.

  • W zabudowie wanny, brodzika, prysznica walk-in dopuszczane jest montowanie IP67.
  • W przestrzeni nad wanną, nad prysznicem, przy umywalce zaleca się IP65.
  • W przestrzeni ok. 60 cm od strefy „mokrej” – wanny, brodzika, prysznica można mocować oświetlenie o szczelności IP44.
  • W pozostałych przestrzeniach można montować lampy dekoracyjne lub techniczne, które stosuje się w normalnych warunkach domowych. Trzeba jednak pamiętać, że zwiększona wilgotność pomieszczenia może przyspieszać korozję.

 Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.