Przeglądając oferty mieszkań i lokali, para architektów wnętrz chciała znaleźć dla siebie wyjątkowe miejsce. I zdecydowanie im się to udało – nie każdy byłby na tyle odważny, by zdecydować się na odnowienie... gruzowiska. Przestronny, choć mocno zapuszczony lokal mieścił się w stuletniej kamienicy. Jak przyznają właściciele, zauroczyli się oni wysokością jego pomieszczeń i ogromnymi oknami. Z powodu ograniczonych zasobów finansowych, postanowili przeprowadzić niezbędne prace remontowe samodzielnie, bez pomocy fachowców. Dzięki temu stworzyli wnętrze dokładnie takie, jak sobie zaplanowali. W każdy skrawek mieszkania włożyli ciężką pracę i mnóstwo serca. Mając wyobraźnię za barierę, wykreowali niezwykłą przestrzeń, pełną nieoczywistych rozwiązań. Cały remont zajął trzy lata – był to intensywny okres obmyślania wyglądu każdego centymetra kwadratowego.
Cegła na ścianach to dopiero początek szaleństwa
Specyficzna konstrukcja pomieszczeń i układ okien jakby same z siebie narzuciły loftowy charakter projektowanych wnętrz. Wielkie okna, otwarta przestrzeń strefy dziennej, wysoko położona antresola aż prosiły się o prostą, fabryczną aranżację z ceglaną ścianą w tle. Bazę dla niej udało się stworzyć dzięki wprowadzeniu stosunkowo jasnej palety barw, podkreślonej wyrazistymi akcentami np. dużym, popielatym wypoczynkiem, czarnymi schodami. Pomniejsze akcesoria, jak ścienna galeria, pleciona huśtawka, puchaty dywan, siatka, niczym wygodny hamak rozpięta między barierkami półpiętra – pozornie niesprzyjającej aranżacji nadały ciepła. Przyjemny klimat tworzą również rozłożyste rośliny, osobiste bibeloty oraz urokliwe piece wolnostojące – „kozy”.
Całe mieszkanie charakteryzuje się niejednorodnością – wyróżnia się wysokim stopniem personalizacji, widać, że urządzono je nie po to, by „ładnie wyglądało”, ale by przede wszystkim dobrze się mieszkało. Jest urządzone autentycznie i „po swojemu”.
Ze strefą wypoczynkową i sypialnią bezpośrednio sąsiaduje łazienka – co ciekawe, od pozostałych pomieszczeń odgrodzona szklaną, „mleczną” ścianą, która jednocześnie zapewnia dopływ światła dziennego oraz duży poziom prywatności. Warto zwrócić uwagę na oryginalną armaturę zwisającą nad wanną.
Właściciele wyjątkowego mieszkania z dumą podkreślają, że urządzili je bez stosowania „designerskich” dodatków. Jedynym bardziej kosztownym elementem była wylewka podłogowa w łazience.
Ciekawie prezentuje się sypialnia – pomieszczenie dość niskie i wąskie. Jedną z dłuższych ścian zajmuje ogromna czarna, połyskująca szafa wnękowa. Oryginalnym elementem jest łóżko „bez nóżek” – stelaż dla materaca został umieszczony w ścianie.
Na piętrze mieści się kreatywna pracownia z mniejszymi sofami i pufami wypoczynkowymi.
Kuchnia umieszczona pod antresolą od strefy dzienniej oddzielona jest funkcjonalną wyspą. Niech nikogo nie dziwi brak stołu – ten, gdy nie jest potrzebny, ukrywany jest w masywie kuchennego blatu.
Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny
15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia
11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia
10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś
Nietypowe zastosowania coli w twoim domu
Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła
Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki
Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach
Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej